banner614

ÖZLÜ: DÜZCE’NİN SU SORUNUNU ÇÖZMEYE KARARLIYIM

banner619

Salgın döneminde dört yanı sularla çevrili Düzce’nin birçok mahallesinde susuzluk isyanı yükseliyor. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı hafta sonları musluklardan su akmaması mağduriyeti katlıyor. Kronik hale gelen bu soruna aylardır kalıcı çözüm getirmediği için tepkilerin odağına yerleşen Düzce Belediyesi’nden yapılan açıklamada, arıtma tesisine sağlanan ek kaynaklarla su kapasitesinin yüzde 32’lik artışla 2350’ye çıkarıldığını duyurdu. Başkan Dr. Faruk Özlü ise 2021 yılında başlanacak olan 100 Milyon TL’lik alt yapı hamlesi öncesinde hazırlıklarını tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek, “Düzce’nin su sorununu çözmeye kararlıyım” dedi.

banner846
Düzce 15.12.2020, 14:21
1829
ÖZLÜ: DÜZCE’NİN SU SORUNUNU ÇÖZMEYE KARARLIYIM
banner844

İstanbul’un su ihtiyacını sınırlarındaki su kaynaklarından sağlayan Düzce’de yaz başından beri yaşanan su problemi kış aylarının gelmesine rağmen devam ediyor. Aziziye, Nusrettin, Hamidiye, Darıcı, Beyciler, Çay, Koçyazı ve Fevzi Çakmak mahalleleri başta olmak üzere Düzce merkez mahallelerindeki vatandaşlar suların gün boyunca kesik olduğu ancak akşam saatleri ile sabah erken saatler arasında suya erişebildikleri, üst katlara su ulaşmadığı ve suyun debisinin düşüklüğü gerekçeleriyle yoğun şekilde 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattı ve Öncü Haber Merkezi’ne başvuruyor.

Hafta sonu uygulanan 56 saatlik kesintisiz sokağa çıkma yasağında geçtiğimiz hafta Çay Mahallesi, bu hafta ise Bahçeşehir Dünyası Bankası mevkiinde suların kesik olması vatandaşları zor durumda bıraktı. Durum karşısında Beyaz Masa’yı arayan vatandaşlar nedeniyle yetkililer tarafından sürekli farklı bahanelerle geçiştirildiklerini iddia etti.

“BASINÇ SORUNU GİDERİLDİ”

Öte yandan yaşanan su problemiyle ilgili belediyeden yeni bir açıklama geldi. Buna göre şehirde içme suyu hattı borularının ömrünü tamamlaması nedeniyle arızaların sık yaşandığı noktaları tespit eden Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların susuz kalmasının önüne geçmek için arıtma tesisine yeni bağlantılar yaparak basınç sorununun giderilmesini sağladı.

İKİ YENİ HAT EKLENDİ

Beyköy hattı üzerinden arıtma tesisine bağlanan içme suyu hattında 30 yılı aşkın kullanılan eski asbestli borulardan kaynaklı arızaların giderilmesine yönelik çalışma başlatan Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, su hattına bypass yaparak yaklaşık 2 km uzunluğunda basınç değeri yüksek borularla iki yeni hat çekti.

BEYKÖY’DEKİ DEREDEN ARITMA TESİSİNE EK KAYNAK

Susuzluğunun önüne geçmek içinse geçici olarak Beyköy içerisinden geçmekte olan dere yatağından 200’ lük polietilen borular ile her biri 950 metre uzunluğunda toplam 1900 metre iki ayrı hat çekilerek 400 metreküp/saat su arıtma tesisine ilave edildi. Bunun dışında 5 adet sondajdan toplam 200 metreküp saat su ilavesi ile arıtma tesisisin 1850 metreküp saat olan su hacmine toplamda 600 metreküp saat su eklenerek Düzce’nin içme suyu kapasitesi 2350 metreküp saate çıkarıldı. Böylece depo kapasitesi 10 bin metreküpe ulaşarak nüfusun artması ve karantina sürecinde günlük su ihtiyacının 2350 metreküp saate çıkması sonucu 2 ayrı hattan su ilavesi yapılarak su ihtiyacı karşılanmaya başlandı.  

Hat yenileme çalışmaları sayesinde borulardaki patlaklardan dolayı yaşanan su kaybının önüne geçileceği gibi şehir merkezine ulaşan su miktarının artmasıyla vatandaşlar susuz kalmayacak.

ÖZLÜ: “KÖKTEN ÇÖZÜM BULACAĞIZ”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ nün,  göreve gelmesinin ardından çalışmalarına başladığı, yıllardır süregelen ve Düzce’nin yaşadığı su sorununa kalıcı çözüm olarak geleceğin 50 yıllına yatırım yapılacak alt yapı çalışmaları kapsamında içme suyu hatları sağlıklı ve basınca dayanıklı borularla tamamen değişecek.

Yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Düzce’nin sağlıklı alt yapıya kavuşması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Düzce’nin içme suyu problemini çözmeye kararlıyım. Sağlık açısından da belirli kriterleri taşımayan, insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olduğu bilinen ve kullanım ömrünü tamamlayan içme suyu şebekesindeki asbest borularını ve iletim hatlarını yapacağımız 100 Milyon TL’lik yatırımla baştan aşağı yenileyeceğiz. Hedefimiz ve planlamamız asbest boruyu Düzce’nin gündeminden çıkarmak, alt yapı probleminin kalmadığı, özellikle su konusunun hiç konuşulmadığı bir Düzce için projemizi hayata geçiriyoruz. Halkımızın bu hizmeti yıllardır beklediğinin farkındayız. Şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (12)
Şampiyon 6 ay önce
Kardeşim bu adam napsın daüzcenin medarı iftarı syn Mehmet keleş iki dönem de yaptıkları icraat la bu başkana borçlu , bitik , hiç bir alt yapısı üst yapısı olmayan havası pis , düzceyi İstanbul’a peşkeş çekmiş bir belediye bıraktı değil bu muhteşem sülüman gelse düzeltmez zamanından beri sorgulayacaktınız olayları
1 haftası var 6 ay önce
Evet 1 haftadır suyumuz var 6 aydır yoktu. Ama aynı faturalari ödedik ne hikmetse. 1 hafta daha gider ssonra yine keserler
Hakikat 6 ay önce
Düzce İstanbul’un su havzası, çarşıda su kavgası.... İnanılmazsınız...
Beylerbeyi 6 ay önce
Ekrem başkana gidiyorsun, başkanım İSKİ den teknik destek personeline ihtiyacımız var diyorsun o da hallediyor.
Duzceli 6 ay önce
Ota çiçeğe böceğe paraları harcıyacağınıza Beyköy deresine Bir baraj yapın hem içme suyu hem tarımsal sulama kökten çözüm bulur.
SU CENNETİ BURASI 6 ay önce
SU VAR BARAJLIK YERLER DE VAR DAĞLARDA PINARLAR DA VAR KALICI KONUTLARDA BİR SÜRÜ PINARLAR DERELERE AKIYOR
Osman 6 ay önce
Kararlı olmak fena dğeil tabi de biraz da icraat lazım.
SU YOK SU 6 ay önce
yağmurun yağmadığı kar yağmadığı bir dönemde su olmaz tabii. kuraklık var. biraz da bilinçli su kullanımı ile ilgili yayınlar yapsanız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15°
açık