banner851

banner955

ÖZLÜ: KRONİK PROBLEM TARİHE KARIŞACAK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü liderliğinde şehrin kronikleşmiş su sorununu çözülmesi için hazırlanan su altyapısının tümden yenilenmesine yönelik proje İller Bankası’nda onaylanarak Yatırım Daire Başkanlığı’na verildi. Şehrin yaklaşık 40 yıllık eskimiş ve sağlıksız su altyapısı, 500 milyon TL’lik dev proje ile tarihe karışacak.

Düzce 20.10.2021, 10:42 21.10.2021, 09:44
2709

Göreve gelir gelmez Düzce’de kronik sorunları bertaraf edecek projelerle birlikte kentin çehresini değiştirecek yatırımları tek tek başlatan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü  öncülüğünde ilk olarak kentin çöp sorununa el atılarak vahşi depolama alanı bertaraf edilip ‘Sıfır Atık’ parolasıyla Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi kuruldu. Düzce’nin çöpü sorun olmaktan çıkartılıp ekonomik değere dönüştürüldü. 

Ardındansa Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiş bir planlılıkla toplu taşıma sistemi uzun çalışmaların ardından bir gecede sil baştan yenilendi. Düzceliler, uğur böcekleri sayesinde uzun otobüs bekleme sürelerinden kurtarıldı.

Kentin çehresini değiştirecek olan Kent Estetiği Projesi, Millet Bahçesi, Düzce mutfak kültürünün tanıtılacağı Mutfak Sanatları Merkezi projeleri de hayata geçirildi. Düzce’nin yeşil ve mavisine tarih olgusunun da ekleneceği 3 bin yıllık tarihiyle toprak altında duran Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nin de gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara başlandı.

DÜZCELİ SUYA KESİNTİSİZ ULAŞACAK

Düzce Belediyesi üst yapı çalışmalarının yanı sıra kentin en önemli sorunlarından biri olan ve Düzceliler’i özellikle yaz aylarında susuzluğa mahkûm eden su sorununun tarihe karışması için de iki aşamalı proje hazırlanarak uygulamaya koyuldu.

Başkan Özlü, gelinen aşamada şehrin tüm su altyapısının değiştirilmesi işi için yapılan proje başvurusunun İller Bankası’nda onaylanarak Yatırım Daire Başkanlığı’na verildiğini müjdeledi. İçme suyu alt yapısının değiştirilmesinin ardından Düzce’nin uzun yıllar su sorun yaşamayacağını belirten Başkan Özlü, “ İçme suyu hatlarımızın değiştirilmesi için çalışmalarımızı hazırladık. Projemiz onaylandı ve Yatırım Daire Başkanlığına gitti. Yaklaşık 500 milyon liralık projeye başlatıldığında 55 kilometre çelik boru ve bin 230 kilometre polietilen su borularıyla içme suyu boruları yenilenecek. Vatandaşlarımızın suya kesintisiz bir şekilde ulaştırmış olacağız” dedi.

SU SORUNU KÖKTEN ÇÖZÜLÜYOR

Başkan Özlü; suyun temini, depolanması ve arıtılması için de Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hummalı bir çalışma içinde olduğunu vurgulayarak, “Düzce içme suyu tesisleri için Uğur Suyu’na 2 adet su tutan regülatör, 3.7 kilometre bin 100 mm çelik boru ve 1.7 kilometre 500 mm çelik boru olmak üzere toplamda 5.4 kilometre 2 ayrı isale hattı ile bin metreküp su toplama deposu inşa edilecek. Basınç odaları elektronik ortamda denetlenecek. DSİ tarafından yapılacak çalışmanın 21 Ekim Perşembe günü ihalesi yapılacak. Böylelikle vatandaşlarımız için su temini depolanmasının yanı sıra yeni borularla şebekeler yenilecek. Vatandaşlarımız yeni tesislerimizle birlikte daha temiz ve kesintisiz suya kavuşmuş olacak” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

Yorumlar (6)
Ali 1 yıl önce
caddeler daha yeni yapıldı bir daha mı kazılacak ya..bu ne plansızlık böyle
can 1 yıl önce
DÜZCEDE SU BORULARI COK ESKI SULAR COK PIS CAMUR RESMEN FILITRE IKI HAFDADA CAMUR OLMUS 500 LITRELIK SU DEPOSU ICI CAMUR BIRIKMIS SAYIN BASKAN NERESIMI NUSRETDIN MAHALESI INKILAP SK NO 29 inanmayan gidip göre bilir
Yorumcu 1 yıl önce
Ankara belediye si de aynı projeyi yapacaktı akp ve MHP liler izin vermedimHalk dusmanlari
Hasan 1 yıl önce
İstanbul şeysinin yapamadığını küçük ilde başarıyor adam helal olsun , biz burda melenden gelecek suyu bekliyoruz 2 günde 1 kesinti
düzceli 1 yıl önce
çamur deryasına hazırol duzce
Şampiyon 1 yıl önce
Vaybe öncüü düşündümde benim yaşadığım Düzce ile sizin anlattığınız Düzce arasında gidip geliyorum
Yeni Sayımız