banner851

banner955

‘OSB’LER DÜZCE İÇİN ÖNEMLİ, 2 OSB GENİŞLEYECEK’

Düzce’nin Avrupa 5.’si olduğu hava kirliliği sorununun 3’te 1’ine nedeni olan sanayi kuruluşları bir kez daha tartışmaya açılırken Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, OSB’lerin Düzce gibi, yüzölçümü küçük iller için önemli olduğunu belirterek kente yatırım yapacak sanayi kollarında seçici davrandıklarını ifade etti. Özlü, kentin verimli tarım arazilerinde son kalelerden olan Hacıahmetler Köyü’nde köylülerin karşı çıktığı ve muhalefetin eleştirdiği OSB genişlemesiyle ilgili de kararlılık mesajı verdi.

Düzce 28.03.2022, 12:10 29.03.2022, 14:55
3089

Hayati sorun hava kirliliğinde bir yılda 6 basamak birden atlayan Düzce, bu alanda Türkiye 2.’si olmuş, Avrupa’da ise ilk 5’e girerek kötü derecesini uluslararası arenaya taşımıştı. Kirliliğin 3’te 1’ine sanayi kuruluşlarından kaynaklı olduğu tespit edilmesine rağmen, 4 bin 400 dönüm tarım arazisinin yok edilmesi pahasına 1. OSB’nin 3.5 katına çıkarılması planı bir kez daha tartışmaya açılmıştı.

 ‘OSB’ler Düzce gibi yüzölçümü küçük iller için önemli’

Konuyla ilgili Başkan Özlü’den yeni bir açıklama geldi. Özlü, organize sanayi bölgelerinin Düzce gibi küçük yüzölçümlü şehirler için sosyo-ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını ifade ederek OSB’ler ile eğitimin eşzamanlı gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Seçici davranıyoruz’

Düzce’nin geniş arazilerinin olmadığını ve olan arazileri verimli bir şekilde kullanmanın önemine dikkat çeken Özlü, organize sanayi bölgelerine gelecek sanayi kollarında seçici davrandıklarını ifade etti. 

‘İki OSB genişleyecek’

Düzce’de aktif olarak 3 OSB’nin bulunduğunu ve iki OSB’nin de genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Özlü, “ Çilimli’de yer alacak olan yeşil OSB için ilk kazma 1 Nisan’da vurulacak. İlk OSB’yi 340 hektara büyütüyoruz” dedi.

‘OSB'lerde teknik kolejler kurulmalı’

Her OSB’de bir teknik kolej adı altında mesleki teknik eğitim lisesinin kurulması ve çıraklık eğitim merkezi gibi isimlerin kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Özlü, “Teknik kolej demek çok daha iyi. OSB'lerde kurulacak teknik liselere teknik kolej demeli. Okulu OSB yönetiyor. Öğrenciler bir yılda İngilizce konuşuyorlar. Türkiye'de bunların sayısının artması lazım. Her kurulacak OSB içinde teknik kolej olmalı. Kimya OSB ise orada ağırlıklı dersler fen bilimleri alanında olmalı." ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (8)
Melek 5 ay önce
osb Düzce için faydalı olacak. Sağolun başkanımmm
Basganim 9 ay önce
Sayın basganum önce doğalgaz verin köylere komur 6 bin olmuş sende isyan çıkar tüp 350 TL
Şampiyon 9 ay önce
Bu işte kimin parmağı varsa topunun Allah belasını versin ….. Düzce dahada yaşanamayacak hale gelicek kesinlikle…
Muhammed 9 ay önce
Görün görün düzceye ihaneti görün de ona göre karar verin sanayi yüzünden Avrupa'da 5. Hava kirliligi yaşayan düzce de osbler büyütülecekmis sen nasıl bakan olmuşsun ben ona şaşıyorum
Hacı ahmetler koy sakinle 9 ay önce
Bu işe vesile olanları Allaha havale ediyoruz
Numan 9 ay önce
Sayın Baskan elinizi vicdanınıza kayun cebinize koymayın düzcenin geleceğini yok etmeyin tarım arazilerini yok etmeyin
Kemal bey 9 ay önce
Konurapteki evi hangi tesis sahibinden aldın sayın Baskan 1tl para ödedimi yoksa ramazan hayrına mıverdi
Aa 9 ay önce
Amazon ne oldu?
Yeni Sayımız