banner851

banner955

ÖNCÜ HABER SOKAĞIN NABZINI TUTTU…

Koronavirüs yayılma hızının azalmasıyla normalleşme sürecine girilen Türkiye’de günlük vaka sayısının yüksekliği kurallara yeterince uyulmadığını gözler önüne seriyor. Virüs bulaşan toplam hasta sayısının 550’yi aştığı Düzce’de rehavete kapılanların maskesiz ve sosyal mesafeye dikkat etmeden soluğu dışarıda alması salgınının durmasına engel oluyor. Peki, bu duruma Düzce halkı ne diyor? Öncü Haber bu sorunun cevabını alabilmek için sokağın nabzını tuttu.

Düzce 12.07.2020, 13:00 12.07.2020, 13:18
1845
banner1032

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Covid 19 salgınında tehdit sürüyor. Buna karşılık, Türkiye’nin normalleşme sürecine girmesinin ardından, bazı vatandaşların maske takmadıkları, sosyal mesafe kurallarına uymadıkları ve tokalaşmak gibi eski alışkanlıklarından vaz geçmediği görülüyor.

Düzce’de vaka sayısının her geçen gün artması, durumun ciddiyetini gözler önüne sererken, halkın alınan tedbir ve kurallara uyması bekleniyor.

Öncü Haber, Düzce’deki rehavet havasının nedenleri konusunda görüş almak için Düzceliler’e mikrofon uzattı. Ortak görüş ise kural tanımadıkların hem kendi hem de çevrelerindeki vatandaşların hayatlarını riske attığı yönünde oldu. İşte Düzceliler’in yorumları…

“Sokaklar kalabalık”

“Koronavirüs nedeniyle tedbirli olunması gerekirken normal sürece göre iki katı bir yoğunluk var sokaklarda. Bazı vatandaşların, alınan tedbir ve kurallara uymadığını görüyoruz. Biz elbette tüm tedbir ve kurallara uyuyoruz.”

“İnsanlar rehavete kapıldı”

“Son zamanlarda insanlarda bir rehavete kapılma var. Önceden iyiydi ama şimdi herkes rahatladı. İnsanların bu kadar rahatlamaması gerekiyor.”

“Herkes tedbirini almalı”

“İnsanlarda son zamanlarda bir rahatlama var. Ben de bu yönde düşünüyorum. Şu anda herkes ortalıkta maskesiz bir şekilde dolanabiliyor. Toplum içinde hiç kimse dikkat etmiyor. Kafelerde yoğunlaşma arttı. Keşke böyle olmasaydı. Biz tedbir alıyoruz, mümkün olduğunca çıkmamaya çalışıyoruz. Bugün yapmamız gereken pek çok aktivite vardı ama koronavirüs olduğu için hepsini geride bıraktık. Şimdi de çok fazla durmayacağız çünkü çok kalabalık. Bence herkes tedbirlerini alsın.”

“Bu süreci dikkate almıyorlar”

“İnsanlarda kesinlikle bir rehavete kapılma var. Görüyoruz zaten. Bu süreci dikkate almıyorlar. Ben genelde “mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Virüse karşı temiz hava alıyoruz”

“Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyoruz. Koronavirüse karşı tedbirlerimizi alabildiğimiz kadar alıyoruz. Virüse karşı temiz hava alıyoruz. Camiden biraz çekiniyoruz ama ne yapalım namazı kılmadan yapamıyoruz.”  

“Maske insanı sıkıyor”

 “Virüse karşı maskemiz takılı ve yapabileceğimiz başka bir şey yok. Daha ne yapalım. Valla pek rahat değilim. Şu maske bir zaman sonra artık insanı sıkıyor. Ama ne yapalım. Düğüne gidemiyoruz. Bayrama gidemiyoruz. Başka bir şey yaptığımız yok.”

“Biz kurallara uyuyoruz ama insanlar kurallara uymuyor”

“Koronavirüse karşı tedbirlerimizi alıyoruz. Sosyal mesafeye uyuyoruz. Birbirimize yakın durmuyoruz. Maskesiz dolaşmıyoruz. Görevimizi yapıyoruz. İnsanlar kurallara uymuyor. Büyük şehirler buradan daha berbat. Deniz kenarları çok yoğun şekilde insan kaynıyor.”

“Kimse kurallara uymuyor, hayat normalleşti”

“Koronavirüse karşı hijyen tedbirlerimizi, maske tedbirimizi alıyoruz. Kurallara olabildiğince uyuyoruz. İnsanlarda bir rahatlama tabii ki var. İnsanların bu durumu çok ciddiye aldıklarını düşünmüyorum. Artık eski ciddiyet vatandaş da kalmadı. Basının yaptığı günlük baskılar biraz gevşeyince vatandaşta otomatik olarak normalleştik sanıyor. İnsanlar normalleşti. Çay ocakları, kafeler vesaire insanlar çok yakın oturuyorlar. Hayat normalleşti yani.”

Yorumlar (5)
Özkan 2 yıl önce
Ölümlü vakanın çevrelerinde olmaması en büyük etken. Atasözümüz bile varken bu konuda(Bir musubet bin nasihatten iyidir.) neden aramak tuhaf geliyor.
Mustafa 2 yıl önce
Düzce deki rehaveti tek nedeni, denetim ve ceza uygulamasının yeterince yapılmamasıdır, bugün bizim gibi 60 yaşın üstündekilerin vebali ildeki tek yetkili vali beyin boynunadır, normal günde büyük caminin önünde görmeye alıştığımız polis ve zabıta arabaları yer yarıldı, yeremi girdi
Düzceli 2 yıl önce
Kontrol yok kontrol resmi kurumlar görevini yapmıyor
Düzceli 2 yıl önce
Gerçekten müthişler akşam 10 dan sonra hic bir markete giremiyosun özellikle bahçesehirde bi gece çekime gelin 11 gibi markete marketlere maskesiz girenmi ararsin market sahibi dahi maskesiz Belediyeyi zabitayi göreve davet ediyorum denetim için bizzat yasadim begenmiyosan gelme dedi Market sahibi Gercék esnaf bu şekilde konusur birde nereye istiyosan oraya şikayet et demeside Var
Sema 2 yıl önce
Havanızı alın da bir zahmet maskenizi de takıverin. Parklarda kimsenin umrunda değil maskeymiş mesafeymiş. Cehaleti tavan yapmış insanlar yüzünden olan bilinçli insanlara olur.
14
kapalı