banner851

banner614

ÜRETİCİNİN VE ESNAFIN ARASI BOZULDU

banner619

Fındıktaki fiyatın düşüşü fındık çiftçilerinin tepkisine neden oldu. Çiftçileri temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Ziraat Odaları Düzce Şubesi Başkanı Ramazan Öztürk, fındığın fabrikaya veya tüccara hemen indirilmemesi çağrısında bulundu. Ayrıca Öztürk, fındığın emanete bırakılmasının üreticinin yararına olmadığını belirtti.

banner846
Düzce 03.09.2019, 16:05 06.09.2019, 18:03
7662
banner844

Üretici ve tüccarların arasında alım satım sıkıntıların olmasının yanı sıra piyasa fiyatlarının da aşağıya düşmesi üreticide gerginliğe sebep oldu. Bu sene fındık rekoltesinin normalin üstünde olması ve üreticinin TMO’ya değil tüccara fındık vermesi piyasada düşüşe neden olsa da TMO’da fiyatlar aynı kaldı.“Fiyatların düşmesinin sebebi emanettir”

Piyasa düşüşünün üreticinin tüccara fındık indirmesinden kaynaklı olduğunu söyleyen Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Piyasada olan fiyat düştü ama TMO’da fiyat düşüşü yok. Piyasada ki fiyatların düşmesi tüccara üreticinin çok fazla fındık indirmesinden kaynaklı.  Biliyorsunuz rekolte normalin biraz üzerinde. Fiyatların düşmesi emanettir. Emanete fındık verildikçe fiyatlar daha da çok aşağıya düşecektir. TMO fındık alımına devam diyor çiftçiler arasında 1 ay sonrasına kadar TMO fındık parası ödemeyecek gibi haberler var bunlar asılsızdır. TMO 20 güne fındık parası ödeyecek.”
“Üretici bu konuda haksız”


Üretici ile tüccar arasında fiyat geriliminin yaşanması konusuna da açıklık getiren Öztürk şunları söyledi:

“O konu öyle değil bir defa emanete verilen fındık bozduracağın gün piyasa kaç lira ise o fiyattan alımı yapılır. Onun için yıllardan beri biz uyarıyoruz ve konuşuyoruz emanete bu konuda çiftçimiz haksız durumdadır. Neden, çünkü emanete veriyorsun. Kesinlikle eksikliği var çiftçilerimizin. Emanete fındık veriyormuş verilmemesini tavsiye ediyoruz.”

TMO’nun fındık alım şartlarını açıklayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Düzce Şubesi Başkanı Ramazan Öztürk şunları söyledi:

“Sağlam iç fındık 40 randımanın altı olmamalı. Rutubet oranı yüzde 6’yı geçmemeli. Buruşuk fındık yüzde 10’u geçmemeli. Çürük ve bozuk fındık yüzde 3 olmalı. Çatlak ve kırık iç fındık oranı yüzde 5 olmalı. 2019 yılı mahsulleri satın alınıp eski mahsuller kesinlikle alınmayacak.”


“Fındıklarını verdikleri gibi ücretini talep etsinler”

Tüccar ve üretici arasındaki fiyat gerilimi hakkında açıklamalarda bulunan fındık tüccarı Gökhan Top şu ifadeleri kullandı:“Bu konuda üreticiler fındıklarını emanete vermeyeceklerse fındıklarını verdikleri gibi ücretini talep etmelerini öneririm. Daha sonra bu durumlar sık sık yaşanıyor fiyatın düştüğü randımanın düşük geldiği gibi duyumlar alıyoruz bizde. Onlara   tavsiyem malın başında randımanın kırılıp parasının alınması ticaretlerini malın başında bitirmelerini tavsiye ederim. Emanete vereceklerse eğer tabi bu farklı bir konu bozdurmak istediklerinde fiyat neyse o fiyattan işlem görürler.”

 
“Üretici kendi hakkını yediriyor”

Üreticinin fındığını satarken eksik bilgi ile sattığını ifade eden Gökhan Top şunları söyledi:

“Üreticinin tabi ki eksikliği var. Köklü ve bilinen firmalarla çalışmamalarının sıkıntılarını yaşıyorlar. Daha çok korsan diye tabir ettiğimiz fındık tüccarları var. Bir kamyon ve bir iki elemanla hiçbir vergi mükellefi olmadan bu tarz ticaret yapıyorlar. Üreticiye aynı tavsiyeyi vereceğim bilindik ve köklü firmalarla sıkıntı yaşamayacaklarını garanti edebilirim. Üretici kendi hakkını yediriyor doğrusu. Bilinmedik firmalarla çalışarak fındığı alırız parasını veririz muhabbeti olduğundan dolayı sıkıntı yaşıyorlar. Yüksek fiyatlara aldanmasınlar bilindik firmalarla çalışsınlar. Mağduriyetlerini bu firmalar gidereceklerdir. Acele etmesinler bu fiyatlar yükselmesini bekliyoruz. Ülke genelinde eski fındık yok denecek kadar az bu sene fındık tek mahsul. Tavsiyem üretici beklediği kadar beklesin.”


“Fabrikalar fındık almıyor”


Fabrikaların fındık almadığını ve stokların doluluğundan dolayı fiyatların düştüğünü söyleyen Top şu ifadeleri kullandı:

“Şuan da fındık fiyatları 14 buçuk lira seviyelerinde, 15,75 TL’yi görmüştü birkaç gün öncesine kadar. Yoğun fındık alımı olduğu için fabrikalar fındık almıyorlar. Fiyatları da geri çektiler. Olursa bu fiyatlardan alırız diyorlar. Fabrikalarda alım çok olduğu için stokta bol ve kırımda, satışta zorlanıyorlar nakit sıkıntısı da çekiyorlar.”
 
Haber : C.A.KUŞ
Görüntü : T.AKARSU

Yorumlar (19)
aksakallı 2 yıl önce
syn cumhr başkanım bu insanlar bu kan emiciler ortalığı boş buldular 13 tl den fındık alıyorlar hükümet olarak bunlara hadlerini bildirin
aksakallı 2 yıl önce
bugün tüccara 10 kg fındık götürdüm 13 tl den aldı bu fındıgı bu hallere düşüren fabrikalara tüccara yazıklar olsun syn cmhr başkanı bu gibi şikayetimizi duyun resmen size meydan okuyorlar
ALİ OSMAN 2 yıl önce
Devletimiz yapması gerekeni bu sene yapmış ve fındık fiyatını sezon öncesinde açıklamış. Ferrorede bu fiyata istinaden 50 rnd fiyatını 15.25 - 15.50 olarak belirlemişti. Çünkü devletin açıkladığı fiyatla ferrorenin açıkladığı fiyat arasında bugünki gibi fark olsaydı fabrikalara az miktarda fındık gidecekti. İlk fiyatlardan memnun olan üretici fındığı direk tüccara peşin para karşılığında bozdurdu. Fabrikalarda 15 günde beklenenin üzerinde fındık alınca depolar doldu yığılmalar başladı.
Fındık 2 yıl önce
İnsanlarla dalga geçer gibi bide "fındık insanlar için Bi hayal dememişlermi"
DÜZCELİ 2 yıl önce
FINDIGIN DÜŞMESİ DEMEK RECEP TAYYİP ERDOĞANIN SÖZÜNÜN BİR GECERLİLİĞİ YOK DEMEKTİR CUMHUR BAŞKANINA SAYGISIZLIK
Çifci 2 yıl önce
Borçlu insan emanete fındık mı verir. Fındıgımı ihtiyaçtan satmaya gittim hepsi 14;50 diyo napayım satmayayım mı
Mb 2 yıl önce
Artik birileri düzce deki findik fabrikalarina dur demeli piyasayi onlar belirliyor tuccarda onlarin dedigini mecbur yapiyor bu tur olaylar cimer vb yerlere sikayet edilirse toplu bir sekilde istedikleri gibi at kosturamazlar
Ziraat oadasi 2 yıl önce
Bu oda ne ise yarar ne faydası var aidat öde çifçiye ne verdi. Odaların kalkması lazım oda başkanı 13 e düşer derse 12 devuaparlar satmayın beyler beklerim 16 ne zaman ozaman satarım.yalandan okul açıldı diye fiyat kiriyolar satmazsanız mecbur alck
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın