banner851

banner955

SALGINI AŞISIZLAR YAYIYOR, AŞILILAR DA TEHDİT ALTINDA!

1 Temmuz’dan bu yana COVİD-19 vaka ve vefat sayılarının arttığı Düzce’de, hızlı yükselişle birlikte salgının başından bu yana en ölümlü günler yaşanıyor. Tedbirlerle ende edilen kazanımlardan eser kalmadığı kentte 5 günde 11 kişi yeni tip koronavirüs nedeniyle can verdi. Toplam kayıplar 239’a ulaşırken vakalardaki artış ise sürüyor.

Düzce 16.10.2021, 15:30 17.10.2021, 11:40
3252
SALGINI AŞISIZLAR YAYIYOR, AŞILILAR DA TEHDİT ALTINDA!

Vaka yoğunluğunun komşu Zonguldak’tan sonra en yüksek il olduğu Düzce’de çığırından çıkan salgın tabloya artan vaka ve ölüm sayısı olarak yansımaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar Uygulaması’nda bulunan risk haritasında kırmızıya boyanarak ‘yüksek riskli bölge’ olarak uyarılan Düzce’de son 5 günde, salgına yakalanan 11 kişi yaşam mücadelesini kaybetti. Henüz bitmeyen hafta şimdiden en ölümlü haftalardan biri olarak kayıtlara geçerken Düzce’de salgının hayattan kopardıklarının sayısı 239’a ulaştı.

34 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA, 17’Sİ ENTÜBE

15 Ekim günü yeni tip koronavirüs teşhisi konan 272 kişiyle beraber salgına yakalananların sayısıysa kritik bir sınırı daha aşarak 53 bin 411’e çıktı. Hastaneye yatışların artmaya devam ettiği Düzce il genelinde an itibariyle 3 bin 657 kişinin evlerinde ve hastanelerde tedavisine devam ediliyor. Hastalığı ağır geçiren 34 kişi pandemi yoğun bakım ünitesinde tutulurken entübe edilen 17 hasta ise yaşam savaşı veriyor.

KAZANIMLAR TUZLA BUZ OLDU

Yaklaşık 1 yıl boyunca uygulanan tedbir ve kısıtlamalarla kazanımların; tedbirsizlik, aşısızlık ve denetimsizliğe kurban giderek 3 ayda tuzla buz olduğu Düzce’de salgın 3. pik döneminin yaşandığı nisan ayı seviyelerinde seyrediyor.

SALGINI AŞISIZLAR YAYIYOR

Türkiye geneli 18 yaş ve üzeri iki doz aşılananların oranı yüzde 76 oranına yaklaşırken vatandaşların ayaklarına kadar aşı timlerini gönderilmesine karşın Düzce’de bu oran yüzde 69.5’te kaldı. Maske, mesafe ve temizlik kurallarının rafa kaldırıldığı kentte salgın aşısızlar arasında yayılırken, aşısızların fazlalığı yoğun virüs taşınımı nedeniyle aşılı vatandaşları da tehdit ediyor. Vakaların büyük bir çoğunluğunun aşısızlardan oluşması da aşının hayati önemini ortaya koyuyor.

‘AŞI OLSANIZ DA KURALLARA UYUN’ ÇAĞRISI

Uzmanlar, Düzceliler’i özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar başta olmak üzere aşılı olsalar dahi vatandaşları kalabalık ortamlardan uzak durmaları ve salgının başından bu yana hayati özelliğini sürdüren maske, mesafe ve temizlik kurallarına harfiyen uymaları noktasında uyarıyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (19)
M.C 1 yıl önce
Bunu hangi bilgisiz hangi kaynaklara dayanarak yazmış çok merak ediyorum. Ulan gafil yaz hiç bir şeyden anlamıyorum vakalar yukseldi anlayalım ama aşısızlar yayıyor diye bir şey yok. Kara cahil
Uyanmış 1 yıl önce
Valla hayret, ağzınıza bi dolamışsınız aşısızlar da aşısızlar. Madem aşıya çok güveniyorsunuz neden aşısızlardan bu kadar korkuyosunuz, aşılılar covid olmayacak ya nasılsa, olsa da hafif atlatacaklarmış ya(olmadığını da görüyoruz ayrıca)o zaman derdiniz ne. Herşeyde olduğu gibi bunda da ayrıştırıyorsunuz.
Bırakın insanlar kendi bedeni için özgürce karar versin. Sonuçta aşılılar da aşısızlar da maske, mesafe ve temizliğe dikkat etmek zorunda.
Bekir 1 yıl önce
Aşı olmayanlar kurallara uyuyor lakin aşı olanlar ben aşılıyım deyip maske mesafe sıfır siz hale aşısızlarla kafayı bozmuşsunuz ayıp ayıp
Vatandaş 1 yıl önce
Cevap olarak her ikisini yayınlayın son gönderdiğim yorumu neden yayınlamadınız her kimse onun aklına ihtiyaçcımız yok kendine saklası düşüncesini kul hakkına giriyor insanlara fitil fitil getirsin diye bilme hakkı yok kendisinin
Vatandaş 1 yıl önce
Sen mi?öğreniyorsun feraseti aklımızda fikrimizde yerinde bunamadık sana ne oluyor da aşısızlar fitil fitil getirsin diye bilyorsun uslübünüze dikkat edin her kimsen
Masal 1 yıl önce
Kaynaşlı dolmuşlarını kontrol edin maskesiz yolculara birsey denmiyor, demek isteseniz de sanane gibi bir tepki alıyorsunuz. Kimsenin kurallara uydugu yok. Okullarda da hijyen 0, 2 temizlik personeliyle koca okulda nasıl olsun... Salgın falan kimin umrunda..
adamın teki 1 yıl önce
Virüsü aşılılar daha fazla yayıyor, neden mi? Aşının kendisini koruduğuna inanıp maske ve mesafeye dikkat etmiyor. Yakalanırsa, hastalığı hafif atlatıyor ve çevresine, ailesine yayıyor.
Ali 1 yıl önce
Siz çok akıllısınız profösörler uzman hekimler bas bas bağırıyor aşınızı olun diye neyin kafası bu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız