banner851

banner614

ÖNCÜ HABER KURBAN PAZARININ NABZINI TUTTU

banner619

Bayrama sayılı günler kala kurban pazarlarındaki yoğunluk devam ediyor. Kurban pazarlıklarının koronavirüs tedbirlerine uygun yapıldığı pazarda, alıcı ve satıcı arasında kıyasa fiyat pazarlığı yapılıyor. Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşlar fiyatlardan yakınırken, kurban satıcıları ise satışların geçen yıla göre düştüğünü belirtti.

banner846
Düzce 30.07.2020, 09:15 30.07.2020, 14:33
2021
banner844

Koronavirüsün gölgesinde geçecek ilk bayram olan Kurban Bayramı geri sayım başlarken, kurban pazarında ise pazarlıklar sürüyor. Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşlar fiyatlardan yakınırken, kurban satıcıları ise satışların geçen yıla göre düştüğünü belirtti.

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların pazara gelmeye çekindiğini belirten satıcılar, fiyatların normal olduğunu söyledi.

Kurban satıcısı Seyfi Ata kurban kesiminde bıçağın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Kurban keserken dikkat edilmesi gereken hususlara geldiğimizde ilk olarak kaliteli bir bıçak seçilmelidir. Kaliteli bıçak almak içinde gelip bizi bulacak. Biz zamanında kaliteli bıçak kullanmadık, elimizi ayağımızı kestik. Vatandaşlar bu konularda çok dikkat etmeli ve umarım bu bayram kimse elini kolunu vesaire kesmeden tertemiz bir bayram geçirir. “

Kurban satışlarının düşük olduğunu belirten Osman Gün şunları kaydetti: “Vatandaşların durumu bozuk diye düşünüyorum. Çünkü bu sene piyasa çok büyük bir düşüş yaşıyor. Bu duruma korona virüsün de etkisi büyük tabi. Fiyatlar düşük ama alıcı yok. Çoğu kişi kurbanlarını zaten aldı. Bu durumdan dolayı pek satış yapamıyoruz. Bu sene hayvan çok bol ama insanların gelip sadece fiyat öğreniyorlar. Geçen sene biz satıcıların elinde hiç mal kalmıyordu ama bu sene herkesin elinde malları kaldı. “

İyi hayvanın özelliklerini anlatan Ayhan Çarıkçıoğlu şunları söyledi: “İyi hayvan zaten kendini belli eder. Parlak olur, etli olur. Alıcı hayvanın gözüne, kulağına, kuyruğuna bakmalıdır. Hayvan zaten sağlıklı ise kendini gösterir. Alıcı bu hususlara dikkat ettiği sürece iyi bir hayvan satın alabilir.”

Fiyatların uygun olduğunu fakat vatandaşların ilgisiz olduğunu belirten Yakup Salioğlu şunları aktardı: “Fiyatlarımız uygun ama vatandaşlar hayvan alamıyorlar. İnsanlarımızın maddi bir zorluk çektiğini düşünüyorum. Bu senelere göre bir önceki sene çok daha iyiydi. Bu bayram satışlarımız çok zor oluyor. Tek tük satış anca yapabiliyoruz. Vatandaşlarımız geliyorlar ama kendilerine uygun hayvan bulmakta zorluk çekiyorlar. Piyasa vatandaşa çok pahalı geliyor. Aslında fiyatlarımız makul ama ekonomik olarak vatandaş hayvan fiyatlarını yüksek buluyor.”

Hayvan fiyatları kasabın satışına göre belirlendiğini belirten  Fuat Yağız şunları ifade etti: “Hayvan fiyatları kasabın satışına göre belirleniyor. Mesela kıyma 55 lira ise bizde ona göre bir fiyat belirliyoruz. Kasap fiyatına göre sattığımızda bizi anca kurtarıyor. Çünkü hayvan yemleri çok pahalı olmaya başladı. 1 çuval yem 100 lira. Çok para. Hayvanların bakımı kolay değil. Genel olarak zor durumdayız diyebilirim. Piyasa normal. Fiyatlar uygun. Müşteri ucuza almak istiyor ama biz bu işi ucuza yapamıyoruz. Bu yüzden fiyatlarımız çok yüksek değil. Uygun ve her bütçeye göre hayvanlarımız mevcut. Çok şükür bizim mallarımız bitti. 50-60 civarı bir hayvan satışı gerçekleştirdik. Bu sene Pazar biraz sakin geçiyor. Sanırım arife gününü bekliyor vatandaş. Korona virüsün de satışlara etkisi oldu. “

Haber: A. Karadağ

Görüntü: L. Şenel

Yorumlar (1)
Ali 12 ay önce
Bazarda artiz var mı?
18°
parçalı bulutlu