banner851

banner955

ZARARLIYA KARŞI BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ…

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanlığınca Düzce’de ekili tarım arazilerini istila eden çayır tırtılı ile mücadele amacıyla "Çayır Tırtılı Zirai Mücadele Teknik Talimatı" hazırlandı.

Düzce 24.07.2022, 11:42 24.07.2022, 15:13
567
banner1032

Tarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde fındık başta olmak üzere ekili tarım arazilerini istila eden çayır tırtıllarına yönelik mücadele başlattı.

Bakanlıkça hazırlanan "Çayır Tırtılı Zirai Mücadele Teknik Talimatı"nda yer alan bilgilere göre, ergin kelebekler göç eden böcekler olup topluca hareket ediyor. Canlı, yumurtalarını özellikle sirken ve diğer yabancı ot yapraklarının alt yüzüne bırakıyor. Larvalar, bitkilerin yaprak, tomurcuk ve çiçeklerini yiyerek besleniyor. Dolayısıyla, çayır tırtılı ile mücadelede kültürel önlemler büyük önem taşıyor. Pupa kokonlarının bir kısmının derine düşmesi ve kelebeklerin toprak yüzüne çıkamaması için sonbaharda tarlaların derin sürülmesi gerekiyor.

Öte yandan bir kısım kokonlar toprak yüzünde kalarak kuşlara yem oluyor veya kış soğuklarından olumsuz etkileniyor. Zararlı ile mücadelede ilkbaharda yabancı ot mücadelesi de büyük önem taşıyor.

Yorumlar (1)
08YAVUZ81 3 ay önce
Tarım bakanlığı bu güne kadar ne yapmış üreticinin hangi yarasına merhem olmuş demem o ki bakanlığın borozancisi olma öncü gün gelir sesini kestirir keser döndüğünde bu millet kime güvenceniz varsa yada yoksa
18
kapalı