banner851

banner614

YAPILAŞMADA YENİ DÖNEM

banner619

1999 yılında iki büyük depremle yıkılan Düzce'de usulsüz yapılar artık 'akıllı göz' ile tek tek tespit edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için hazırlanan ve 'akıllı göz' adı verilen sistemle usulsüz yapılar anında tespit edilerek, gerekli cezai işlemler uygulanacak.

banner846
Düzce 04.11.2019, 11:49 05.11.2019, 10:51
2255
banner844

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı bir programda Düzce'yi de yakından ilgilendiren konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Şehir, mahalle ve köylerde teknolojinin tüm boyutlarının kullanılmaya başlandığını anlatan Kurum, bu kapsamdaki yeni projelere ilişkin bilgi verdi.

Belediyelerde e-belediye dönemi

Belediyelerle "e- belediye" projesini yürüttüklerini dile getiren Kurum, "Bu projenin bir paydaşı da İçişleri Bakanlığımız. Hem onların hem de bizim yaptığımız yazılımlar var. Bu yazılımların büyük bir kısmı bitti. İnşallah önümüzdeki sene tüm yazılımları vatandaşlarımızın kullanımına açacağız ve bu sayede vatandaşlarımız teknolojinin nimetlerinden her noktada faydalanacaklar." diye konuştu.

"Bilgi kirliliğini de ortadan kaldıracak"

Kurum, bir taraftan da "Akıllı Şehirler Projesi"ni yürüttüklerini aktararak, şöyle konuştu:

"Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğümüz bünyesinde artık bilgilerin tek genel müdürlükte toplandığı ve o genel müdürlük bünyesinde tek portal üzerinden tüm Türkiye'ye, ilgili kurumlara dağıtıldığı bir sisteme geçiyoruz. Bunun için kararname hazırlığı içerisindeyiz. Kararnamemiz bittiği zaman yapacağımız düzenlemelerle birlikte artık tüm belediyelerimiz dijital olarak planlarını, imar planlarını yine tapu kadastro, alt yapı ve haritaya ilişkin bilgilerini Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki portaldan elde edebilecekler. Bilgi kirliliğini de ortadan kaldıracak işlemlerimizi daha hızlı yapacak adımları atmış olacağız."

"Akıllı göz ile kaçak yapılaşmaya ilişkin ciddi bir adım atacağız"

Kurum, bakanlık standında sanal gerçeklik gözlüğüyle incelediği projeye ilişkin de bilgi vererek, "Türkiye'deki 16 milyon yapıyı üç boyutlu olarak ayağa kaldırdık. Hem eş yükselti eğrileri hem arazisinin yükseltileri, binaların oturum alanları, kat yükseklikleri artık elimizde dijital olarak mevcut. Bu bilgiler sayesinde artık bundan sonraki süreçte 'akıllı göz' diyeceğimiz sistemlerle birlikte kaçak yapılaşmaya ilişkin ciddi bir adım atacağız. Yapılan kaçak yapıları anında tespit etmek suretiyle de gerekli cezai işlemleri yapacağımız çok önemli bir düzenleme olacak." ifadelerini kullandı.

Tapu harcı gerçek değer üzerinden alınacak

Basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, yeni vergi düzenlemesi ve konut alım satışındaki bedelin bundan sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirleneceği şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

"Tam olarak öyle değil. Konut alım satımında tapu kadastro fiyat belirleyemez. Düzenleme için meclisimizde çalışılıyor, bizim de bakanlık olarak önerilemiz oldu. Gerçek değer üzerinden tapu devrinin yapılması sağlanacak. Bugün piyasada vatandaşımız konutu kaç liradan alıp satıyorsa, aynı değerden de tapuda bedelini göstersin. Düzenleme buna ilişkindir. Şu an haksız bir rekabet söz konusu. Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak rayiç değeri, beyan değeri ne ise onu gösterebiliyor. Tabii göstermeyen vatandaşlarımız da var. Burada hakkaniyet, adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, gerçek değeri neyse bu değere ilişkin tapu harcının da o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki adaletsizliği, haksızlığı gidermiş olacağız."

"Gayrimenkul firmaları, sattığı değerin gerçeğini beyan etmek zorunda"

Gayrimenkul firmalarının, sattığı değerin gerçeğini beyan etmek zorunda olduğuna işaret eden Kurum, şöyle devam etti:

"Buna ilişkin birçok firma zaten bu çerçevede, bu çatı altında çalışmaktadır. Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de yapılacak, aynı zamanda Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak. Bir binada birkaç değerleme olduktan sonra da işte bu üç boyutlu yaptığımız haritalarla yine o değerlemeleri katına ve şerefiyesine göre de genel müdürlüğümüz dağıtacak."

Yorumlar (13)
şerif 2 yıl önce
Düzce için önemli olan beyan edeyim belediye trafik ekip arkadaşlar öncelikle park yasa olan yerler trafik ilği ğöstermiyo düzce cedidye camisi bim sk araclar adeta yaya kaldırımına park edip gidiyo belediyenin orayı kapaması lazım engeli k
Duzceli 2 yıl önce
Düzcenin merkezine ne yaparsan yap değiştiremezsin yapacaklarımızı gelin kalıcı konutlar a yapalım şehri buraya taşıyalım, NEDEN Mi düzce deprem bölgesi 1 şehir köy gibi. Ne yapsan göstermiyor
Vatandaş 2 yıl önce
Düzcede şu sıradan emlakçıları artık devlet bir el atsın bir dükkan bulan kafasına göre emlakçı oluyor buna hükümet dur desin alayı dolandırıçı burası Türkiye cumhuriyeti muz cumhuriyeti değil
Seksen1 2 yıl önce
Akıl büyük nimet:)
CAN.D 2 yıl önce
BINA SAIPLERI KENDI BINASINI ISDER PAHALI ISDER UCUZ SATAR BUKADAR SIK BOGAZ EDIYONUZ HALKI YETERYA NEFES ALMAYA BILE VERGI KOYACAKSINIZ YENI ARABA ALIRIM FABRIKA CIKIS FIYAT 40 000 TL DEVLET ÖTV KATMA DEGER ART VERGI SITOBAJ ARABA OLDU 270 000 TL REZILIK SOYGUN
yığılcalı 2 yıl önce
laf ola beri gele.demeç ver kurtul.sanki imar barışını amerikalılar yaptı.ençok üzüldüğümüz bizi salak yerine koymak istemeleri.oy alıyorlarya.....
Selim 2 yıl önce
Siz tapu darelerinde rüşvet yiyen köpeklerinize sahip çıkın önce..!
Aa 2 yıl önce
Sistemleri sırf ceza kesip para kazanmak için mi kuruyorsunuz? Ayrıca kanunları da gasp amaçlı (18. madde) mı uyguluyorsunuz?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
açık