banner851

banner955

ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÖZTÜRK FINDIK FİYATLARI İLE İLGİLİ KONUŞTU

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, yaklaşan fındık sezonu ile ilgili fiyat beklentilerini Öncü Haber’e açıkladı. Öztürk, “Fındık Taban fiyatı 25 TL’nin altında olmamalı” dedi. Öztürk ayrıca üreticileri, emanete fındık vermemeleri konusunda uyardı.

Düzce 05.07.2020, 13:15 05.07.2020, 13:22
6177
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÖZTÜRK FINDIK FİYATLARI İLE İLGİLİ KONUŞTU

Fındık Sezonun yaklaşması ile birlikte üreticiler tarafından, hükümetin fındık fiyatlarını açıklaması dört gözle bekleniyor. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık fiyatları ile ilgili beklentilerini Öncü Haber mikrofonuna açıkladı.

“Kimse emanete fındık vermesin”

Piyasalarda 1 ay önce fındık fiyatlarının 24 TL olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Çiftçilerimizde mutlaka bir fiyat beklentisi var. Piyasada bir ay önce 24 TL olan fındık TMO’nun (Toprak Mahsulleri Ofisi) da fındığı 24 TL’den satması bizim için taban fiyat oluşturmuştur. Bu fiyat altındaki rakamlar çiftçilerimiz tarafından kabul edilmemektedir ve bizde kabul etmiyoruz. Çünkü TMO 24’ten fındık sattıysa ve tüccarda fındık 1 ay önce 24 TL ise bugün bazı çalışmalar görüyoruz fındığın aşağı çekilmesi yönünde nasıl çekebiliriz diye çalışmalar görüyoruz. Bunları kesinlikle kabul etmiyoruz ve çiftçimizi uyarıyoruz çünkü 24-25 TL bizim için tatmin edici bir fiyattır. Zaten geçen yıldan bu yıla gübreye, mazota, ilaca gelen zamlar ortadadır. Ayrıca fındık yevmiyeleri de ayrı bir sorun teşkil etmektedir.  Çünkü işçi yevmiyesi asgari ücretin 30’a bölünmesidir. Buna göre yevmiye fiyatları yukarı çekilecektir. Maliyetlerimizi çok yükseltmememiz gerekmektedir. Kimse emanete fındık vermesin. Fındıkçıdan para almasın. Kendi fındığını kurutup satsın diyoruz” dedi.

“Amerikan Beyaz Kelebeği tahminlerimizin çok üstünde”

Düzce Ziraat Odası ve İlçe Ziraat Odaları ile birlikte fındık zararlısı Amerikan Beyaz Kelebeği ile ilgili mücadele çalışmalarının devam ettiğini belirten Öztürk, “Şimdi sürekli yağan yağmurlardan sonra Amerikan beyaz kelebeği tahminlerimizin çok üzerinde bir artış ile bahçelerimizi sarmış vaziyette. Öncellikle biz Düzce Merkez Ziraat Odası Akçakoca, Yığılca, Kaynaşlı, Cumayeri, Gölyaka Ziraat Odalarımız ile ortaklaşa bir tane ilaçlama makinesini 72 bin liraya aldık. Bu makineyi Tarım ve İl Müdürlüğü’ne hibe ettik. Şu anda ilçelerde bu makine çalışmalarına bir haftadır başladı. Ancak bu makine ile Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile bitecek bir hastalık değildir. Bu bir hastalıktır. Çiftçilerimizin kendi bahçelerini özellikle bu sezonda mutlaka ilaçlamaları gerekmektedir. Yani bu durum fındıklarda %10-15 civarında bir verim kaybı olacağı için öncelikle çiftçilerimizi bu konu hakkında uyarmak istiyorum. Ben az önce fındık bahçesinden geldim, tamamen bahçeleri sarmış vaziyette” diye konuştu.

“Çiftçilerimiz, fındık toplama tarihlerine riayet etmeli”

“Çiftçilerimizin riayet etmesi gereken bir diğer olay fındık toplama zamanlarına ve kurallarına uyum sağlamalarıdır” diyerek, fındık toplama tarihleri ile ilgili üreticileri uyaran Öztürk, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Şöyle ki Tarım İl Müdürlüğümüzün ve Ziraat Mühendislerimizin belirlemiş olduğu tarihler vardır. Her sene Ağustos ayına girmeden önce ve Temmuz ayının sonunda bu tarihler belirlenir. Örneğin ovada 10 Ağustos’ta başlanır. 100 ile 200 rakım üzerinde 20 Ağustos’ta başlar. Belli tarihler belirlenir ve bu tarihlere çiftçilerimizin mutlaka uyması gerekmektedir. Bunları söylememizin nedeni çiftçilerimizin her sene erken hasada girdiğini görüyoruz. Uyarılarımızı yapıyoruz ama bir türlü önüne geçemiyoruz onun için verim ve randıman kaybına neden olmamak adına hem de çiftçilerimizin menfaati için mutlaka bu tarihlere uymaları gerektiğini düşünüyoruz.”

“Fındık işçileri için yeni Valimiz ile görüşeceğiz”

Dışarıdan fındık toplamak için gelecek tarım işçileri için gerekli önlemleri alacaklarını ifade eden Öztürk, son olarak şunları söyledi:

“Fındık toplama sorunumuz var bizim. Bu yıl şehir dışından işçi gelecek mi, gelmeyecek mi, hangi şartlarda gelecek, hangi şartlarda çalışacak gibi pandemi nedeniyle böyle sıkıntılar oluştu. Öncelikle bu konuyu eski Valimize ilettik. Yeni Valimize de ileteceğiz. Bir ailede ikamet edenlerin aynı bahçede çalışmalarını önereceğiz. Eskiden 3-4 aile gelip bir bahçede çalışıyordu şuan da tek ailenin tek bahçede çalışmasını önereceğiz. Çünkü daha az hasarla bu durumu atlatmamız lazım.”

Yorumlar (11)
Laflafa 2 yıl önce
Laf var icraat yok.ureticiye siz avans verin.is yok.para yok.gubre yok.niye z.oda veresiye gubre dagitmmiyo.
Veren el alan elden usdundur.
Oy da oylee.
Muzaffer 2 yıl önce
Yıllardır tüm odaların ağızlarından tek kelime çıkmadı..
Yılda tek mahsül alan fındık üreticisini bıraktınız adına tüccar denen modern tefecinin eline..
Karşımıza geçip masal okuyorsunuz.. Yıllarca iş birliği yaptığınız ve bu sayede yediğiniz sömürdüğünüz hakkımızı zerre helal etmiyorum..
Gariban 2 yıl önce
Fetocu Tüccarlar Fındın Fiyatlarını Aşağı Çekme Peşine Düşmüşler Hükümetin Seyirci Olmaması Gerekiyor Bir An Önce TMO Nun Fındık Fiyatlarını Açıklamasılazım Saygılarla
muhammet kibar 2 yıl önce
5 senedir toplatmadığım fındığı tekrar toplatmam orman olsun odun olarak değerlendirilir ne için toplanacak her şey aldı başını gitti. ben neye mal edipte bu rakamlara fındık vereceğim
Muhtar 2 yıl önce
Sür bakalım sefanı saçı boyalı, zengin Başkan.. Bu böyle gitmez, gitmeyecek haberin olsun.. Her sene yalandan bir demeçle başkanlık olmaz...
Cumayerli 2 yıl önce
Fındı ğın fiyatı ile ilgili spekilasyon yapmayı bırakın üretici zaten biliyor fındığının kaç para olması gerektiğini .asıl mevki sahipleri bu beklentilere nasıl cevap vereceksiniz .ayrıca amerikan beyaz kelebeği 10 yılı aşkın bir süredir görülmekte tarım il müdürlüğü ziraat odaları bu zararlı ile mücadelede kesin çözümler üretmeli
mustafa81 2 yıl önce
Bu zararlının çözümü çok basit. Çiftçiler kendi bahçesini ilaç-la-ya-cak.
sçavuş 2 yıl önce
odaların ne işe yaradıklarını biri izah etse açıklasa
Ordulu 2 yıl önce
Bunlar hükumet cidir yanlıdır bizi düşünen yoktur.
Öz hakiki düzceli 2 yıl önce
Şimdi başkan ilk kendisi satar fındığını demedi demeyin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık