banner851

banner955

YAYLALARDA SESSİZLİK HAKİM

Düzce'nin Pürenli, Kardüz ve Balıklı yaylaları, yaz döneminde aralıklarla etkili olan yağışlar nedeniyle az sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Düzce 13.06.2022, 15:00 13.06.2022, 14:33
1543
YAYLALARDA SESSİZLİK HAKİM

Bu yıl kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle rakımları 1200-1800 metre arasında değişen yaylalara ilkbahar geç geldi. Karların erimesi ve havaların ısınmasıyla doğa yeşile bürünürken, rengarenk açan çiçekler yaylalara ayrı güzellik kattı.

Her yıl yaz mevsiminde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Pürenli, Kardüz ve Balıklı yaylalarında, bu sene haziranda etkisini sürdüren yağmurlar nedeniyle sessizlik hakim.

Yaylaları ziyaret eden az sayıda kişi, kuş cıvıltıları arasında yemyeşil doğada gezinti yaptı. Yaylalarda zaman zaman ortaya çıkan sis de güzel görüntüler oluşturdu.

Uzun yıllar yaylada konaklayan 66 yaşındaki Necmi Özdemir, yaptığı açıklamada, bu yıl kış mevsiminin çok çetin geçtiğini, yaylaya yaklaşık 4 metre kar yağdığını anlattı.

Ömrü boyunca böyle kar görmediğini dile getiren Özdemir, "Mayısın ortasına kadar ormanda üretim yaparken halen kar vardı. Yaz bu yıl yaylalara çok geç geldi." dedi.

Geçen yılın kurak geçtiğine işaret eden Özdemir, "Şu an yağmur yağıyor, buna ihtiyaç vardı. Yaylada insan daha dinç oluyor. Gece çok geç yatsak bile sabah erkenden uyanıyoruz. Hava temiz ve uyandığında dinç olarak kalkıyorsun. Sularımız tertemiz. Her yönden yaylacılık çok güzel, sessiz sakin ve kafanı dinliyorsun." ifadelerini kullandı. (AA)

banner844
Yorumlar (3)
Hasan 3 hafta önce
Yaylara çıkacak halimizmi kaldiki akar yakıt pahalı her haftasonu giderdik güzel doğayla busurduk ama busene nafile 1 2sefer gidebilirsek ne mutlu
Adnan 3 hafta önce
Ne yazı ya millette para yok para
DüzceLi 3 hafta önce
YOLLARINI NE ZAMAN YAPACAKLARMIŞ? DIŞARDAN ZİYARETE GELEN ADAM GİDERKEN SANAYİYE GİRMEDEN GİDEMİYOR. YOLLAR OLMUŞ KÖSTEBEK YUVASI. ADAMLAR ULUDAĞIN ZİRVESİNE YOL YAPMIŞ DOĞALGAZ GETİRMİŞ. BİZ OLAN YOLU ONARAMIYORUZ.
27
açık