banner851

banner955

TURİZMDE MİHENK TAŞI OLACAK

Karadeniz'in "Efes"i olarak adlandırılan ve tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan ''Prusias ad Hypium'' antik tiyatroda hava şartlarını değerlendiren ekipler kazılara yeniden başladı.

Düzce 23.02.2022, 10:21 23.02.2022, 17:19
1053
banner1032

Çalışmaların tamamlanmasının ardından bu güne kadar doğa ve deniz turizmiyle adı anılan Düzce’nin tarih turizminde mihenk taşı olacak olan Prusias ad Hypium Anitk Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Karadeniz'in "Efes"i olarak adlandırılan ve tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan antik kentte olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verilen kazı çalışmalarına yeniden başlandı.

Düzce Belediyesi tarafından yaklaşık iki senedir dur durak bilmeden yapılan kazı çalışmalarında her fırsatta hava şartları değerlendiriliyor. Kar ve ardından yağmur yağışlarından dolayı ara verilen kazıya güneşin yüzünü göstermesi ile başlandı.

Düzce Belediyesi kazı ekibi ve arkeologlar eşliğinde kazı çalışmalarına Orta Cavea’da( Orta Basamaklar) devam etmişti. Sahne bölümüne kadar ulaşan ekipler, orta basamakların olduğu bölümün tesviye işlemlerine başladı.

Öte yandan kazı ekipleri, batı tonozlarının üstündeki kazı çalışmalarını da titizlikle yürütmeye devam ediyor.

Yorumlar (6)
CAN 8 ay önce
KAZIN KAZIN BELKI KÜP CIKAR DÜZCEMIZE FAYDASI OLUR
Düzce'li.. 8 ay önce
Düzce'de yapılan tek doğru hareket.. Ama zannetmeyin, siyasilerin veya yerelin başarısı.. Ünveriste sağ olsun..
Golozhane 8 ay önce
28 yıllık öncü tv... Haber başlıklarını neden doğru yazmıyorsun? Mikenk Taşı diye birşey mi var mihenk olacak o. Ekipte editör yok galiba.
duzcelı 8 ay önce
mıkenk tası ne be
KÜRŞAT YILMAZ 8 ay önce
Belediye Fen İşleri Müdürlüğü (İnşAllah öyledir, en azından kazma kürek kullanmayı biliyorlar.) personeli ile İLK Arkeolojik kazı yapma başarısını da biz gösterdik herhalde...
şey pardon ama 8 ay önce
Acaba bu değerli çalışmayı belediye çalışanın kazma kürekle değilde, işinin uzmanı ARKEOLOGların yapması daha etik olmaz mıydı? :(
12
parçalı bulutlu