banner851

banner955

SURİYELİLERE SEYRELTME PLANI DEVREDE…

İçişleri Bakanlığı kararıyla Suriyeliler’in gettolaşmasını önlemek amacıyla Mekânsal Yoğunlaşma ile Mücadele Planı hazırlandı. Bu kapsamda Düzce’nin de aralarında olduğu 16 il her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

Düzce 22.02.2022, 13:38
3642
SURİYELİLERE SEYRELTME PLANI DEVREDE…
banner1032

Türkiye’nin sınır komşusu Suriye’de 2011’de başlayan iç savaş nedeniyle bu güne kadar 3.7 milyon Suriyeli geçici koruma statüsü kapsamında ülkemize geldi. 1.7 milyon da farklı uyruktan olmak üzere 5.4 milyon yabancı Türkiye’de yaşıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, medyanın Ankara temsilcileri ile buluşmasında, Suriyelilerin Türkiye’de nüfusun demografik yapısını bozmaması için “seyreltme” uygulandığını açıkladı. Planın detaylarını Hürriyet gazetesinden Hande Fırat yazdı. 

Mekânsal Yoğunlaşmayla Mücadele projesi devrede…

Tüm Türkiye’de uygulamaya giren Mekânsal Yoğunlaşma ile Mücadele Planı ile Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların gettolar oluşturması için yeni adımlar devreye alındı.  Bu sorunlara Ankara Altındağ’da ağustos ayında çıkan olaylar ve iki Suriyeli tarafından Emirhan Yalçın’ın öldürülmesi eklenince, seyreltme ya da Mekânsal Yoğunlaşmayla Mücadele projesi ilk kez Ankara’da gündeme geldi. Ardından uygulama tüm ülkeye yayıldı.

16 il yabancı uyruklulara kapatıldı

Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova ile 52 ilde toplam 800 mahalle, İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı. Kayıt kapama dışında atılan ikinci adımda ise yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

banner844
Yorumlar (20)
Vatandaş 8 ay önce
Allah rızası için bunları yollayın ülkelerine türkiyemiz ıstila altında filistinde acıdi israil yahudilere bak sonları nasıl oldu araptan asla dost olmaz türkün türkten başka dostu yoktur
halk 8 ay önce
afganlılar bir evde 20 kişi kalıyor.Neden denetlenmiyor.belli oluyor hergün gelenler.ya kamuflajla yada kendi kıyafetleriyle..onlarda gitsin kalan suriyeli ıraklılarda.hiç birini istemiyoruz..Apartmanlarda huzuer kalmadı.Erkekleri kızlarımızın fotosunu çekiyor.çocuklar hergün kavga ediyor.Yeter yaaa...illa canımızmı yanacak..
Cemil 8 ay önce
Gerçekten öylemi; yoksa bunların olmadığı yer kalmasın, olmayan yerlere de gönderelim oraların da içine etsinler planı mı?
Cemil 8 ay önce
Çok yanlış bir karar, onların rahatı bozulmasın diye bizi seyreltseydiniz...
türk 8 ay önce
zaten adamlar TC vatandaşı oldu çok geç...
CAN 8 ay önce
BEN DERIMKI GÜNAYDIN COK GEC OLDU ARTIK GÖNDERIN DERIZ GÖNDERMEZSINIZ SURUYELI AFKANLI IRAKLI DOLMUS LOKANTALARA GIT AFKANLI DOLU DÜZCELI GERCEKDEN BIKDI BUNLARDAN
türklere de aynısı 8 ay önce
almanyada türkler koca koca semtler kurarken bişe olmaz.bize pis türk demelerine rağmen.bizde gelenler maalesef medyanın ve bazı odakların da kışkırtmasıylatarihten haberi olmayanlar gitsin diye höyküryor.bu ülkeye sonradan gelen her halk bir kaç yılda en vatansever oldu.tarihten bihaber nesiller ne bilsin.çok şey var yazacak ta.
Halk.. 8 ay önce
Höykuren Arapsevici sende onlarla yAllah..Disardan arap gelmedi hepsi Turk asilli.Almanya ornegi veren arap sevici Turkler oraya belese yasamaya degil calsmaya gittigini dunya bilirken senin aklin hangi araba takildi.YAllah..senin arap sevicilerinde bu ulkede nefes almasi bile fazla..s....r
Alakası yok 8 ay önce
Tarihten bihaber olan sensin senin işçilerinin Avrupa’ya gitmeleri ile, Batı Trakyadan soydaşlarımızın ya da Kafkasyadan vb. yerlerden soydaşlarımızın ülkemize uluslararası anlaşmalarla gelmeleri ile bu Suriyeli, Afgan, Iraklı vb. ülkelerden insanların ülkemize kontrolsüz hücum etmeleri arasında hiçbir benzerlik yok.
Yorumcu 8 ay önce
Bolu belediye başkanı gbi adam lazım bize.Suriyelileri afganlari aldılar içimize yerlestirdiler.maksat büyük irtadogu projesi akp yatacak yeriniz yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
kapalı