banner851

banner955

“YAPTIĞIMIZ ŞİKÂYETLERDEN SONUÇ ALAMADIK”

Kurban Bayramı öncesinde Merkez Büyük Caminin bulunduğu Nurettin Zafer Sokak üzerine park edilen araçlar, esnafları zor duruma sokuyor. Yaptıkları şikâyetlere rağmen bugüne kadar bir sonuç alamayan sokak esnafları, motosikletleri ile sokağın giriş ve çıkışlarını kapatarak kendi önlemlerini kendileri aldı. Park yüzünden esnaf ve sürücülerle arasında birçok kez kavga çıktığını belirten sokak esnafları, yetkililerden yardım bekliyor.

Düzce 03.07.2022, 17:30
5036
“YAPTIĞIMIZ ŞİKÂYETLERDEN SONUÇ ALAMADIK”
banner986

Geçtiğimiz yıl İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapatılması ile birlikte Gaziantep Caddesi ve Spor Sokağa mal indirmek isteyen kargo araçları, ara sokaklara yöneldi. Bu durumda, esnaflar açısından sıkıntıları beraberinde getirdi.

Merkez Büyük Camii’nin de bulunduğu Camikebir Mahallesi Nurettin Zafer Sokak üzerinde bulunan esnaflar, araç parkları yüzünden iş yapamaz hale geldiklerini söyledi. Konu ile ilgili yetkili mercilere birçok şikayette bulunduklarını, ancak bu soruna karşı bugüne kadar her hangi bir çözüm bulunmadığını ifade eden sokak esnafı, “Motosikletlerimizle sokağın giriş ve çıkışlarını kapatmak zorunda kaldık. Yetkilerden yardım bekliyoruz” dedi.

“Sürücülerle sürekli karşı karşıya geliyoruz”

Araç parkı yüzünden sürücüler ve esnafların sürekli karşı karşıya geldiğini söyleyen sokak esnaflarından Mustafa Doğan, “Nurettin zafer caddesinde, İstanbul caddesinin trafiğe kapatılmasından kaynaklı bizim yaşadığımız bazı dezavantajlar var. Gaziantep Caddesinde ki, spor sokaktaki esnafların tüm malları için gelen araçlar buraya park ediyor ve buradan taşıma sağlanıyor. Akşama kadar ne kuryesi bitiyor ne kargosu, toptancıları, sigara arabaları… biri gidiyor biri geliyor.  Birde burada bunların kavgasını yaşıyoruz. Burası aslında trafiğe kapalı bir sokak, burada polis karakolu var. Polis karakolu olduğu için, polis evinden ötürü zaten buraya sivil araç girmesi yasak ama buraya gelen vatandaşlara biz bunu anlatamıyoruz. Vatandaşlara park yasağı olduğunu söylediğimiz zaman da insanlarla biz burada sorun yaşıyoruz. İşler kavgaya kadar gidiyor ne yazık ki.  Bununla alakalı önlem alınması için Belediye ‘ye müracaatta bulunduk, trafik şubeyi de arıyoruz ama burada kalıcı bir çözüm olmadı. Bundan ötürü biz mağduruz. Şu an buranın boş hali ama inanın akşama kadar 40-50 tane arabanın girip-çıktığı hatta yeri geliyor birbirleriyle kavga ediyorlar. Biri geliyor park ediyor, arkasına biri geliyor ben çıkacağım diyor. Biz burada onların kavgalarını seyrediyoruz. Buranın esnafı olarak oldukça mağduruz. Hepimiz giderleri büyük, ticaret zaten. Bununla alakalı inşallah bir çözüme kavuşuruz” dedi.

“Bir an önce gereğinin yapılmasını istiyoruz”

Yaşadıkları mağduriyet ile ilgili yetkililerden yardım isteyen Ali Yılmaz isimli esnaf, “Ben Büyük Camii esnafındanım.  Burası Cami Kebir Mahallesi Nurettin Zafer Sokak. Burada sürekli toptancı ve sivil araçların giriş-çıkışından dolayı, buranın otopark gibi kullanılmasından dolayı çok mağdur oluyoruz biz burada. Araçlar bütün sokağa sıralı şekilde yerleşiyorlar, biz de bu durumdan rahatsızız. Gerekli yerlere, gerekli başvuruları yaptık bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz bunun için yetkililerden bir an önce gereğinin yapılmasını arz ediyoruz” diye konuştu.

“Aracımı mecburen buraya park etmek zorundayım”

İstanbul Caddesi kapalı olduğu için aracını Nurettin Zafer Sokak üzerine park etmek zorunda kaldığını Yavuz Selim Çırçır da, “İbrahimoğlu iş merkezinde üç tane dükkân sahibiyim ben orada. Organizasyon işiyle uğraşıyoruz; düğün, sünnet, nişan, kına gibi.  Malzemelerimiz burada, işyerimizde duruyor. Haliyle müşterilerimiz işyerinden malzemeleri alıp gitmek istiyorlar veya bizim götürmemiz gerekiyor. Sabah girişimiz yok, akşam çıkışımız yok. Ya kız mesleğin oraya bırakıyoruz, eşimle birlikte çalışıyorum. Eşimle birlikte buradan oraya malzeme taşımak zorunda kalıyorum, ya da alternatif olarak buraya arabayı çekiyorum ve yarım saat bir saat kadar süre içerisinde arabamızı yüklüyoruz. Bir de tek yön bu sokak.  Geri geri buradan sokağın sonuna kadar çıkmak zorunda kalıyoruz.  Bundan dolayı da bir mağduriyetimiz var. En azından sabahları, ya da akşamları bize belirli bir saat verseler 10:00’dan sonra girip 12:00‘ye 13:00’a  kadar serbest olsun. Malınızı o zaman yükleyin çıkın gidin’ deseler ancak bu şekilde bir çözüm olabilir, onun haricinde bizde mağduruz. Arabamızı nereye koyacağız? 1-2 kilometre boyunca ağır malzemeleri eşimle birlikte taşımak zorunda mıyız? Böyle bir şikâyetimiz ve bende buradan bunu dile getirmek istiyorum. Arkadaşlar da haklı, dükkânın önünü kapatıyoruz ama bizde haklıyız en yakın yer burası. Bundan dolayı böyle bir şikâyetimiz var ve buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Kendi çözümümüzü kendimiz üretmek zorunda kaldık”

Yaşadıkları mağduriyet ile ilgili kendi çözümlerini, kendilerinin ürettiğini kaydeden Erdinç Dal ise “Bu sokakta esnafım bende, özellikle bankaya gelen araçlar sokağa park ediyorlar ve uzun süre burada kalıyorlar.  Sokakta konvoy halinde araç trafiği oluşuyor ciddi anlamda mağdur oluyoruz. Bizde kendimizce bir çözüm bulduk.  Minibüsler ve kamyonetler girmesin diye araçlarımızı yolun ortasında bırakıyoruz, şimdilik çözümümüz bu. Yetkililerden kalıcı bir çözüm bekliyoruz. Sürekli bir tartışma oluyor. Bir araç çıkmak istiyor diğeri benim işim var bekleyeceksin diyor ve bu tartışmalar her gün oluyor” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (16)
Boş yapanlar 1 ay önce
Boş yapmaya ne kadar merakliymısınız,yok hakkı kapatma hakkını kim vermiş ,yok vatandasda arabasını nereye park edecekmis,yok sokağın altindakilere saygısızlıkmış.1 bucuk senedir konvoy halinde araç bırakılırken sokagın altindaki esnaf neredeymis 2 gün dükkanlarının önünde araç dur kalk yapınca hemen coştular.oradaki dukkan kiraları 10 - 25 bin arasında önune bırakıp giden saygısız 10 tl yi otoparka vermeye cekinir birde utanmadan hak hukuk anlatırlar.Kimsenin babasının yolu degilse kimse park edip gitmesin O YOL OTOPARK DEĞİL.....
Canpolat 1 ay önce
İş yapamadigindan kuryelere saldırmayı her işin bir usulü var. Mustafa daha geçen yediğin dayağı unutma
Adiga81 1 ay önce
Yolu kapatma hakkını esnafa kim veriyor. Yol devlete dolayısıyla herkese ait. Her esnaf kendi dükkânının önünü sahiplenmiş. Araba park etmeye kalksan kavga çıkartıyorlar. Nedir arkadaş bu esnaftan çektiğimiz.
Şampiyon 1 ay önce
Daha çoooook beklersiniz
hasan 1 ay önce
çok biliyonuz babanınız yolu mu halk da park eder
Tramvay 1 ay önce
Tramvayı geri getirsin belediye bence. Büyük proje diye yutturmuşlardı hani. Vergilerimizle yapıldı. Çöp oldu.. tramvay geri gelsin.. 20 yıldır trafiği çözemeyenler seçimde halk çözecek trafiği sanırım. Öncü sende yayınla lütfen..
Derdi de Çareyi De siz bu 1 ay önce
Yani araçların çoğu yine esnafın, onlarda esnaf, o halde belediye bir merkez oluşturacak bu tip araçlara ancak oda çözüm olmaz, adam organizasyon işi yapıyorum mecburum diyor, kargocu - kurye eşya teslim edecek onlarda mecbur, dükkan sahibi mal indir bindir yapacak o da mecbur, eeee kim kimden dert yanıyor, müşteri ben birkaç dakika bir şey alacaktım derse o zaman o da haklı, dert de sizde çare de sizde siz bulacaksınız ama herkesin yararına olanı.
Esnaf 1 ay önce
Motorlarla yolu kapatmak hem çözüm değil hem diğer sokak esnafına saygısızlıktır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
kapalı