banner614

ÖNCÜ HABER YENİ ÖNLEMLER İLE İLGİLİ HALKIN NABZINI TUTTU

banner619

Türkiye genelinde Koronavirüs salgınında vaka sayısının artmasıyla birlikte İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine gönderdiği yeni genelge kapsamında Düzce Valiliği bir dizi önlemler aldı. Düzce’nin işlek cadde ve sokaklarına giriş ve çıkışlarda kontrol noktaları oluşturulurken, İstanbul Caddesi’ne girişlerde HES Kodu zorunluluğu getirildi. Peki bu durum hakkında Düzce halkı ne düşünüyor? Öncü Haber ekibi bu sorunun cevabını almak için, vatandaşlara mikrofon uzattı.

Düzce 28.11.2020, 13:20 28.11.2020, 14:47
14200
banner785

Düzce halkı, Türkiye’de Yeni Tip Covid-19 salgınında ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinin ardından maske zorunluluğu, Sosyal Mesafe Kurallı, kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları ile tanıştı. Alınan bu tedbir ve önlemlerin ardından vaka sayısındaki hızlı düşüşün yaşanması ile birlikte, Türkiye normalleşme sürecine girdi.

Normalleşme süreci ile birlikte insanların rehavete kapılmaları, Türkiye’de artan vaka ve salgına bağlı ölüm oranlarının tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden oldu. Salgının önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 81 İl Valiliği’ne gönderilen genelgenin ardından harekete geçen Düzce Valiliği de, özellikle kent merkezinde önlemlerini arttırdı.

Türkiye ile birlikte Düzce’de de tehlikeli boyutlara ulaşan vaka sayısının önüne geçmek için kentin işlek cadde ve sokaklarında kontrol noktaları oluşturulurken, İstanbul Caddesine girişlerde HES Kodu zorunluluğu getirildi. HES Kodu olmayanlar İstanbul Caddesine alınmazken, vatandaşlar konuyu Öncü Haber mikrofonlarına değerlendirdi.

Bazı vatandaşlar alınan yeni tedbirlerin yerinde olduğunu söylerken, bazıları ise tedbirlerin daha çok arttırılmasından yana.

İşte Düzce Halkının yeni kısıtlamalar ile ilgili yorumları:

“Kimse evinden çıkmasın”

Rahmi Canduru: Kısıtlamaları ve alınan önlemleri gayet uygun buluyorum. Ama alınan tedbirlerin tam yeterli olmadığını düşünüyorum. Salgın nedeniyle kimsenin evden çıkmaması lazım, yani sokağa çıkma yasağı getirilmesi lazım. Başka türlü bu salgının önüne geçemeyiz diye düşünüyorum. Görüntü kötüye gidiyor. Ben de 2 hafta önce karantinadaydım. Testim pozitif çıkmıştı. Şu anda daha yeni karantinadan çıktım. Hastalığa yakalanmış bir birey olarak, herkese evden çıkmamalarını tavsiye ediyorum.

“Herkese ‘Evde Kalın’ diyorum”

Meryem Karabulut: Getirilen kısıtlamalar ve Düzce’de güvenlik noktalarının oluşturulması bence çok olumlu. Düzce’de vaka sayısı arttığından dolayı böyle tedbirlerin alınmasını çok iyi karşılıyorum. Tam gün sokağa çıkma yasağı Düzce için iyi olur diye düşünüyorum. Halkımız bazen duyarsız oluyor. Rehavete kapılarak kurallara uymuyorlar. Bu nedenle tam gün sokağa çıkma yasağı getirilirse çok iyi olur diye düşünüyorum. Ben her kese evde kalın diyorum.

“5-10 gün sokağa çıkma yasağı getirilmeli”

Ali Parlak: Ben Koronavirüs salgını ile ilgili alınan tedbirleri yetersiz buldum. Caddede güvenlik koridoru oluşturmakla bu salgının önüne geçilmez diye düşünüyorum. Çünkü caddeye girerken, kimsenin ateşi ölçülmüyor. Güvenlik koridorunun önünde insanlar mağdur ediliyor. Özellikle yaşlı insanlardan HES kodu istiyorlar. Yaşlı insanlar HES kodunun ne olduğunu bile bilmiyor. O yüzden ateş ölçen cihazlarla insanların caddeye alınması daha makbul olur. Vatandaşın salgına karşı duyarlı olması lazım, ama güncel yasaklarla ben bu salgının önleneceğini zannetmiyorum. En az 5 – 10 gün sokağa çıkma yasağı getirilmesi çok iyi olur. Çok sıkı tedbir alınırsa belki önlene bilir.”

“Alınan tedbirleri yeterli bulmuyorum”

Ahmet Kurtulmuş: Alınan kısıtlama ve tedbirleri yeterli bulduğumu ifade edemem. Ama son zamanlarda yoğun bir itina gösterildiği bir gerçek.  Ama ondan öncesi için, maskesiz dolaşan, maskesini çenesinin altına takan ve yeterince önem vermeyen insanlar vardı. Ama son birkaç gündür insanlar bu işin ciddiyetini anladı. Düzce’de vaka sayısındaki artış ciddi boyutlara ulaştı. Bu durumun, gazetelerle, televizyonlarla, ciddi şekilde halka duyurulması lazım, ama maalesef bu konuda her hangi bir çalışma göremiyorum. Bir maskeyi alıp da, onu günlerce kullanan insanlar var. Her saat başı değiştirmek mümkün değildir, ama dışarıda dolaşan insanların maskelerini birkaç saat sonra değiştirmeleri lazım. Bunlara dikkat edildiğini ben hiç zannetmiyorum. Resmi dairelere gidiyorum, bazı dairelerde çok dikkat ediliyor, ama bazı yerlerde kesinlikle dikkat edilmiyor.  Bana göre tedbirlerin arttırılmasında hiçbir mahsur yoktur. Bu bir felaket.

“En az 15 gün sokağa çıkma yasağı getirilmeli”

Muhammet Seymen Dertli: İstanbul Caddesi ve diğer işlek caddelerde güvenlik noktalarının oluşturulması çok iyi oldu. Denetimlerin daha da sıklaştırılması gerekiyor, salgının önüne geçmek için. Çünkü insanlar kurallara uymuyor ve tedbir almıyorlar. Bu nedenle salgına bağlı vaka sayısı daha çok artıyor. Özellikle Düzce’de durum daha da kötüye gidiyor. Yani tedbir almadığımız için, vaka sayısı git gide artıyor. 15 gün sokağa çıkma yasağı getirilirse memleketimiz için çok iyi olur.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (9)
Yetersiz Tedbir 2 ay önce
Kimsenin kurallara uyduğu yok. Çocuklar gençler Metek Tokide ve çevresinde saat dışarıda kimse müdahale etmiyor. Marketler sokağa çıkma yasağı olan saatlerde bile çocukları içeri alıyor, kimse doğru düzgün maske takmıyor ve en önemlisi yeterince denetim yok. Tamamen insanların insiyatifine bırakılmış bir süreç yaşıyoruz. İnsanlar halen bu işin ciddiyetinin farkında değil. Maalesef bu şekilde bu şehirde vaka sayısı dahada artar.
Takipci 2 ay önce
Kimsenin hes kodu sorduğu yok
Nazife 2 ay önce
Evlere mikrofon uzatışmamış ne tesadüf ki hep sokakta olanlara mikrofon uzatılmış madem yasak istiyorsunuz madem yeni karti adan çıktın sokakta ne işiniz var acaba
Millet 2 ay önce
HES KODU,CADDE KAPATMA,SİGARA YASAĞI GİBİ ÖNLEMLER YETERSİZ.EN AZ ÜÇ HAFTA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANMALI.
Düzceli 2 ay önce
Hiç bir önlem uygulanmıyor.65 yaş üstü de sokakta cocuklarda.Kimsenin denetlediği yok.Kimseyede hes kodu sorulmuyor.Bu kadar sorumsuzluğun vebali çok ağırdır.
Düzceli 2 ay önce
Kesinlikle sokağa çıkma yasağı gelmesi şart...Yine kalabalık her yer..
Yigit 2 ay önce
15 gün hayat Dursun bakalım ne kadar kişi iyileşiyor ne kadar kişi iyileşmiyor görelim çin bitirmiş olayı bizniye yapamıyoruz
EyvAllah 2 ay önce
Sokağa Çıkma Yasağı Gelsede Fark Etmez. Virüsü Umursamayan Keyfinden Ödün Vermeyen Için Birşey Değişmez. Cezalar Ağır Olmalı. Para Cezası ile Sorun Çözülemedi Gördüğümüz Ortada. Nasihatten Anlamayana Musibet Mustahaktir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif kar yağışlı