banner851

banner614

TSO BAŞKANI’NDAN ÖNCÜ HABER’E AÇIKLAMA

banner619

Koronavirüs salgını en çok küçük esnafı etkiledi. Birçok esnaf, zorunlu olarak işyerlerini kapatırken, kapatmayanların ise işleri büyük oranda düştü. Bu sıkıntılı süreçte müjdeli haber ise Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin’den geldi. Şahin yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle zarar gören Kobilere devlet destekli bir kredi olan nefes kredisi verileceğini duyurdu.

banner846
Düzce 01.04.2020, 16:49 03.04.2020, 10:39
4047
banner844

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik zarara uğrayan işletmeler ile ilgili merak edilen soruları Öncü Haber’e cevapladı. Salgın nedeniyle zor günlerden geçen işletmeler ile ilgili devletin tüm kurumlarının çalıştığını söyleyen Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan bağış kampanyasına TOBB Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun 10 Milyon TL bağışladığını belirtti.

“Biz de Düzce TSO Yönetim Kurulu olarak bağış yapacağız”

Başlatılan destek kampanyasına Düzce TSO olarak da bir bağış yapacaklarını belirten Şahin şunları aktardı: “Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde başlatılan kampanyaya TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak 10 Milyon TL bağışta bulundu. Biz de Düzce TSO Yönetim Kurulu olarak bağış yapacağız, ancak miktarı belirlemedik. “

“Tüm tedbirler alınmış vaziyette”

Fabrikalarda çalışan işçiler için tüm tedbirlerin alındığını belirten Şahin şunları söyledi: “Düzce’de fabrikalarda çalışanlarımız devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tüm kurallara uyarak üretimlerini sürdürmekteler. Tabii burada esnek çalışma, dönüşümlü çalışma gibi birçok önlem alındı. İşçi sağlığı da düzenli olarak takip edilmektedir. Gerekli tedbirlerin hepsi alındı. Oda olarak biz sürekli üyelerimiz ile irtibat halindeyiz hepsini takip ediyoruz. Tüm tedbirler alınmış vaziyette. Hiçbir sıkıntı yok.”

“Esnafımız için Nefes Kredisi adı altında kredi vereceğiz”

Esnafa Nefes Kredisi adı altında işe devam kredisi vereceklerini açıklayan Şahin şunları söyledi: “Üretimi yavaşlatan veya personel kısıtlamasına giden firmamız var. Üretim yapan firmalarımızın çoğu ihracat odaklı.  Devletimizin açıkladığı stok üretim maliyeti kısa vadede sanayicimizin işini halledecektir diye düşünüyorum.  İhracat kapıları açıldığında sanayicinin malı hazır olmuş olacak. Hem iş insanı ve hem vatandaşlara yönelik kamu bankalarında esnek ödemeli krediler mevcut. Esnafımız için işe devam nefes kredisi adı altında kredi vereceğiz.”

“Türkiye’de her şey yoluna girdiği zaman ilk ayağa kalkacak illerden biri biz oluruz”

Üyelerinden gelen tüm istekleri dikkatle takip ettiklerini belirten Şahin şunları ifade etti: “Üyelerimizden gelen talep doğrultusunda  vergi, SSK ve diğer kamu ödemelerinin ertelenmesi istendi. Bizde ivedi bir şekilde bizim üst kurulumuz olan TOBB’a bunları bildirdik.  Sağ olsun başkanımız elini taşın altına koyarak ilgili bakanlıklara sürekli temas halinde oldu. Bunun neticesinde  vergi, SSK ve diğer kamu ödemelerinde bir erteleme ortaya çıktı.  İnşallah bu virüs bir an önce geçer. Bizim başlatmış olduğumuz bir çok proje vardı. Türkiye’de her şey yoluna girdiği zaman ilk ayağa kalkacak illerden biri biz oluruz.”

Nefes Kredisi nedir?

Kobilere geçtiğimiz yıllarda verilmeye başlanan devlet destekli bir kredi çeşidi olan Nefes Kredisi’nde Kobi’lerin finansal sıkıntılarının ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Kredi Garanti Fonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığı ile yapılan bir protokol neticesinde verilen kredi, TOBB’ a bağlı olan oda üyelerine kullandırılıyor.

Yorumlar (4)
OYA 1 yıl önce
HANGİ FABRİKADA NE ÖNLEM ALINMIŞ ÇALIŞN İŞÇİLER İÇİN ? BEN FABRİKA ÇALIŞANI OLARAK ALINA BİR ÖNLEM GÖREMEDİM. OTURDUĞUNUZ YERDEN YAZIP ÇİZMEK NE KADAR KOLAY.. OKUYAN DA İNANANACAK BU HABERE YAZIKK..
alı kemal 1 yıl önce
kendı parandanmı bagıs yapacaksın sanayı odasının parasındanmı
DÜZCELİ 1 yıl önce
BU KİMLERİN ELİNE KALDI DÜZCEM.
ESNAF 1 yıl önce
NEFESİ NEREDEN ALACAĞIZ
22°
açık