banner851

banner614

VATANDAŞLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Nisan’da başlayan 17 günlük tam kapanmanın sonuna doğru yaklaşırken Düzce’de vaka sayılarındaki düşüş devam ediyor. 12 Nisan günü kent genelinde yeni tip koronavirüs teşhisi konulan kişi sayısı 82 oldu. İşte Düzce’de salgınla mücadelede son 24 saat…

banner619
Düzce 13.05.2021, 18:00 13.05.2021, 17:42
2385
VATANDAŞLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Yurt genelinde artan vaka ve vefat sayılarının ardından COVİD-19 salgınının yayılımını engellemek amacıyla 29 Nisan’da başlayan tam kapanma sürecinde 14 gün geride kaldı. İki haftalık sürede günlük yeni vaka sayılarında büyük oranda bir düşüş sağlanırken, vefat sayılarında da kısmi düşüş gerçekleşti.

17 Mayıs pazartesi gününden itibaren Türkiye yeniden ‘kontrollü normalleşme’ sürecine hazırlanırken salgınla mücadelede son dönemde 81 il arasında parmakla gösterilen Düzce’de de vaka sayılarındaki düşüşle birlikte olumlu tablo sürüyor.

YENİ VAKA SAYISI 82’YE GERİLEDİ

12 Mayıs günü Düzce il genelinde yeni tip koronavirüs şüphesiyle PCR testi alınan 82 vatandaşın yeni tip koronavirüse yakalandığı tespit edildi. Bu şubat ayı sonundan bu yana Düzce’de en düşük vaka sayısı olarak kayıtlara geçti. Öte yandan Düzce’de ilk vakanın görüldüğü günden bu yana salgına yakalananların sayısı 38 bin 722’ye yükseldi. Tedavi süreçleri tamamlanan 37 bin 433 kişi ise hastalığı atlatarak sağlığına kavuştu.

27 VATANDAŞ YOĞUN BAKIMDA

Düzce genelinde an itibariyle tedavileri devam eden aktif vakaların sayısındaki düşüş dün de devam ederek bu sayı 1.119’a geriledi.  Son günlerde ardı ardına yaşanan kayıplarla 170’e ulaşan toplam vefat sayısı dün sabit kaldı.  Hastalığı ağır seyreden 27 kişi il genelindeki hastanelerdeki pandemi yoğun bakım ünitelerinde tedavi altında tutulurken entübe edilen hastaların sayısı da 18 oldu.

BAYRAMDA ZAFİYETE YER VERİLMEMELİ

Yetkililer bu tablonun sürdürülerek daha iyi noktalara taşınması için kurallara tam uyum çağrısı yaparken vatandaşlar bayram nedeniyle aile ve akraba ziyaretleri yapmamaları ve salgınla mücadelede gevşemeye neden olmaları konusunda sürekli uyarılıyor.  Diğer aynda ise salgın tedbir ve kısıtlamalarına yönelik denetimler il genelindeki kontrol ve uygulama noktaları ile muaf olan işyerlerinde aralıksız şekilde devam ediyor.

Hem Düzce’de hem de ülke genelinde iyimser tablo sürerken gözler şimdi Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabinede şekillenecek olan normalleşme takvimine çevrildi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (1)
İlhan 5 ay önce
Zaten vatandaş tan başka kimseye görev düşmüyor ezilen halk tan başkası deyil biz süriyeli değiliz cünkü