banner851

banner955

VERİ ENTEGRASYONU SAĞLANACAK

Düzce’de hakkında koruma kararı olan şiddet mağduru kadınların bilgilerinin gizli tutulması nedeniyle devlet kurumları ve bankalarda yaşadığı aksaklıkları sona erdirecek iş birliği… Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında “Veri Entegrasyonuna İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Düzce 02.11.2022, 11:30 02.11.2022, 17:21
566

Banka işlemleri, okul kayıtları ya da hastanelerde bilgilerin gizliliği nedeniyle sıkıntılar yaşayan hakkında koruma kararı olan Düzceli kadınların mağduriyetini bitirecek uygulama…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı iş birliğinde yeni bir çalışma hayata geçirildi.

“Gizlilik kararları elektronik ortamdan iletilebilecek”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık belirterek, “Hakkında koruma kararı olan şiddet mağduru kadınların bilgilerinin gizli tutulması nedeniyle sağlık kuruluşlarında, bankalarda ya da okul kayıtları sırasında bazı aksaklıklar yaşanabiliyordu. Artık, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) ile bakanlığımız arasında gerçekleştirilecek veri entegrasyonu ile gizlilik kararları elektronik ortamdan iletilecek. İlgili kurum ve kuruluşlar hizmeti aksatmadan daha kısa sürede mağdurun işlemlerini gerçekleştirebilecek.” dedi.

Türkiye’de mağdurun korunması ve şiddetin önlenmesinde önemli bir mekanizma olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun, 2012 yılından bu yana yürürlükte olduğunu belirten Bakan Yanık, “Söz konusu kanun şiddet mağdurunun akut şiddetten korunmasını, can güvenliğinin sağlanmasını, şiddet uygulandığına ilişkin kesin hüküm halinde şiddet uygulayanın eylemi ile orantılı ve ölçülü rehabilitasyonu veya cezalandırılmasını, mağdura sunulacak destek hizmetlerinin koordine edilmesini, tedbirlerin elektronik yöntemlerle izlenmesini sağlıyor. Ayrıca 6284 sayılı kanun kapsamında koruma altında olan kişinin ve diğer aile bireylerinin kimlik bilgileri ve adresleri resmi kayıtlarda gizli tutuluyor.” şeklinde konuştu.

“Banka işlemleri, okul kayıtları ya da hastanelerde bazı aksaklıklar yaşanabiliyordu”

Bakan Derya Yanık, şiddet mağdurlarına hizmet sunan Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu, kolluk, bankalar, sağlık kuruluşları gibi kurumlarda gizlilik kararlarından dolayı bazı aksaklıklar yaşanabildiğini ifade ederek, “Her kurumumuzun bilgi sistemleri farklı. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında e-nabız ya da MHRS üzerinden randevu oluşturmada, noter ve bankacılık işlemlerinde, okul kayıtlarında ya da tren bileti almada sorunlar yaşanabiliyor. Biz de yaşanan bu sorunları en aza indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığımızla Veri Entegrasyonuna İlişkin İşbirliği Protokolü imzaladık.” diye konuştu.

“Gizlilik kararları ABS üzerinden NVİGM merkezi veri tabanına işlenecek”

Bakan Derya Yanık, “Protokol ile şiddet mağduru ve yakınları hakkında verilen gizlilik kararları, Bakanlık Aile Bilgi Sistemi (ABS) üzerinden İçişleri Bakanlığı NVİGM merkezi veri tabanına elektronik olarak işlenecek. NVİGM ile Bakanlığımız arasında gerçekleştirilecek veri entegrasyonu ile gizlilik kararları elektronik ortamdan iletilebilecek. Böylelikle daha kısa sürede mağdurun işlemleri gerçekleştirilebilecek.”

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız