banner851

banner955

SODAM’LA İŞ SAHİBİ OLUYORLAR

Düzce’de 3 yıl önce hizmet vermeye başlayan Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) ile Roman vatandaşların mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunuluyor.

Düzce 21.12.2021, 20:26
1395
SODAM’LA İŞ SAHİBİ OLUYORLAR

Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde 2018 yılında faaliyete başlayan Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) toplumun birçok kesimine mesleki eğitim vermeye devam ediyor.

Kadınların mesleki ve kişisel yönden gelişimleriyle toplumsal entegrasyonlarının sağlanması amacıyla hizmet veren merkez, özellikle dezavantajlı kadınların donanım kazanmasını ve işe yerleşmesine aracı oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal Dayanışma Merkezleri (SODAM)’nde bugüne kadar 327 bin Roman vatandaşın mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunduklarını açıkladı.

Sosyal Dayanışma Merkezleri’ni özellikle Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde açtıklarını ifade eden Bakan Yanık, “Hali hazırda faaliyet gösteren 35 SODAM’ımızda özellikle ihtiyaç sahibi kadınlarımızın sosyal gelişimlerine katkıda bulunabilecek ortamları oluşturuyoruz.” dedi.

Bakan Yanık, SODAM’larda Roman vatandaşların psikososyal, sosyokültürel, mesleki, sanatsal ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak çeşitli kurs ve eğitim programları düzenlediklerini ifade etti.

Kuaförlükten terziliğe kadar birçok kurs bulunuyor

SODAM’larda, Halk Eğitim Merkezleri’nden gelen usta öğreticiler tarafından eğitimler verildiğinin altını çizen Bakan Yanık, “35 Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM)’miz ile Roman vatandaşlarımızın mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Merkezlerimizde kuaförlük, terzilik, aşçılık, okuma-yazma, halı dokumacılığı gibi kurslar düzenliyoruz. Kurs sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyoruz. Ayrıca müzik, resim başta olmak üzere kültürel, sosyal ve sportif kurslar da bulunuyor. Bugüne kadar 327 bin Roman vatandaşımız SODAM’larımızdan faydalandı.” dedi.

Bakan Yanık, merkezlerde en fazla el sanatları, kuaförlük ve giyim(dikiş-nakış) kurslarının uygulandığının bilgisini verdi.

Merkezlerde kreş imkânı da bulunuyor

SODAM’larda kişisel gelişim kurslarının yanı eğitim çalışmalarının da olduğuna dikkat çeken Bakan Yanık, “Bakanlık uzmanlarımızın katılımı ile aile içi iletişim, sağlıklı beslenme, çocuk hakları gibi eğitim programları, konferanslar ve seminerler düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık, SODAM’lardan daha fazla kadının faydalanabilmesi için ayrıca kreş imkânlarının da olduğunu bildirdi.

Yorumlar (2)
Aziziyeli 12 ay önce
Meslek gibisi var mı? Helal olsun Sibel Hanım...
T.C 12 ay önce
Roman,kurt,laz vb.gibi vatandaslarimiz cumlesini kabul etmiyorum meshebi,dini,siyasi gorusu ne olursa olsun herkes bu vatanin vatandasi TURKIYE CUMHURIYETI VATANDASI
Yeni Sayımız