banner851

banner614

YILMAZ BU KEZ SESSİZ KALDI

Seçildiği günden bu yana fındık üreticisinin TBMM’deki sesi olan Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, konu geciken fındık taban fiyatı olunca sessiz kalmayı tercih etti.

banner619
Düzce 09.08.2021, 17:40 09.08.2021, 17:52
4243

Fındık ve fındık üreticilerinin sorunlarını sık sık meclis kürsüsüne taşıyan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce’de hasadın başladığı şu günlerde hala açıklanmayan taban fiyat hakkında değerlendirmede bulunmaktan kaçındı.

Öncü Haber’in fındıktaki fiyat belirsizliği ve üreticilerin yaşadığı sıkıntılara yönelik siyasilerden görüş aldığı haber dizisi için telefonla ulaştığımız MHP’li Ümit Yılmaz, müsait olmadığını belirterek, gün içerisinde geri dönüş yapacağını bildirdi. Ancak mecliste sanki ittifak değil muhalefet temsilcisi gibi ülkenin fındık politikasını eleştiren Yılmaz, üreticileri endişeye sevk eden fiyat belirsizliği konusunda sessiz kalmayı seçti. Fındığın ve fındıkçının en başlı savunucusu olan Yılmaz’ın şaşırtıcı şekilde haber merkezimize dönüş yapmaması akıllara geçtiğimiz nisan ayında mecliste yaptığı konuşmayı getirdi.

Bugün konuşmayan Yılmaz, o gün neler söyledi?

Bugün fiyat için ne yorumda bulunmayı ne de bakanlık nezdinde yaptığı girişimleri paylaşmayı tercih eden Yılmaz, henüz 3 ay önce şunları kaydetmişti:

“Fındık üretimi ve piyasasındaki sorun ve çözüm önerileri yıllardan beri hem iktidar ve muhalefet partileri, STK’ler ve üniversiteler çerçevesinde konuşula gelmektedir. Ancak geçen yıllar içinde yapılan bu çalışmalar fındık üreticisinin sorunlarına köklü bir çözüm getirmemiş üreticinin sorunları maalesef katlanarak artmanın yanı sıra ülkemizin ihracat gelirinde kayba sebep olmuştur. 2009 yılında devletin fındık sektöründen elini çekmesi ve desteklemeler haricinde fındığa karışmayacağını açıklaması, 2004 yılında başlayıp 2014 yılına kadar devam eden Fiskobirlik’in zararının birliği çalışamaz hale getirmesi ülkemizde son yıllarda fındığın kaderini tayin etmiştir. 2018 yılında başa gelen Cumhur İttifakı hükümetinin Tarım Bakanlığı özellikle TMO’yu devreye sokarak üreticinin bir takım çok uluslu şirketlerin tekellerine ezdirmemek ve ihracat gelirinin azalmamasını sağlamak için çaba sarf etmiş bir nebze olsun başarılı da olmuştur. Yaklaşık üç yıldır piyasada taban fiyat belirleyen TMO piyasa manipülasyonunun önüne geçmeye çalışmıştır. Her yıl fındık üretiminin ve üreticisinin fiyat odaklı sorunlarının konuşulması pansuman tedbirlerinin ötesine geçememiştir. Oysa asıl konuşulması gereken dünya üretiminin yüzde yetmişini üreten ülkemizin fındık konusunda dünya piyasasını oluşturmada hala etkisinin zayıf olması, stratejik bir fındık politikasının olmamasıdır.”

Yorumlar (12)
YAVUZ0881 2 ay önce
Yahu ne ümit i adam bıyık bırakmış siz neyden bahsediyorsunuz alın size hizmet BIYIK ne fındığı
Vatandaş 2 ay önce
DÜZCE NİN TEK MİLLETVEKİLİ ÜMİT YILMAZ MI ÖNCÜ HABER?DİĞER MİLLETVEKİLLERİ ZATEN FINDIK FİYATLARI HAKKINDA KONUŞA KONUŞA YORULDULAR! YANDAŞ HABER DEĞİL ADALETLİ VE DOĞRU TARAFSIZ HABER YAPIN HİÇ YAKIŞMIYOR!
Eski siyaseti 2 ay önce
Çok Ümitlenmiştik sizden vekilim. Üniversiteye Akrabalarını yerleştirmekle meşgul. Ne yapsın. O akrabaların vekili. Düzce halkı seçmedi sanki. Fındık umurundsmi
Hakkı Çerkes 2 ay önce
MHP li değilim ama bir çok MHP li ye göre en azından bir duruşu olan Ümit bey'e haksızlık ediyorsunuz...
mülayim 2 ay önce
Senden baya ümütliydik amma yanılmışız .ümüdimiz başka bahara kaldı biz alışkınız
Abılay 2 ay önce
Seçilmeden önce Fabrikalarda hakkını arayan işçilere arkanızda değil yanınızdayım diyen vekil...
Seçildikten sonra Fabrika ile anlaşın Bu baca burada tütsün diye fabrika dan taraf olan vekil
Peki Fabrika yönetimi çağırınca koşa koşa gittin
Neden işçinin isteklerini ve çekincelerini not alıp fabrikaya iletmedin
Fabrika işçi atmıyacam sözü verip Bir günde 144 arkadaş olarak işten çıkarıldık bunu sordunmu fabrikaya sormadın çünkü umrunda bile değil Seçim zamanı koşa koşa gelirsin fabrika önüne görüşürüz o zaman
Gerçi Seçim bildirgesinde verdiği sözü hükümet ortağı ile beraber ret eden bir partiden fazlada bir şey beklememek lazım
Bir daha ki sefere listeye giremez
Adamda haklı çokda umrunda işçi çiftçi esnaf
cecili 2 ay önce
büyükbabası otur yerinde demiştir ne yapsın korkusundan
Gürkan öztürk 2 ay önce
Çakma kahraman yaratmanın sonucu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın