banner851

banner955

“SADECE BU İŞTE UZMAN OLANLAR TOPLAMALI"

Birçok Düzceli’nin mantar toplama mevsimi olarak görüp soluğu yayla ve ormanlarda aldığı sonbahar mevsiminde, artan zehirlenme vakaları nedeniyle uzmanlardan uyarı üstüne uyarı geliyor.

Düzce 26.10.2022, 13:30
1090
“SADECE BU İŞTE UZMAN OLANLAR TOPLAMALI"

Son günlerde ormanlık alanlarda toplanan mantarlara bağlı zehirlenme vakalarında artış gözleniyor. Düzce’nin ormanlık alanlarında ve yaylalarında yetişen yabani mantar türlerinin zehirli olup olmadığının sadece bu konuda uzmanlaşan kişiler tarafından ayırt edilebileceğini vurgulayan uzmanlar, sonbahar yağışlarından sonra bol miktarda çıkan mantarları toplarken çok dikkatli olunması gerektiğine işaret etti.

Prof. Dr. Aysun Pekşen, yaptığı açıklamada, sonbaharla birlikte doğada insanların mantar toplamaya başladıklarını belirterek, doğada yetişen mantarların iyi tanımayan kişilerce toplanmasının ve tüketilmesinin, ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açabileceğini vurguladı.

"Yüzün üzerinde zehirli mantar var, bunların 10'u ciddi anlamda ölümcül"

Doğa mantarları içinde tüketim kalitesi yükseklerin yanında zehirlilerinin de bulunduğuna dikkati çeken Pekşen, şöyle devam etti: "Mantarları iyi tanımayan toplayıcılar tarafından yenilebilen ve zehirli mantarlar kolaylıkla karıştırılabilmekte. Doğa mantarları toplama mevsimi başladı. Bu dönemde artan mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmalı. Doğa mantarları sadece uzmanlar tarafından toplanmalı. Mevsim itibariyle mantarların oldukça fazla olduğu bir dönemdeyiz. Karadeniz Bölgesi olarak çok büyük bir mantar zenginliğimiz var. Ancak mantar toplarken, mantarları çok iyi tanıyıp bildiğimiz mantarları toplamamız gerekiyor. Çünkü, doğa mantarlarındaki en büyük tehdit zehirli mantarlarla, yenilebilir mantarların karıştırılmasıdır. Yüzün üzerinde zehirli mantar var, bunların 10'u ciddi anlamda ölümcül. Bilinçsizce mantar toplamak ve tüketmek tehlikeli olabiliyor."

Halk arasında, mantarın zehirli olup olmadığını anlamak için "Ağaç kütüğünde yetişiyorsa ya da tam tersi çayırda yetişiyorsa zehirsizdir, gümüş kaşığı koyarsanız kararırsa zehirlidir" gibi inanışlar olduğunu söyleyen Pekşen, "Bu tip inanışlarla hareket etmek çok sakıncalı durumlar ortaya çıkarabiliyor. Doğadan toplanan mantarlarda bir tane bile zehirli tür araya karışmış olsa zehirlenme söz konusu olabiliyor." dedi.

Hangi mantar türünün yendiğinin iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Pekşen, şunları kaydetti:

"Bu nedenle mantarlar iyi tanınmalıdır. Eğer çok iyi biliyor ve tanıyorsanız lütfen mantar toplayın. Bilindik mantarlarımız var, kanlıca mantar türleri, turuncu, sütlü türler, fındık tirmiti gibi bilinen mantarlarımız var. Mantarlar sporlarla çoğalıyor. Bu türlerin içine de zehirli türler karışabiliyor. Doğa mantarları konusunda risk alınmamalıdır. Doğa mantarları konusunda bilgi sahibi değilseniz, kültür mantarları tercih edilmelidir." (Öncü Haber/AA)

banner844
Yorumlar (1)
CAN 1 ay önce
BUNE ESKI KÜLÜSDÜR ITFAIYE ARACI BUNE CÖÖP YAA YAZIK GITDIKCE DÜZCE GERI GIDIYO ULASIM DESEN DÜZCE AKCAKOCAYA CÖP MÜNÜBÜS YOLCULUGU DÜZCE OLMUS AFRIKA GERI KALMIS YANI
Yeni Sayımız