banner851

banner614

VALİ ATAY TİTİZLİKLE TAKİP EDİYOR

Düzce’de can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binalar ve enkazlarının, başta uyuşturucu olmak üzere, zararlı maddelerin kullanımı, gizlenmesi ve kaçakçılığının yapılması gibi amaçlarla kullanıldığının tespit edilmesi üzerine başlatılan yıkım seferberliği Düzce Valisi Cevdet Atay’ın öncülüğünde sürüyor.

banner619
Düzce 02.06.2021, 13:20 03.06.2021, 12:30
1416

Düzce’de hasarlı ya da atıl olduğu için kullanılmayan metruk binalar, bulundukları mahallelerde yaşayanları tedirgin etmeye devam ediyor.

Düzce Belediyesi ‘sosyal tesis’ için düğmeye bastı

Düzce Belediyesi sorumluluk alanındaki atıl yapıları sosyal tesis olarak değerlendirmek için düğmeye basarken, sürecin yakın takipçisi Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, boş ve işlevsiz binaların sportif ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak şekilde yeniden düzenleneceğini açıkladı.

Valilikten ‘yıkım’ seferberliği

Yerel yönetimler gibi Düzce Valiliği de depremi hatırlatan metruk binaların yıkılması ya da onarılarak tekrar kullanıma açılması amacıyla çalışmaları hızlandırdı.

1999 yılında yaşanan depremlerin ardından sayıları binlerle ifade edilen hasarlı binalardan durumu ağır olanlar süreç içerisinde tek tek yıkıldı. Ancak özellikle hak sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle yargıya intikal eden şehir merkezindeki birçok bina uzlaşı sağlanamaması sonucu adeta çürümeye terk edildi.

Düzce için 2018 yılı kurtuluşun başlangıcı oldu

Madde bağımlılarının metruk binaları mesken tutması yüzünden gece-gündüz korku yaşayan vatandaşlar sık sık ‘Bu binaları artık yıkın, güvende değiliz!’ çağrısı yaparken, beklenen somut adım 2018 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından atıldı.

Bakanlığın 81 il valiliğine gönderdiği genelge doğrultusunda, suç örgütlerinin yuvalandığı, aynı zamanda çevre kirliliğine yol açan metruk ve atıl binalar yıkılmaya başlandı.

Genelgenin ardından Düzce’de il ve ilçe belediyeleri ve il özel idareleri tarafından, metruk bina tespiti yapılırken, 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca yıkımlar hızlandırıldı.

Vali Atay süreci titizlikle takip ediyor

Yine Düzce Valiliği de il ve ilçelerde boş ve atıl durumda bulunan metruk binaları belirledi. Bu binalara girilmemesi için önlerine engel konuldu ve çevrelerindeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Yaklaşık 3 yıldır belli bir program dahilinde yıkımları gerçekleştirilen metruk yapılarla ilgili sık sık yetkililer bir masa etrafında toplanarak süreci değerlendiriyor.

Bu kapsamda Düzce Valisi Cevdet Atay başkanlığında, Vali Yardımcısı Yakup Tatoğlu ve ilgili kurum yetkililerinin katılımıyla Düzce’de bulunan metruk binalar hakkında toplantı gerçekleştirildi. Düzce İl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Çetinkaya ile Düzce İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan’ın da hazır bulunduğu toplantıda, il ve ilçelerdeki metruk binalara özel önem verilmesi, bu binaların çevrelerinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması üzerinde duruldu.

Vali Atay, can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binalar ve enkazlarının kısa sürede kaldırılması noktasında gerekli talimatları verdi.

banner844
Yorumlar (6)
yılmaz 4 ay önce
editör bu resimleri çook eski arşivden mi çıkardınız, eski haberden mi kopyaladınız,
sts 4 ay önce
ESKİ BİNALAR TESTEN GEÇMİŞTİR 2 BÜYÜK DEPREM İLE VEDE GÜÇLENDİRİLMİŞLERDİR YENİ BİNALAR BELLİ DEĞİL
Duzceli 4 ay önce
Duzce merkeze kentsel dönüşüm sart dempremde hasar almis binalar hala ayakta kat imari 3 kata indirilmesi lazim birinci derece deprem bölgesi
Düzceli 4 ay önce
Kesinlikle katılıyorum. Merkezde depremde hasar görmüş çokça sayıda bina ve yapı var.
Düzce 4 ay önce
Bu binalar Düzce için utanç tablosudur. Üstünden neredeyse 22 sene geçti ve halen görüyoruz bu binaları. Umarım Sayın Valimiz bu konuda somut adımları atar ve bu binalarla ilgili gerekenleri uygular.
Eski foto 4 ay önce
Çoktan yıkıldı. Demek ki böyle binalar çoktan temizlendi.