banner851

banner955

YENİ MARKA, İLK ÜRETİM, BÜYÜK HEYECAN…

Düzce Üniversitesi artık kendi ürünlerini kendisi üretiyor. Yakın tarihte kurulum çalışmaları sona eren ve bölgede tek olma özelliği taşıyan Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GTT) alanında uzman personeliyle üretim faaliyetlerine başladı. Bu kapsamda üniversitenin yeni markası olan Univera logolu 6 bin ürün mart ayında raflardaki yerini aldı. Ayrıca üretim çarkları sadece kamu değil özel sektör için de dönecek.

Düzce 23.03.2021, 16:33
1943
YENİ MARKA, İLK ÜRETİM, BÜYÜK HEYECAN…

Düzce Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan üretim merkezinin faaliyete geçtiğini bildirdi. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesinde faaliyet gösteren ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 1 milyon TL hibe ile kurulan Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi’nin, üniversitenin yeni markası olan Univera logolu tüm ürünleri üretirken, aynı zamanda endüstriye de nitelikli fason üretim hizmeti verdiği aktarıldı.

Üretim merkezi endüstri kuruluşlarından sipariş alıyor

Merkezin sadece üniversiteye değil talep doğrultusunda özel sektöre de hizmet verdiği kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Mart 2021 itibariyle Univera markalı 6 bin adet ürün üreten Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi ayrıca endüstriden 64 bin şişe dolum ve etiketleme siparişi aldı. Üretim Merkezi, sahip olduğu cihazlarla endüstri kuruluşlarına sadece nihai ürün üretmeyip, tıbbi bitki yağı, tozu ve ekstraktı gibi çeşitli hammaddeleri likit veya liyofilize formda üretebilme kapasitesine de sahip.

Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi bünyesinde; gıda, gıda takviyesi ve kozmetik sektörlerine yönelik hem ürün geliştirme hem de üretim faaliyetleri yürütmek amacıyla sıvı dolum hattı, krem dolum hattı, kapsül dolum hattı, toz-granül dolum hattı, etiketleme makinesi, bitki öğütücü, kurutma fırını, distilasyon ünitesi gibi oldukça geniş bir yelpazede bileşen içeren makine parkuru oluşturuldu. 2019 yılında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan "Kozmetik Firma Kayıt Onayı" alan Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi’nin faaliyete geçmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İşletme Kayıt Belgesi alarak gıda ürünleri için de üretim izni aldı.

Uluslararası standartlarda GMP ve ISO belgelendirme süreci devam eden üretim merkezi, tüm üretimini Düzce Üniversitesi'nin uzman personeli ile yapmaktadır ve üretim süreçlerinin hiçbir aşamasında fason hizmet alımı gerçekleştirmemektedir. Kapasite ve nitelik bakımından, Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi bölgede tek olma özelliği taşıyor.”

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız