banner614

ZATEN MİADINI DOLDURMUŞTU

banner619

Düzce’de 52 yıldır faaliyet gösteren Konak Gazinosu ve Düğün Salonu binasının yıkımını “miadını doldurduğu” gerekçesiyle müstecirlerin istediği ortaya çıktı. Yarım asırı aşkın süredir Düzceli birçok çifttin mutlu günlerine ev sahipliği yapan Konak Düğün Salonunun yıkılarak, yerine kütüphane ve millet bahçesi inşa edileceği belirtildi.

banner846
Düzce 16.12.2019, 19:19 18.12.2019, 07:52
8566
banner844

Düzce’ de 52 yıllık geçmişe sahip Konak Düğün Salonu bölgenin en eski düğün salonu olma ünvanını elinde tutuyordu. İşletme sahibi Zekeriya Korkmaz, “52 yıl önce bölge köyken yapılan Konak Düğün Salonu’nun, artık mahalle arasında kalması ve mahalle sakinlerinin düğün zamanlarında ortaya çıkan ses ve araç park yoğunluğu nedeniyle duyduğu rahatsızlıkların yanında, yapının da miadını doldurduğunu göz önünde bulundurarak, yıkılması ve çevreye daha güzel bir hizmet vermesi için yeniden dizayn edilmesini düşündük.” Şeklinde konuştu.

Korkmaz Öncü Haber mikrofonlarına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Düğün salonunun mahalle arasında kalması ve komşularımızın rahatsız olması, araç park sorunları yaşatıyordu. Bu bina da miadını doldurmuştu. Buranın yıkılmasını sayın belediye başkanımızla görüşerek, biz istedik. Buranın yıkılarak millet bahçesi ve kütüphane olması düşünülüyor. Bu konuda biz de gereğini Düzce açısından güzel bir şey olacak diye kabul ediyoruz. Burayı en kısa zamanda boşaltacağız. Hatta boşaltmaya başladık. Düzce kamuoyunda, bu konu ile alakalı olarak birçok değerlendirmeler yapılabilir. Burada tarih yatıyor. Uzun Mustafa Mahallesi eskiden köydü, mahalle oldu, burada herkesin bir anısı var. O anıları tekrar yaşatmak düşüncesiyle güzel şeyler olacak diye düşünüyoruz. Konak Düğün Salonu’nun olduğu, meslek yüksek okulunun olduğu, Avni Akyol İlköğretim Okulu’nun olduğu, Uzun Mustafa ilk Öğretim Okulu’nun olduğu yer ve Meteoroloji Müdürlüğü’nün bulunduğu yer, Uzun Mustafa’nın tapulu yeriydi. Top sahasının arkası bizim köyün tapulu malıydı. O zamanki muhtarlarımız Türkiye’de ilk kez meslek yüksek okulunu köy yerinde açılmış oldu. Zaten bu bina çürümüştü, yıkımı için Belediye’ye biz teklif ettik, birinci kat yıllarca karın, kışın altında kaldı. Sonra yap işlet-modeliyle üst katı biz çıktık. Alt kattı düğünlere veriyorduk, sıkıntı oluyordu. Mahalle arasında kaldığımız için çevreye rahatsızlık vermeye başlamıştık. Araç park sorunları oluyordu. Parkın yeşil alanı kalacak, proje çalışmaları var. İnşallah daha güzel şeyler olur diye bakıyoruz. Her şey miadını dolduruyor. Herkesin miadı doluyor, görüyorsunuz. Güzel bir tesis yapılacağına inanıyorum. Belediye başkanıyla defalara oturduk konuştuk. Biz de istiyoruz, artık mahalle aralarında düğün salonları kalmadı. Komşularımız rahatsız olmasın, güzel park yapılsın. Burada bir tarih yatıyor aslında. Türkiye’de ender görülen yerlerden bir tanesi Uzun Mustafa, biz Uzun Mustafa halkı olarak devlete karşı gereğini yaptık. Biz artık devletten başka şeyler bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Uzun Mustafa Mahalle halkından Kamil Bilir ise; “Uzun Mustafa önceden köydü. Çok eski bir yer olduğu için Konak Gazinosu bu bölgenin sembollerindendir. Nedenini bilemiyorum ama belediye burayı yıkacakmış. Ben yıkılmasına karşıyım. Böyle güzel bir binanın yıkılmasını istemiyorum.” şeklinde konuştu.
Mahalle sakinlerinden Buket Kapoğlu, “Burada bir değer var. Bildim bileli, Konak Düğün Salonu burada var. Buranın hikayesi eskilere dayalı, ama eminim ki telafi edip buraya daha iyi bir bina yapıp çevreye faydalı bir yer olacaksa yıkılsın tabi ki de.” şeklinde konuştu.

HABER : Ç. RESULOĞLU

Yorumlar (24)
dzc 1 yıl önce
ne millet bahcesiymiş be konak gazinosu yık millet bahçesi yap inonü parkını yık millet bahcesi yap ne kadar meraklıymişsınız bağa bahçeye
Orhan Küçük 1 yıl önce
Saygı,sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu Düzcenin en güzel yeriydi.Kimler geldi kimler geçti.Rahmi pehlivan,Muhtar Sebahattin,Feridun aypar ve daha niceleri.Ömrün uzun olsun Allah başımızdan eksik etmesin Zekariya Dayı.
Can 1 yıl önce
Zekerriya abime yakışır orası
uzunmustafalı 1 yıl önce
2005 yılında düğünüm burada olmuştu.çocukluğum burada geçti.buluşmalarımız için burada sözleşirdik, yüksekokulda sınav için burada beklerdik. bizim için çok hatırası var.inşAllah daha güzel olur.
Adam gibi Adam Beşyüz 1 yıl önce
ALLAH razı olsun Zekeriya Abiden. Adam gibi Adam. neleri geldi geçti bu düzceden ama Zekeriya Abinin yerini kimse dolduramaz. Gariban Babası. Zekeriya Korkmaz olmasaydı ALLAH bilir orası şu anda ne haldeydi, ne ağaç kalırdı ne yeşillik. talan edilmişti çoktan. ileri geri bilmeden yazanların derdini de biliyoruz.
memursenli 1 yıl önce
Gelişim/değişim güzeldir..Bu dünyada hiç bir mülk kimsenin tapulu malı değildir;emanettir. Baki kalan hoş sada'dır..Bir de şu var devlete ait yerler 50 yıl aynı kişide kalmamalı..babam bile olsa farketmez...karşıyım..
adam 1 yıl önce
konak duğun salonu çok önemli bir yerdi iyi manada..ama oraya bilmezsınız ama HAŞİM ALTAN BEYIN DE COK EMEGI VARDI.O GÖRUNMEZ BİLİNMEZ REKLAMI SEVMEZ AMA.ODA OARAYA HIZMAT ETTI ZEKERİYA ABİ GİBİ.
ilhan 1 yıl önce
orası garıbanların duğun yaptığı.dertlerine care bulduğu bir yerdi.zekeriya abı insAllah orayı bırakmaz,..çok fakır yetim kaldı duğun salonu kapatılırsa.para bile alınmıyordu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
kapalı