banner851

banner955

PROJE BAŞLAMADAN DURDU MU?

İstanbul Caddesi üzerinde 20 yıldır atıl vaziyette durduğu için şehrin kalbinde kötü bir görüntü çizen Eski Basmacılar Çarşısı’nda mutlu sona ulaşıldı derken, küçük hissedarların büyük hissedarlar altında ezildikleri gerekçesiyle haklarını hukuki yollarda aramaya hazırlandığı gündeme geldi. Konu ile ilgili görüştüğümüz Düzce Belediyesi’nin hukuk işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Sinan İnan, kuruma adliyeden henüz bir dilekçe ulaşmadığını söyledi.

Düzce 03.12.2021, 15:00 04.12.2021, 18:36
4622
PROJE BAŞLAMADAN DURDU MU?

12 Kasım 1999 depreminde ağır hasar alan İstanbul Caddesi İş Bankası yanındaki Basmacılar Çarşısı alınan kararı gereği yıkılmıştı. Hak sahiplerinin anlaşamaması nedeniyle mahkemeye taşınan ve itirazlara bağlı olarak sürecin uzaması sonucu 20 yıldır atıl vaziyette kalan “Eski Basmacılar Çarşısı” olarak anılan arsanın tekrar modern şekilde Düzce’ye kazandırılması için kolları sıvayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, geçtiğimiz 10 Kasım’da müjdeli haberi vermişti.

Eski Basmacılar Çarşısı alanında kameraların karşısına geçen Özlü, hak sahiplerini ikna ederek sorunu kökünden çözdüğünü ve yeni Basmacılar Çarşısı binasını Düzce Belediyesi’nin iştiraki olan BELTAŞ A.Ş.’nin hiçbir kar amacı gütmeden sadece maliyetine inşa edeceğini duyurmuştu.

HENÜZ 1 AY GEÇMEDEN YENİ KRİZ

Şehir kronikleşen bir sorununun daha tarihe karışacak olması nedeniyle sevinçle karşılanan gelişmenin üzerinden henüz 1 ay bile geçmeden çözüldü denilen sorunların aşılamadığı konuşulur oldu.

KÜÇÜK HİSSEDARLAR BÜYÜKLERİN ALTINDA EZİLİYOR MU?

İlk kazma bile vurulmadan projenin durduğu söylentileri kulaktan kulağa yayılmaya başlarken, arka planda sayıları çok fazla olan hak sahiplerine sunulan tekliflerdeki adaletsizlikler olduğu iddia edildi. Birkaç dükkanın birden sahibi olmaları yüzünden büyük hissedarlara daha fazla imkan sunulduğunu savunan küçük hissedarların, “Herkes hakkı neyse onu alacak” diyerek kendilerine güven veren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuç alamadığı için soluğu adliyede aldığı gündeme geldi.

BAŞKAN YARDIMCISI İNAN: PROJE DURMADI

Düzceliler tarafından da zaman zaman dile getirilen ve şikayet konusu olan yapının yeniden Düzce’ye kazandırılması için elini taşın altına koyan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün hak sahipleri ile tek tek görüşerek soruna köklü çözüm ürettiği ilan edilmişken, neden böyle bir krizin patlak verdiği sorusuna cevap arayan Öncü Haber, hukuki sürecin başlayıp başlamadığı konusunda kesin bilgi almak için Düzce Belediyesi’nin hukuk işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Sinan İnan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bazı hak sahiplerinin şikayeti nedeniyle daha çalışmalarına başlanmayan projenin durduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirten Düzce Belediye Başkan Yardımcısı İnan, kuruma adliyeden ulaşan konuyla ilgili bir dilekçe de olmadığını söyledi.

MÜZAKEREYE GÖRE HERKES AYNI YERDE OLACAK

Zemin artı 4 kat üzerine yeniden inşa edilmesi için “işe başlama” töreni bile düzenlenen Basmacılar Çarşısı için mülk sahipleri ile yapılan müzakerelere göre; bina yıkılmadan önce esnaflar hangi kat ve cephede ise yine aynı yerde olacak. Ancak bu durumdan büyük hissedarların daha karlı çıkacağını düşünen küçük hissedarlarla yaşanan sıkıntının nasıl sonuçlanacağını ise zaman gösterecek.

Yorumlar (5)
Düzceli.. 13 ay önce
Hukuksuzluk adaletsizlik en çok belediye İmarlarda var.. 2002 imar planı çizildiğinden beri kamusal ihtiyaç diye bekletilen arsalar, mülkler var.. Peki ben belediyenin bir tl sini geciktirsem ne olur.. faiz işler.. 20 yıl bir ömür..
düzcelii 13 ay önce
hayatım da böle bir saçmalık duymadım 20 yıldır bu belediyenin başında ben mi vardım kardeşim yine siz vardınız .
İşiniz millete hizmet değil ki adınızı ön plana çıkarmak .
Kendi takım arkadaşlarınıza bile saygınız yok .
Can 13 ay önce
Proje yoooook ruhsat yok siz neyin kafasını yaşıyorsunuz acaba?
CAN 13 ay önce
DÜZCEDE BIR IS YAPILACAKSA KAGIDA DÖKÜLMESI LAZIM NOTERLI TASDIKLI YOKSA BIR ARPA YOL ALINMAZ
Aslı 13 ay önce
Hep yalan.projede yok anlaşmada…
Yeni Sayımız