banner851

banner955

VAKA SAYISI DÜŞÜNDÜRÜCÜ, AŞILAMA UMUT VERİCİ

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen tedbir ve kısıtlama kararlarının ardından ‘yerinde karar’ dönemi 1 Mart itibariyle başlıyor. Buna göre artık her il kendi içinde değerlendirilecek ve kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik kararı il hıfzıssıhha kurulları alacak. Esneme kararları ildeki vaka ve aşılama verileri ışığında verilecek. Peki, Düzce’de son durum ne? Özellikle esnaf kesiminin iple çektiği normalleşme ne zaman başlayacak?

Düzce 24.02.2021, 12:15 25.02.2021, 17:30
7774

11 Mart 2020 tarihinden bu yana yeni tip koronavirüsün etkisini sürdürdüğü Türkiye’de salgınla mücadelede yeni bir dönem başlıyor. 1 Mart itibariyle artık her ilin kendi içinde değerlendirilerek kısıtlama ve tedbir kararlarının gözden geçirileceği ‘yerinde karar’ dönemine geçiliyor.

İKİ ÖNEMLİ KRİTER VAR

Normalleşmenin başlayacağı iller, vaka ve aşı oranları kriterlerine göre göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandırılacak ve normalleşme takvimi de buna göre işleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son kabine toplantısında yaptığı açıklamaya göre hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlaması da ildeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacak.

Tedbir ve kısıtlamalarla geçen uzun zamanın ardından normalleşme adımlarının atılabilmesi için illerdeki vaka ve aşılama sayılarının işaret edilmesinin ardından Düzce’deki vaka sayısı ve aşılamada son durum merak konusu oldu.

SON BİR HAFTADA ARTIŞ YAŞANDI

Düzce’nin son bir haftalık tablosunda geçtiğimiz haftanın verilerine göre belirgin bir artış yaşandı. Düzce’de yüz bin kişide görülen vaka sayısı 24,8’den 27,52’ye yükseldi. 395 bin nüfuslu Düzce’de 8-14 Şubat haftasında 173 vaka görülürken bu sayısı 15-21 Şubat’ta 192’ye yükseldi. Kentte görülen ortalama yeni vaka sayısı da 24,8’den 27,5’e çıktı.

Öte yandan 23 Şubat’ın günlük korona tablosuna göre Düzce’de mart ayından bu yana toplam vaka sayısı 29 bin 2’ye yükseldi. Uzun süredir koronavirüs nedeniyle tedavi gören ambulans şoförü İbrahim Bayraktar’ın vefatıyla toplam vefat sayısı da 135’e yükseldi. 218 aktif vakanın bulunduğu kentte 16 vatandaşın yoğun bakım servisinde tedavileri sürüyor.

AŞILAMA HIZLA DEVAM EDİYOR

Normalleşme için bir diğer önemli kriter olan aşılama sayısında ise Düzce’de son günlerde 30 bin sınırı aşıldı. Yapılan aşı dozu sayısı 36 bini ulaşırken, ilk doz aşısını olan vatandaşların sayısı 30 bin 400’ü geçti. İki doz halinde uygulanan aşının 28 gün sonra ikinci dozunu olan vatandaşların sayısı da 5 bin 600’ü gördü. Aşılama seferberliğinde yüzde 7,7 oranına ulaşıldı.

VAKA SAYISI DÜŞÜNDÜRÜCÜ, AŞILAMA UMUT VERİCİ

İki kriter değerlendirildiğinde vaka sayıları bazında Düzce’de geçen haftaya göre artış yaşanması ve uzun zamandır vefat görülmezken son haftada 2 vefatın yaşanması normalleşmeyi zora sokuyor. Diğer tarafta aşılamada yaşanan hızlanma ve son bir haftada 10 binden fazla vatandaşın aşılanması ise aşılama noktasında Düzce’nin iyi konumda olan ilerden biri olmasını sağlıyor.

Gözler Sağlık Bakanlığı’nın hazırlayacağı rehber ve bu rehber ile veriler ışığında Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun alacağı kararda.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız