banner851

banner614

VALİ BİZZAT MÜDÜRÜ GÖREVLENDİRDİ

banner619

Düzce'de okullara kayıt olacak öğrencilerin velilerinden kayıt parası adı altında bağış ve benzeri ödemelerin istenmesi nedeniyle bitmeyen şikayetler Düzce Valiliği'ni ikinci bir uyarı açıklaması yapmaya itti. Açıklamada, velilerin devlet okullarına hiçbir ad altında bağış yapmaya zorlanamayacağı yinelenirken, konunun takibi için Vali Cevdet Atay'ın İl Milli Eğitim Müdür Murat Yiğit'in görevlendirdiği bildirildi.

banner846
Düzce 01.09.2020, 14:40
4207
VALİ BİZZAT MÜDÜRÜ GÖREVLENDİRDİ
banner844

Bağış parası tartışmaları yeniden alevlendi, peşi sıra gelen iddialar üzerine Düzce Valiliği harekete geçti.

Her eğitim-öğretim dönemi öncesi gündeme gelen bağış adı altında velilerden kayıt parası istenmesi ile ilgili artan şikayetler üzerine geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayımlayan valilik, ebeveynlerin bağış yapmaya zorlanamayacağını duyurmuş ve ilgili okullar hakkında inceleme başlatıldığın bildirmişti. Buna karşılık yüz yüze eğitimin başlamasına az bir süre kala okullara ödeme yapmaya mecbur bırakıldıklarını öne süren bazı velilerden tepki sesleri yeniden yükseldi.

Bunun üzerine konuya ilişkin ikinci bir uyarı açıklaması yapan valilik, devlet okullarında öğrenci velilerinin hiçbir suretle bağış yapmaya zorlanamayacağının altını kalın çizgilerle bir kez daha çizdi.


Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği'nin ilgili hükümleri gereği devlet okullarında öğrenci velileri hiçbir suretle ve hiçbir ad altında bağış yapmaya zorlanamaz. Söz konusu yönetmeliğin Resmi Okullarda Birliğin Gelirleri konulu 15. maddesi uyarınca "Ayni, nakdî, şartlı/şartsız bağış ve yardımlardan oluşur." hükmü gereği isteyen ve gönüllü velilerden bağış kabul ederek ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda harcamalar yapar. Bu doğrultuda ilimiz genelinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda gönüllü bağışlar dışında hiçbir suretle ve hiçbir ad altında öğrenci velileri bağış yapmaya zorlanmayacaktır."
Açıklamada ayrıca Düzce Valisi Cevdet Atay tarafından İl Milli Eğitim Müdür Murat Yiğit'in konunun bizzat takip edilip, denetlenmesi için görevlendirildiği aktarıldı.

Yorumlar (6)
Cumayerli 12 ay önce
TMO da, fındık alım merkezlerinin her tarafına yazılmış hiçbir şekilde para verilmeyecek şeklinde ama oradaki hamal senden bir şekilde para istiyor. harçlık şeklinde istenen parayı vermez isen çuvalların parçalanıyor, randıman az geliyor.
Ae 12 ay önce
Geç onları
Mehmet HAN 12 ay önce
kıyafet alma yeri yönlendirmesi de yapïlmasın. Devletin memurunu yine devlet kendi kendine karşı karşıya getirip resmii dilencilik yaptırmaktan vazgeçse bunlar olmaz. yeterli maddi desteği olmayan okulu nasıl döndüreceksin.
Sistem saçma 12 ay önce
Canım MEB, bu bütçeler okullara ayırılmayınca onlar da bu yollara başvuruyor. Diyanete akıttığınız paralardan kıssanız da okullara verseniz bu kadar sorun olmayacak. Sarf malzemelerini okul bu kayıt paralarından karşılıyor. Ayıptır günahtır. Fotokopi vs. için bu paralar hep. ilkokulu bitireli neredeyse 10 sene olacak hâlen aynı saçmalık!
veli 12 ay önce
uzunmustafa okulunda hüsnü parlak hoca kayıt parası istiyor
Ahmet 12 ay önce
Okulda yer yok yok şöyle yok böyle gibi kisvelerle devam ediyorlar. Ne yaparsanız yapın tek bir merkezden kayıt yapılmadığı sürece bu düzen değişmez. Allah çocuğu olana yardım etsin.