banner851

banner614

ÖZLÜ: YURT DIŞINDAN ARAYAN ARAYANA…

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulguların gün ışığına çıkması arkeologları heyecanlandırıyor. Yapılan kazılarda, Roma dönemine ait eserlerin çıkması, İtalya ve Almanya'nın da dikkatini çekti. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, "Bizi İtalya'dan, Almanya'dan aradılar; 'Kazı yapıyorsunuz, gelelim, ortak olalım, beraber kazı yapalım' dediler. Bu sadece Düzce'nin değil, dünyanın da ilgi duyduğu bir kazı faaliyeti haline geldi. Çok heyecan verici" dedi.

banner619
Düzce 22.12.2020, 14:50
8505
ÖZLÜ: YURT DIŞINDAN ARAYAN ARAYANA…

Geçmişi yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine dayanan birbirinden farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konuralp’te arkeolojik kazı çalışmalarına devam ediliyor. Bölgenin tek antik kenti olan Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro kazı alanında tarih, gün yüzüne çıkarılıyor.

Yenişafak’ın haberine göre Düzce Belediyesi tarafından yapılan kazılarda bulunan Roma dönemine ait eserler ise dünyanın ilgisini çekmeye başladı.

Kazılar hakkında bilgiler veren Düzce Belediye Başkanı Özlü, "Daha önceki programlarımıza göre kazılara devam ediyoruz. Kazılar konusunda hassasiyetimiz sürecek. İnşallah önümüzdeki günlerde yeni bulgulara ulaşacağız.

Kazıları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleri doğrultusunda 2 vardiyaya çıkaracağız. Şu anda tek vardiya 12 saat aralıksız çalışıyoruz. Bunu iki vardiyaya çıkararak daha hızlı yol kat edeceğiz” diye konuştu. dedi.

Alanda 2013 yılından bu yana kazılar yapıldığını aktaran Özlü, "Ancak çok daha fazlasını son 1 yıl içinde yaptık. Antik tiyatro ortaya çıkmaya başladı. Kazıları yaparken bir yandan da bulunan eserleri bozulmaması ve yıkılmaması için destekleme faaliyetleri yürütüyoruz" dedi. İtalya ve Almanya’nın kazılara ortak olmak istediğini belirten Başkan Özlü, şunları söyledi:

"Kazılarda çıkan eserleri görünce ne kadar doğru ve güzel bir iş yaptığımızı hissediyorum. Biz daha fazlasını bekliyoruz. Kazıların devamında daha fazla eser çıkmasını umut ediyoruz. Burada sadece bölgenin değil Türkiye’nin hatta dünyanın ilgisini çeken bulgulara ulaştık. Bizi İtalya’dan, Almanya’dan aradılar, 'Kazı yapıyorsunuz, gelelim, ortak olalım, beraber kazı yapalım' dediler. Bu sadece Düzce’nin değil, dünyanın da ilgi duyduğu bir kazı faaliyeti haline geldi. Çok heyecan verici."

banner844
Yorumlar (4)
Şamil 10 ay önce
Sayın başkanı berlindeki pergamon müzesini ziyaret etmeye davet ediyorum. Böylelikle yabancıların kazı çalışmalarıyla neden ilgilendiğini görebilir.
Konuralp Sakini 10 ay önce
Burdan başkana sesleniyorum. Sizce italya ve almanya gerçekten kazı çalışmalarına yardım etmek istiyor. Yoksa zamanında Almanya'nın İzmir Bergama'da yaptigi gibi eserlei yurtdisina mi kacirmak istiyorlar. Eğer ki başkanın süphesi varsa Berlin' deki malûm müzeyi ziyaret etmesini tavsiye ederim.
Zeki Vatandaş 10 ay önce
Düzce yabancıların kazı yapmasına izin vermemelidir. Yabancının çıkarı olmasa bu teklifi verir mi? Vermez! Yabancıların çıkarı buradan çıkan olağanüstü eserleri kendi ülkelerindeki müzelerine götürmektir. Bırakın Düzce'yi, devleti yönetenler buna izin vermemelidir!
Osman 10 ay önce
bi hafta da onları çalıştırın bedava işçi olarak.