banner851

banner614

ZORUNLULUK BAŞLIYOR…

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay başkanlığında gündemdeki konuları görüşmek üzere dün akşam olağanüstü toplandı. Toplantıda İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda 6 Eylül Pazartesi itibariyle aşı olmayan vatandaşlara PCR testi zorunluluğu getirildi. Öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenilecek.

banner619
Düzce 01.09.2021, 12:59 02.09.2021, 15:37
4837

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay başkanlığında gündemdeki konuları görüşmek üzere dün akşam olağanüstü toplandı.

Toplantının ardından yayımlanan karar metninde, “Salgınla mücadelenin başarılı bir şekilde sürdürülmesi, vaka, hasta, yoğun bakım ve vefat sayılarının asgari seviyelere düşürülmesi ve salgının olumsuz ekonomik ve sosyal etkilerinin tamamen bertaraf edilerek kalıcı ve sürdürülebilir normalleşmenin sağlanması açısından toplumun bazı kesimlerinde mevcut olan aşılama sürecine ilişkin tereddütlerin giderilerek aşılamanın toplumsal bağışıklığı sağlayacak düzeye getirilmesi büyük önem taşımaktadır.” denildi.

Aşıya yanaşmayan kesimler için, aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilmesi kararlaştırıldı.

6 Eylül itibariyle okullarda güvenliği sağlamak için öğrencilerle teması olan öğretmen ve okul personelleri için de haftada 2 kez negatif PCR testi zorunluluğu başlayacak. Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin/görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek ve sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanacak.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak. Kurallara uymayanlar Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilecek.

Yorumlar (2)
aşılılar 3 hafta önce
Aşılılarda virüs bulaştırıyor. Onlara da test yapıslın
Duyarli 3 hafta önce
Dairelerde aynı işlemler yapılmalı....kurumda çalışanlarda korunmalı.....