banner851

banner955

ÖZLÜ TALİMAT VERDİ, SORUNUN KAYNAĞINA İNİLDİ

Sık sık patlayarak Düzceliler’e susuzluk çilesi yaşatan, sağlıksız ve miadını dolduran su hattının tümden yenilenmesi için talimat veren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün direktifleri doğrultusunda kentin 100 yılına hizmet edecek olan altyapı yatırımı için ön hazırlıklar tamamlandı. İhale aşamasına gelen dev proje bitene kadar su sorunu yaşanmaması için de ilave tedbirler devreye sokuldu.

Düzce 13.07.2021, 14:40 14.07.2021, 19:27
1959

Düzce’ye artık yetmeyen ve özellikle yaz aylarında vatandaşlara susuzluk çilesi yaşatan su altyapısının modern sistemle yenilenmesi için tüm ilgili birimleri harekete geçiren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzceliler’in musluklarından su akmayan günlerin tarih olması için dev bütçeli bir proje hazırlattı.

HEM İSRAF HEM SAĞLIK TEHDİDİ

Bu süreçte Düzce’nin su altyapısını mercek altına alan Düzce Belediyesi, en az 50 yıllık olan asbestli borularla Beyköy’den Düzce merkeze pompalanan suyun yarısının yolda kaybolduğunu tespit etmişti. İçme suyu hatlarında sık yaşanan arızalar vatandaşları bezdirirken, son olarak geçtiğimiz haftalarda Beyköy’de ana su hattına meydana gelen patlama sadece yolu değil yakındaki ev ve ekili arazileri de sular altında bırakmıştı. Hızla büyüyen kentin nüfusuna yetecek su kaynağının olmaması ve sağlığa zararlı olan eski asbestli boruların hala yoğun olarak kullanılmasına köklü çözüm sağlayacak altyapı projesi kapsamında Düzce Belediyesi DSİ ile ortak bir çalışma yürüterek, yeni bir regülatör kurma kararı aldı.

Yıllardır ihmal edilen içme suyu alt yapısının röntgenini çeken Dr. Özlü, öncelikle vatandaşların susuzluk yaşamaması için ek tedbirleri devreye sokup, İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ek kaynak bağlanmasını amaçlıyor. Bu adımlarla Düzceliler’in su sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırılırken Başkan Özlü liderliğinde kentin 50-100 yılına yetecek bir su programı hazırlanıyor.

SU PROBLEMİ ORTADAN BÖYLE KALKACAK

İki etaptan oluşan projenin birinci ayağında regülatör, ana isale ve arıtma için yeni adımlar atılacak. Buna göre Uğur Suyu ile birleşen Bıçkı Deresi, Büyük Açma Kütük Deposu’na yapılacak olan regülatörle içme suyu kaynağı olarak kullanılacak. Kuzeyde ise Gürcü Asar Deresi’nden Bahçeşehir bölgesine su verilecek. Devlet Su İşleri’nin yapacağı bu projeler yaklaşık 140 milyon TL maliyetle hayata geçecek. Projenin ikinci kısmında ise ana isale hattı asbestli içleri dolu sağlıksız borular yerine çelik borularla tümden değişecek.

ALT YAPI MAHALLE MAHALLE YENİLENECEK

Projenin ikinci etabında ise su deposunun kapasitesi 10 bin metreküpten 30 bin metreküpe çıkarılacak. Şehir şebekesi tümden yenilenecek. Çalışmalar mahalle mahalle ilerleyecek. Yeni ve modern su şebekesiyle herhangi bir problemde tümden bir su kesintisi yapılması uygulaması da tarih olacak. Projenin bu kısmında İller Bankası ile çalışılacak ve yurtdışı kaynaklı krediler kullanılacak.

ÖN HAZIRLIK TAMAM, SIRA İHALEDE

Öte yandan Düzce Belediyesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada Başkan Özlü’nün hayallerinden biri olan içme suyu hattının tümden değiştirilerek modern bir şekilde geleceğe taşınmasıyla ilgili projede ön hazırlık sürecinin tamamlanarak ihale aşamasına geçildiği açıklandı.

EKİPLER GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

Projenin hayata geçeceği süreye kadar Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, Alo 153 Beyaz Masa’ya gelen istek, talep ve şikâyetlere anında müdahale ederek vatandaşların sorunlarına anında ve hızlı bir şekilde müdahale ediyor. Düzce’de su ve kanalizasyon konusunda sorun yaşanmaması için oluşturulan ekipler, gece gündüz demeden içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyuna dair istek ve talepler için çalışıyor.

EK KAYNAK TAKVİYESİ YAPILIYOR

Rutin olarak Merkez, Konuralp ve Bahçeşehir terfi istasyonlarını temizliğini yapan ekipler, içme suyu arıtma tesisine de yaz aylarının gelmesiyle yıllardır süregelen şekilde su krizinin yaşanmaması için yeni kaynak takviyelerine devam ediyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (5)
birol 1 yıl önce
hep algı hep algı
Hayri 1 yıl önce
Uğur suyuna içme suyu barajı yapmadan hiçbir işi çözemezsiniz. Siz ancak derenin önüne bent yapıp millete su verirsiniz. Sizin kafanız sadece buna çalışr. Daha bir tane dikili ağacı nız yok. Her yeri berbat ettnz. Fisko kavşağı, olimpiyat, türkseven kavşağı, her yer rezil. Faruk özlü istifa.
Akif 1 yıl önce
İşin içini bilmesen algı habere neredeyse inanacaktım.100değil 500yıl diyin bari:)siz 100yılın hayalini kuramazsınız
Düzceli 1 yıl önce
Sorunlar oluşmadan tespit edemeyen belediye gibi belediye. Kaldı ki önceden de oluştu bu sorun defalarca. Neyse zararın neresinden dönerlerse kar umarım düzeltirler
vatandaş. 1 yıl önce
sayın başkanım geçen sen bu zamanlarda da aynı şeyleri anlatıyordunuz bir yıl geçti hala aynı şeyleri anlatıyorsunuz. su kesildikçe mi aklınıza geliyor su meselesi?
Yeni Sayımız