banner851

banner955

ÖZLÜ: VATANDAŞLARIMIZA DA GÖREV DÜŞÜYOR

Düzce Belediyesi, yaklaşan kış mevsimi öncesinde hava kirliliği ile mücadelenin yanı sıra hava kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Özellikle inversiyon konusuna dikkati çeken Düzce Belediyesi ekipleri inversiyonlu günlerde vatandaşlar tarafından alınabilecek önlemler ile birlikte inversiyon kaynaklı hava kirliliğine maruz kalma durumu azaltılması yönünde bilgilendirmelerde bulunuyor.

Düzce 20.11.2021, 16:50 20.11.2021, 17:03
9214

Soğuyan havalara bağlı artan kömür kullanımı ve çöken sisle beraber Düzce’de hava kalitesi ekim ortasından bu yana hassas ve iyi kalite arasında seyrediyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün hava kirliliği ile mücadelede etkin rol oynamasına yönelik çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda, kentin havasının kirletilmesinin etkilerini en aza indirmek etmek amacıyla kati ve caydırıcı önlemler alma konusunda adımlar atan Düzce Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yılın belli dönemlerinde ortaya çıkan ve hava kalitesini olumsuz yönde etkileyen inversiyon olayına karşı mücadele konusunda çeşitli uyarılarda bulundu.

“HAVA KALİTEMİZİN ARTMASINI SAĞLAMAK ELİMİZDE’’

İnversiyon konusuna büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını kaydeden Başkan Dr. Faruk Özlü, “İnversiyon, yüksek basınç şartlarının hakim olduğu günlerde, açık hava ve sakin rüzgar şartlarında meydana gelmektedir. Böyle zamanlarda hava kütlesi yukarı doğru değil daha soğuk ortam olan aşağı doğru hareket etme yönünde ilerlemektedir. Şehrimizde yaşadığımız inversiyon olayı, hava kalitemizi de doğrudan olumsuz etkilemektedir. Bu manada bizlere olduğu kadar vatandaşlarımıza da düşen görevler var. Bacalardan atılan kirleticiler yer seviyesinde tutunarak ciddi hava kirliliğini beraberinde getirmiş oluyor. İnversiyonlu günlerde alacağımız basit önlemlerle hava kalitemizin artmasını sağlamak bizlerin elinde” dedi.

“MÜMKÜN OLDUKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN”

Vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyen Başkan Dr. Faruk Özlü, inversiyonlu günlerde alınması gereken tedbirlere yönelikte şu ifadeleri kullandı:

“Ulaşım için mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılması büyük önem arz etmektedir. Başta bebekler ve yaşlılar ile astım, kronik bronşit ve kalp hastalarının mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları, sağlıklı kişilerin de açık havada spor yapmamaları gerekmektedir. Vatandaşların ısınmaya yönelik baca temizliklerini mutlaka yaptırmaları, kalorifik değeri yüksek kömür kullanılması ve özellikle inversiyonun yoğun olacağı tahmin edilen saatlerde soba yakmama gibi uygulanabilirliği kolay işlerle bizlere destek olmalarını beklemekteyiz. Düzce, hepimizin. Hava kalitemizi artırmak için hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirirsek özellikle inversiyonlu günlerde sıkıntı yaşamamak adına önlemlerimizi alırsak ilerleyen süreç daha sağlıklı şekilde ilerleyecektir.  Tüm halkımızı inversiyonlu günlerde tedbirleri almaya ve birlikte hareket etmeye davet ediyorum” dedi.

Yorumlar (10)
okuyucu 1 yıl önce
bağlantı yolundan kervana gelirken fabrikanın bacasından çıkan kapkara dumana bakın, her gün bu yoldan yönetim erkanımız geçiyor. bu dumanı görmemek imkansız filtre yok denetim yok
adamın teki 1 yıl önce
yeni mahalle olan eski köylere özellikle bu vakitlerde ve mayıs ayında sıkı denetim yapın, çok fena anız yakıyorlar.
Ek 1 yıl önce
Belediye çevre ve temizlik işlerinden sorumlu Sayın Emrah GÜLMEZ müdürümüz bu konuda gerçekten çok hassas ve başarılı kendisini tebrik ediyoruz ve başarılar diliyoruz.
Cumhuriyet Dereli Tütüncü 1 yıl önce
Cumhuriyet Dereli Tütüncü Kaplama Fabrikaları Havayı Kirletiyor
Asabi 1 yıl önce
Kirlilik sanayi kaynaklı ancak gariban vatandaş çözüm üretmeli! Öncelikle şehir içindeki sanayi tesisleri uzağa taşınsın. En az 6 kereste fabrikası var
Şampiyon 1 yıl önce
Yine bir çözüm yok ….. Yalandan fasa fiso …
Akp 1 yıl önce
Düzce cam filre takımı sayın bakanım
Abbas 1 yıl önce
SAYIN ÖZLÜ.
DÜZCE'DEN NE KADAR TRANSİT GEÇİS VAR İSE,
BUNLAR YENİ YOLLAR İLE DÜZCE'YE UĞRAMADAN YOLUNA DEVAM ETMELİKİ
HAVA KİRLİLİĞİ,SES KİRLİLİĞİ, TRAFİK
TERÖRÜ AZALSIN İNŞAALLAH.
SELAMLAR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız