banner614

“PANDEMİ YOĞUN BAKIMINDA İHMAL” İDDİASI

banner619

28 Nisan’dan bu yana Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören 77 yaşındaki alzaymır ve epilepsi hastası Mehdi Çelebi’nin korona şüphesi nedeniyle pandemi yoğun bakım servisinde yatarken vücudunda oluşan yaralar ailesinin tepkisine neden oldu. Babasının pandemi yoğun bakımında ilgisizlik ve ihmal mağduru olduğunu savunan Mehmet Çelebi, şikayetlerini ilettikleri Hastane Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay’ın konuyla bizzat ilgilendiğini belirtti. Haber merkezimize açıklamalarda bulunan Başhekim Balbay, korona testi negatif çıkınca normal servise alınan hastaya yaralar için gerekli tedavinin uygulandığını ve aileye her konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını vurguladı.

Düzce 02.06.2020, 16:00 02.06.2020, 23:20
6711
“PANDEMİ YOĞUN BAKIMINDA İHMAL” İDDİASI
banner785

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gören bir hastanın ihmal yüzünden vücudunda yatak yaraları oluştuğu iddia edildi.

77 yaşındaki hasta 28 Nisan’da hastaneye kaldırıldı

Haber merkezimize gelerek, şikayetini dile getiren Mehmet Çelebi, babası 77 yaşındaki Mehdi Çelebi’nin alzaymır, epilepsi ve prostat hastası olduğunu ve 28 Nisan 2020 tarihinde rahatsızlanması üzerine 112 Acil Servisi Ambulansı ile Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığını belirtti.

Babamızın yoğun bakımda ihmal edildiğine şahit olduk”

Babasının ilk muayenesinde koronavirüs belirtileri göstermesi üzerine pandemi yoğun bakımına alındığını ifade eden Çelebi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pandemi yoğun bakımına alınma esnasında bizlere yoğun bakımda 8 oda mevcut olduğu ve her odaya 1 hemşire ve 2 hekim bulunduğunu belirttiler. Kasım 2016’dan bu yana tedavileri Düzce Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan babamın yataklı hasta olduğu ve topuk bası yarası olduğu biliniyordu. Bu yüzden ailesi olarak 24 gün boyunca gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirdiğimiz asistan doktorlar bu teklifimizi geri çevirdi. 24 gün boyunca pandemi yoğun bakımında kalan ve koronavirüs olmadığı tespit edilince normal servise alınan babamızın üstünü kontrol etmek amacıyla baktığımda resmen asistanlar ve hemşireler tarafından ihmal edildiğine şahit olduk.”

Vücudunda 3 ve 4. evre yatak yaraları oluştu

Hastaneye yatırıldığında sadece topuğunda yara olan babasının 24 gün sonra normal servise alındığında omuz, dirsek, sırt ve kalça, bacak ve baş bölgelerinde 3 ve 4. evre yatak yaraları oluştuğunu gördüklerini belirten Mehmet Çelebi, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin  Balbay’a whatsapp üzerinden şikayete konu görüntüleri gönderip acil görüşme talebinde bulunduğunu aktardı.

Başhekim konuyla yakından ilgilendi”

Babasının pandemi yoğun bakımından ihmal mağduru olduğunu belirten oğul Mehmet Çelebi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sayın Balbay ile konu ile ilgili yakından ilgilendi. Uzman hekimlerle telefon görüşmesi sağlayıp hastamızın gerekli bakım ve temizliğinin yapılmasını sağladı. Lâkin bu müdahale çok önceden yapılsaydı hastamız acı ve sızı içerisinde kalmayacaktı. Ayrıca pansuman ve diğer medikal sarf malzemeleri hastanede hemen hemen bulunmadığından dolayı bizzat bizler tarafımızdan bugüne kadar temin edilerek, 3 bin 300 TL ek masraf yapıldı. Hastamız halen Düzce Üniversitesi Hastanesi Dahiliye 2 Servisi’nde tedavi görüyor.”

Başhekim Balbay’dan Öncü Haber’e açıklama

Öte yandan konu hakkında görüştüğümüz Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, hastaya gerekli tüm tedavilerin uygulandığına işaret ederek, “Hasta yatalak olduğu için bu yaralar oluşabiliyor. Hasta pandemi sürecinde acile gelmişti. Covid şüphesi ile yoğun bakım yatağı sıkıntısı nedeniyle sevk edilecek iken bana ulaşmıştı yardımcı olarak yatışını sağlamıştım. Sonrasında bizzat servise gidip hastayı ziyaret etmiştim. Takip eden doktora sordum. Dermatoloji ve cerrahi ile konsültasyon ile yara temizliği yapılmış. Bu tür şikayetleri inanın ciddiye alıyor, yardımcı olmaya çalışıyorum. Pandemi yoğun bakımında olası bulaştırıcılık riski nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın ziyaret yasaklaması nedeniyle refakatçi alamıyoruz. Gerekli testlerden sonra Covid olmadığı netleşince normal servise alındı. Dolayısıyla refakatçisini yanına alabildik. Aile bize her ulaştığında mutlaka yardımcı olmaya çalıştık.”

Yorumlar (8)
Mehmet Çelebi 8 ay önce
Başhekimi Abidin Öner Balbay'ın açıklamasına cevap hakkım olduğunu Düşünüyorum ;

Hastanın Yakını (oğlu)

Hastanenizde gerekli tedaviler uygulanıyor dediğiniz ADRENALİN Serum, Serum, Şeker ve Tansiyon takibidir.
Hastanın yatalak olup olmaması hiç bir şey değiştirmez. Hastanenizde gerekli Havalı Yatak ve ekipman olmaması ve İhmal edildiği bizzat şahit oldum. Yatalak Hastaların maximum 2 saate bir Pozisyon değiştirilmesi gerektiği ni Hemşireleriniz bilgi sahibiydi. Yatak yarası Dahiliye Öğretim Üyesi Türkay Hanım tarafından Asistanlara hatırlattığını belirtmiş olup ve Kontröl ettiğini iletti lakin görünen Köy klavuz istemez. Yatak yarası oluşmaması için Ekip olarak işini layıkıyla yapmaları ile gerçekleşir. Hastanenizde Pandemi Yoğun Bakım yatağı sorunu yoktu sadece işlerini keyfî yaptıkları için Üst Düzey olarak sizi aramam ve rica.da bulunmam bunun Yer olmadığını göstermez. Yer olmayan bir Pandemi Yoğun Bakıma HOKUZ BOKUZ ile mi yer acıldı? Hastayı ziyâret etmenizin sebebi Bayram vesilesiyle Servis Personellerini gezmeniz ve tesadüf olarak Eşimi görüp Hastamı Reklam amaclı Fotoğraf çekilmeniz gözden kaçınılmaz. Sizleri bir Yatak yarası bilgisini de bizzat ben bildirdim. Bu sebeple Hastanenizin Çalışanlarının kusurunu telafi amaçlı cerahi ve Dermatolojiyle konsültasyon ile yara temizliği gerçekleştiği doğrudur. BU TÜR ŞİKAYETLERİ CİDDİYE ALDIĞINIZ ŞÜPHESİZ LAKİN SİZİ CİDDİYE ALMAYAN HEMŞİRE VE DOKTORLAR OLDUĞUNA EMİNİM. COVİD 19 olmadığı saten ilk iki testen beliydi. Pandemi Yoğun Bakım da tutulmasının tek amacı vardır oda Para. Evet sizleri her aradığımda yardımcı olmaya çalışıyorsunuz lakin Asistan, Hemşire ve Öğretim Üyeler tarafından tatmin erdiremediğiniz bir yana Kendileri ile EGO ları yüzünden İletişime girmekte zorlanıyoruz.
halk 8 ay önce
üniversite çok lakayt.Kardiyolide hasta refakatcısı alındığında önlük maske takıyorlar.Ayakda galoş.Oranın çalışan hemşireleri formayla ayağında terlikle dolaşıp geliyor.Terlikleri değiştirdiğini söylüyor ama kıyafetleri aynı.Terlikde aynıydı.Ayrıca her hastadan neden kağıt havlu isteniyor.Sonra o kağıt havluları unutup gidenlerin havlularını kim götürüyor.Ben gördüm kimin götürdüğünü.Birdahakine ispatlı olacak.Allah düşürmesin sizin hastaneye..
Asiye Sarı 8 ay önce
Neden birşey yapılmıyor neden sessiz kalınıyor Başhekimin konuşmaları bizzat yalan gerekeni be yapmışlar hastamız çürüdükten sonramı yazık yazık sağlık diye birşey yok mağlesef insanlık ölmüş Türkiyede
Hasta Yakını 8 ay önce
Ben bu hastayı biliyorum, doktorlar taburcu etmek istedi ve ailesi taburcu ettirmek istemedi. Bakım hastası, yatalak hasta ve yaşlı. Eve götürüp bakmak istemiyorlar. Bakımsızlık değil ki, yatalak hastalarda bu yaralar oluşması normal
.- 8 ay önce
Siz acaba nerden biliyorsunuz, Evde bakilip bakilmadigini? Ben bu Hastanin yakiniyim, ve nasil bakildigini kendim bilirim!!!
Acaba sizin bir aile üyeniz olsa, ve hastanede bu halde olsa siz taburcu olmasini kabul edermiydiniz?
Googele girin dekubitus diye yazin biraz arastirin lütfen.
O yaralarin olusmasi tamamen ilgisizliktir, bakimsizliktir yatalak hastaladra var dir evet dogrudur, ama Hasta her yarim saat cevirilmesi lazim haftalarca ayni posisiyonda kalirsa böyle yaralar olusuyor ve bunu size kanitliyabilirim.
Bilir bilmez sacma sapan yorlumlar yapmayin burada!!!
Corona mdru 8 ay önce
Onlar yatak yarası değil, corona tedavisi için ilaç kullanıldı ise onun yan etkileri olabilir.
Düzce merkez 8 ay önce
Allah belasını versin bunların hemşresinin de bakıcısınında dedem ne hale gelmiş yazık yazık.
Adore81 8 ay önce
Sayın başhekim bırakın böyle söylemleri,orda babanız yarasa olur muydu böyle.merhum Babam 27 Kasım 2015 tekrar dahiliye yoğun bakımda 21 gūn bulundu ve vefat etti beceriksiz hemşireler yūzūnden ayrıca bacaklarında yaralar vardı bu doktor bu hasta nerede yandı diye bana sormuştu. Siz sağlık ocağı yönetemezsiniz sağ giren ölū çıkıyor ordan.karşınıza testisleri kuvvetli biri çıkmıyoki hesap sorulsun at imzayı sok numarası art bilmem besinden ex tamam.hemşireler ordayken yaramı çıkar hamburgerci az yesinler
15°
kapalı