banner851

banner955

VAKIFTAN AÇIKLAMA GELDİ

Ahmet Mutlu başkanlığında yeniden yapılanmaya giden Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’nın logosunda yapılan değişiklikte yeni logoda 3 hilal ve güneş sembollerinin bulunması Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’nin logolarına benzetilerek iki partiye atıf olarak yorumlanmıştı. Bu gelişmenin ardından vakıftan yeni logoda kullanılan figürler ve anlamları hakkında açıklama yayımlandı.

Düzce 09.10.2021, 16:00
1001
VAKIFTAN AÇIKLAMA GELDİ

Geçtiğimiz temmuz ayında göreve gelen Ahmet Mutlu başkanlığında yeniden yapılanmaya giden Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’nın logosunda da değişikliğe gidildi. Yeni logoda 3 hilal ve güneş sembollerinin bulunması Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’nin logolarına benzetilerek iki partiye atıf olarak yorumlandı.

Kamuoyunda yeni logo hakkında farklı yorumların yapılmasının ardından Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’ndan kafa karışıklığını gidermek için bir açıklama yayımlanarak logodaki semboller ve anlamları hakkında bilgi verildi.

GÜNEŞ FİGÜRÜ 5 FARKLI ANLAMA GELİYOR

Vakfın yeni logosunun Düzce Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Açelya B. Gönüllü tarafından vakfın kalkınma ve tanıtma amaçları ön plana alınarak tasarlandığı kaydedilirken logodaki güneşi andıran sarı renkli figürün 5 çeşit anlama geldiği belirtildi. Sarı figürün bütün olarak bakıldığında bir gemi dümeni, orta alana odaklanıldığında sanayi ve kalkınmayı temsil eden bir çark, rengi ve ışıması ile bir güneş, ışınların sayısını olan 10’un ise Düzce’nin 8 ilçesi ve 2 beldesini temsil ettiği vurgulandı.

DÜZCE’NİN DOĞASINA ATIF VAR

Logodaki açık mavi halka “gökyüzü”nü, koyu mavi alan ise “deniz”i ve logonun kalbindeki yeşil figür ise “Yapraklar”ı ve “Ay”ı temsil ettiği belirtildi. Logonun bu yönünün biçim ve sayı yönünden ise Düzce Üniversitesi’nin logosunu çağrıştırmasının amaçlandığı kaydedildi. 

HİLAL FİGÜRÜ VİZYONU TEMSİL EDİYOR

Yeni logonun vakfın tanıtım amacına uygun olarak denizi, yeşili ve güneşiyle Düzce’nin doğasına vurgu yaptığı ifade edilirken açıklamada, “Logonun kalbindeki yeşil yapraklar ile tarım ve orman ürünlerini, aynı zamanda kalkınmaya destek olan üniversiteyi, yeşil ay figürü aynı zamanda uzak ufuklara yükselmeyi ve vizyonu, sarı figürün bütününü oluşturan gemi dümeni ile bir deniz şehri olarak denizciliği, balıkçılığı, deniz turizmini; soyut anlam olarak ise rotasını çizmiş, amacına doğru seyir ettiğini, yuvarlak masa etrafında toplanmış olan 10 kişi ise; ilçe ve belde yöneticilerinin birliğini, merkezdeki çark figürü ise sanayiyi temsil eder.” denildi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (5)
İrfan Dursun 1 yıl önce
Hazırlanan logonun daha grafiksel ve modern tasarım olmasını beklerdim . Açıkçası yeterli bulmadım . Tekrar değerlendirilirse iyi olur !
Madur 1 yıl önce
Yeni logoyu anlamadınız mı ye kürküm ye legosu millet aç bunlar nelerlen uğraşıyo bariz ye kürküm ye işiyle uğraşıyo
Faruk 1 yıl önce
Mutlu Mutlu yönetiyorlar.
Seçenlerin hiç suçu yok.
Ahmet hakan 1 yıl önce
Yine bos isler bos isler koltuk bulamayanlar vakit gecircek nasil bi hastaliksa bu isler yeni eglence cikdi amcalara yakinda kasabanin serifinide secerler duzce kasabasinin
Ekrem Şhn 1 yıl önce
Bu açıklama pek inandırıcı gelmedi hilal ve yaprağın eş tutulması anlamsız
Yeni Sayımız