banner851

banner614

YENİ MALİ TEDBİRLER YOLDA

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kurumda yıllardır büyük sorun olan ve çözüme kavuşturulamayan borç yükünü ortadan kaldırmak üzere yeni kararlar alınacağını açıkladı. Özlü, ayrıca belediyenin her ay 1 Milyon TL zarar ettiğini de ifade etti.

banner619
Düzce 28.08.2019, 10:54 28.08.2019, 18:17
3580

Düzce belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, resmen göreve başladığı ilk haftadan itibaren kurum içi bir genelge yayımlayarak harcamalarda radikal kararlar almıştı.
Önceki dönemlerdeki borçlardan dolayı sıkıntılı dönemde olan bir belediye devralan Özlü, Piyasa ve kredi borçlarının katlanarak arttığı Düzce Belediyesinin öz kaynaklarını verimli değerlendirmek ve kurum gelirlerini giderlere denk bir hale getirmek üzere başlatılan acil eylem planı 5 ay gibi kısa bir süre içinde yarı yarıya tasarruf edildiğini gözler önünde serdi.“Belediye Gelirleri Giderleri Karşılamaya Yetmiyor”

Mali Disiplin Tedbirlerinin uygulandığı 5 aylık icraat raporlarını inceleyen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yapılan hizmetlerdeki değişimin yanı sıra gelir-gider dengesinin birbirini karşılayamadığını tespit etti. Aylık harcama tutanaklarında hangi kalemde ne kadar harcama yapıldığını inceleyen Başkan Özlü konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak şu ifadelerde bulundu:

“Göreve geldiğimiz gün Düzce Belediyesi’nin borcu toplamda 477 Milyon TL idi. Bu konuda alanında uzman isimlerle gelir-gider incelemesi, borçların türü ve ödeme planlarını inceledik. Acil eylem planı olarak Mali Disiplin Tedbirlerini uygulamaya başladık. 5 ayda yarı yarıya bir tasarruf oranı ortaya çıktı. Kurumumuzun aylık net gideri yaklaşık 8 Milyon TL. Bu meblayı mümkün oldukça aşağıya çekmeye çalışıyor, elzem ihtiyaçlar dışında kalanları beklemeye alıyoruz. Ancak kurumumuza kaynak olarak gelen mebla ise yaklaşık 7 Milyon TL. Bu da demek oluyor ki her ay 1 Milyon TL zarar ediyoruz.  Şimdi bu uygulamalara yenilerini eklememiz gerekiyor”“Daha Sıkı Tedbirler İle Borçlar Azaltılacak”

Mali Disiplin Tedbirlerine daha radikal kararların da ekleneceğini ifade eden Başkan Dr. Faruk Özlü vatandaşlarla el ele vererek hizmet kurumu belediyeyi borçlarından kurtarmayı hedeflediğini söyledi. Mali disiplin tedbirlerine yenilerini ekleyeceğini belirten Özlü, şunları söyledi:

“Şimdi hem gelir gider dengesini sağlamak hem de orta vadede kurumumuzun borçlarını ciddi oranda azaltmak amacıyla yeni kararlar uygulayacağız. Bunlardan ilki toplu taşıma sisteminin özelleştirilmesi. Bu konuyu daha önce gündeme getirmiştik. Tıpkı Et Kombinasında olduğu gibi şehir içi ulaşım sistemini rantabl bir biçimde yeniden düzenleyerek belediye denetimi altında özel işletmeye devri için çalışma başlatacağız. Bunun yanı sıra biliyorsunuz su faturaları konusunda sıkıntılarımız mevcut. Birikmiş fatura borçlarının tahsili konusunda vatandaşlarımızı üzmek istemiyoruz. Bu sebeple “Akıllı Sayaç” kullanımını teşvik ederek ön ödemeli su tüketimine kademeli olarak geçiş sağlayacağız. Hep birlikte Düzce’yi daha güzel hale getireceğiz.”

Başkan Özlü açıklamasına Mali Disiplin Tedbirlerinden ödün vermeden, gelir akışının düzenlenmesine paralel olarak yatırım ve hizmetlere de hız verileceğini ifade ederek son verdi.

Haber: H. DURNA

banner844
Yorumlar (66)
sinan kambur 2 yıl önce
Adalet deyince meydanı coşturuyorsunuz,ama eski belediye başkanlarının çaldıklarını neden geri alıp,adalete teslim etmiyorsunuz,gariban çalsa cezaevlerinde çürür,ADALETİN BUMU DÜNYAAAA
Serdar 2 yıl önce
Özlünün yanındakiler gene eski belediye başkanının yeğen takımı... düzce bit adım ileri gitmez boşuna beklemeyin.
Ulaştırma 2 yıl önce
Beledıye şöförlerın arastırın suc dosyası kabarıkları arastırın o sicillerle nasıl kimin torpillerı ile alınıp hala duruyorlar
Radyocu 2 yıl önce
Sizden hiç bir halt olmaz bayramda bile otobusleriniz paraylaydi yazikk
yeypaşa iyi bakın 2 yıl önce
Belediyenin örtülü ödeneği yeypaştır. Yeypaşta gerekli araştırmayı yapın önlemler kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Mehmet Keleş ve Dursun Ay döneminin özel kalem müdürlerinin izleri yeypaş ta kesişiyor.
özel müdür 2 yıl önce
sizden bir önceki başkanın özel müdürünü araştırın belediye borcunun yarısının nasıl yapıldığını öğrenirsiniz. namı diğer % 10. müdür
Okumak zorundasınız 2 yıl önce
Koltuğa her geçen hırsızlık ve dolandırıcılıkta usta adamları partilerine bakarak belediye başkanı yapan bu memleketi boluya ilçe olarak bağlamanız daha onurlu olur. Nerde soysuz hırsız o başa gelecek bu memleketin insanı menfaatcidir beles
düzceli 2 yıl önce
ucube heykeller ve saat kulleri tranvaw rezalati yapacağınıza belediye gelirini nasıl artırırız diye proje uretin , sonra olan yine halka oluyor ,sayın özlü duydunmu
belediyeci 2 yıl önce
Maaşlar yatmayınca tasarruf gibi gözüküyor.. görünen ve söylenen tasarruf çalışan işçilerin yatırılmamış maaşlarıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın