Son dönemde ürkütücü boyutlara ulaşan sağlıktaki şiddete ‘güvenlik tedbirleri’ üst seviyeye çıkartılarak ‘dur’ denmesi amaçlanıyor. Uzun süredir sağlıkçıların beklentisi olan hastaneye girişlerde kesici, delici ya da silahlı aletlerin girişini engelleyecek kapı dedektörleri için çalışma sonunda başlatıldı.

81 ilde uygulanacak ve Düzce’de de hazırlık süreci devam eden "Kapı Güvenlik Sistemleri" ile ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde uygulamaya konulan yeni sistemle "şiddete bir engel koyulduğunu" bildirdi.

Güvenlik görevlilerinin başında bulunduğu Kapı Güvenlik Sistemleri'nin sağlık çalışanları adına halk tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Koca, "Ülke geneline yayılacak sistemle şiddete bir engel koyuyoruz. Bir değişim de hizmet alırken ki davranışta olmalı. Daha fazla anlayış da bir katkı." ifadelerini kullandı.

Koca, ayrıca "DoktorumaSaygı" etiketiyle paylaştığı mesajlarında, "Bu doktorlar, balkonlara çıkıp alkışladığımız doktorlardır. Türkiye, bizden de bir doktor çıksın diyen ailelerin ülkesidir." ifadelerine yer verdi.