banner851

banner955

ONLARI O HALDE GÖRMEK YÜREK BURKUYOR

Düzce’de ‘Çocuk işçiliğine sıfır tolerans’ ilkesiyle çalışmalar artarak devam ediyor. Bu kapsamda neredeyse her cadde ve trafik ışıklarında görülmeye alışkın olunan çocuk satıcıların ait oldukları yer olan okul sıralarına dönmesi için mücadele ivme kazandı. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı mobil ekiplerce tespit edilen sokaklarda çalıştırılan ya da dilendirilen onlarca çocuk için gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Düzce 07.11.2021, 12:30 08.11.2021, 19:04
1558

Düzce’de mücadele artıyor

Kimi zaman yağmurlu havada, kimi zaman kavurucu sıcakta sokakta mendil satmaya çalışırken ya da dilenirken görülen çocuklar yürek burkuyor. Düzce’de, sokakta çalıştırılan veya dilencilik yapmaya zorlanan çocukların korunması, eğitimlerine devam etmesinin sağlanması amacıyla ailelere yönelik rehberlik ve destek çalışmaları sürüyor.

“Çocuk işçiliğini önlemek amacıyla ‘Çocuk işçiliğine sıfır tolerans’ ilkesiyle çalışmalar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çalışma hayatının tüm taraflarıyla ILO sözleşmeleri ve Hükümetin 2023 vizyonu çerçevesinde oluşturulan Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı’nı tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de uyguluyor.

Program doğrultusunda Düzce’de sokakta çalıştırılan, dilendirilen veya sokakta yaşayan çocuklar tespit edilerek uygun sosyal hizmetlerden ve yardımlardan yararlandırılması amacıyla mobil ekiplerle çalışmalar yapılıyor.

Mobil ekiplerin çocuklar ve aileleri ile yürüttüğü çalışmalar sonucunda uygun sosyal hizmet modelleri uygulandığını anlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, çocuk hakkında eğitim, danışmanlık ve sağlık tedbiri, çocuğun ailesine Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla destek, aileye rehberlik hizmeti veya son çare olarak çocuğun kurum bakımına alınması kararı uygulanabildiğini dile getirdi.

615 çocuk kurum bakımına alındı

Bakan Yanık, ülke genelinde oluşturulan 320 mobil ekibin gerçekleştirdiği çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: “Çalışmalar sonucu bugüne kadar sokakta çalıştırılan ve dilendirilen 27.520 çocuğumuzla ilgili önlem aldık. Bu doğrultuda 1.078 çocuğun ailesi hakkında yasal işlem başlatılırken, 16.145 çocuğun ailesine rehberlik hizmeti verildi. 7.628 çocuğun ailesine SED hizmeti veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla maddi destek sağlandı. Ayrıca 6.164 çocuğumuzla ilgili eğitim, danışmanlık ve sağlık tedbirleri uygulanırken, 615 çocuğumuz ise kurum bakımına alındı. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için çalışmalarımızı taviz vermeden sürdüreceğiz.”

Yorumlar (4)
dzcli 1 yıl önce
dün akşam belediyenin karşısında da vardı
Düzceli 1 yıl önce
Çobanda her akşam var bu çocuklardan hiç mi görmüyor polis zabıta?
Halk 1 yıl önce
Ataturk heykelin ordaki dilenciler ne olacak.birde aile boyu oradalar.
YAVUZ0881 1 yıl önce
Akp ve mhp gurur duysunlar iktidarları döneminde çocuk işçi sayısıyla iktidardan önceki çocuk işçi sayılarını bir aciklasinlarda memleketin resmi ortaya çıksın akp nin eski bir sevdalısı olarak ilk seçimde yok olacaklari günü iple çekiyorum
Yeni Sayımız