banner851

banner614

YOĞUN TRAFİK HAVAMIZI DAHA DA KİRLETİYOR

Düzce’ye kabus gibi çöken kirli hava, yaşayanların sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Daha önce kirlilikte başı çeken sanayi kuruluşları, kalitesiz kömür kullanımı ve atık yağ ile lastik yakımının paylarını açıklayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, son olarak şehir içi trafiğin mevcut hava kirliliğine etkisini paylaştı. Son yapılan analizler sonucu hava kirliliğine yüzde 23-27 arasında şehir içi araç trafiğinin etki ettiğini duyuran Özlü, Düzceliler’e “toplu taşıma kullanın” uyarısında bulundu.

banner619
Düzce 22.12.2020, 11:09
770
YOĞUN TRAFİK HAVAMIZI DAHA DA KİRLETİYOR

Düzce’de artarak devam eden hava kirliliği nedenlerinin araştırılması için kentin farklı kesimlerinden alınan numunelerin analiz işlemleri sürüyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz kasım ayında Türkiye’nin en kirli havasının Düzce’de olduğunun tespitinin ardından dün hava kirliliğinde bir rekor daha kırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre insan sağlığı için tarihi bir eşik aşıldı.

Eski Bolu Caddesi’nde bulunan hava izleme istasyonu en fazla 50 olması gereken hava kirliliği değerini 470 olarak ölçtü. ‘Tehlikeli’ sınıfına giren veri nedeniyle bakanlık Düzce için “Sağlık alarmı: Herkes daha ciddi sağlık etkileri ile karşılaşabilir.” uyarısını bir kez daha yeniledi.

Diğer taraftan sorunun kaynağının tespit edilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Düzce’nin hava kirliliğinin nedenlerinin araştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Düzce’ye gönderilen mobil ölçüm aracının günlük analizlerini kamuoyu ile paylaşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, bu kez de hava kirliliğine yol açan en büyük etkenler arasında şehir içi araç trafiğinin bulunduğunu duyurdu.

“TOPLU TAŞIMA KULLANIN”

Şehir içi araç trafiğinin Düzce’deki hava kirliliğine etkisinin yüzde 23 ile 27 arasında olduğunu duyuran Özlü, “Yaptığımız ölçüm ve analizlerin ilk sonuçlarına göre; şehir içi trafiğin Düzce'deki mevcut hava kirliliğine etkisi yüzde 23 ile 27 arasında. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bugünlerde mümkünse özel araçlarımızı kullanmayalım. Toplu taşıma araçlarını kullanalım. Düzce bizim evimiz.” ifadelerini kulandı.

Özlü daha önce de yapılan analizler sonucunda hava kirliliğinin nedeni olarak sanayi tesislerinin yüzde 25-30, ısınma yüzde 31-36 ve atık yağ ile lastik yakımının 21-26 oranında kirliliğe neden olduğunu duyurmuştu.

banner844
Yorumlar (16)
vatandaş 10 ay önce
sayın öncü haber yöneticileri e-5 kenarı dereli tütüncü mahallesi çevresi fabrika dolu bunları neden haber yapmıosunuz mahalle kurum dolu ayrıca mahallenin çoğu soba yakıyor
DEVLET 10 ay önce
taş taş mı geciyosunuz anlamıyorum kı yogun trafik tamam hava kırlılıgı yapar ama sızın bılıncsızce ve denetım yapılmayan fabrıkalar guzelım dogasıyla suyu ile örnek bir yerken ne oldu da Türkiye nın en kırlı havasına sahıp olduk rant saglıcaz dıye ızın vermedıgınız fabrıka kalmadı yazık bu ınsanlara hergun zehır soluyoruz
adamın teki 10 ay önce
Sayın başkanım, siz önce belediye şehir mezarlığında anız yakılmasını önleyin sonra arabaların gazına tozuna gelin.
ALLAH akıl fikir versin 10 ay önce
Kendiniz virüsten kaçın milleti toplu alanlara teşvik edin. Büyük fabrikalara duzceyi peşkeş çekin sonra millete hava kirli toplu taşımayı kullanin diyin.
Düzceli 10 ay önce
İşine geldigibi konuşuyor
Yamalı Pantalon 10 ay önce
Sayın başkan. Sen ve avarelerin makam araçlarınız yerine toplu taşıma kullanarak örnek olun ozaman. Kiralık araçlarınızın lüksün lüksüne binmeyeceksiniz demek ki. Kendiniz yapmadığınızı millete yamamayın.
Başkana 10 ay önce
Somalideki, şehrin belediye başkanımı kaldırdı otobüsleri..Siz ne yaptığınızı biliyormusunuz.İnsanlara eziyet ediyorsunuz farkına var artık..Ne yaşlı binebiliyor ne sosyal mesafe var o minik minübüslere..kaldırat..
Düzceli 10 ay önce
Toplu taşıma araçların para kazanamıyor diye söylediğin belli,zarar ediyorlar doğrumu.Aradaki farkı belediyedenmi ödeyeceksin kısaca ulaşım dibe vurdu kutu gibi arabalar,güzegahı yaptırdığın çok güvendiğin firma,eziyeti Düzce halkına çektiriyorsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın