Döviz kurundaki artışın her gün yeni bir zam olarak cebine yansıdığı fındık üreticisi, ürünün dolar bazındaki değer kaybına karşı artmayan fındık fiyatlarından şikâyetçi olmuştu.

Üreticinin sezon başında 26 lira 50 kuruş olarak açıklansa da serbest piyasada uzun süre 23 lira seviyelerinde seyreden fiyatlardaki artış beklentisi kısmen gerçekleşti.

Düzce’de serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındığın kilogram fiyatı 30 TL’nin üzerine çıkarak 32 lira 50 kuruşu gördü. Fiyatlardaki artış ürününü henüz pazara indirmeyen Düzceli üreticinin yüzünü güldürdü.

Öte yandan büyük kısmı yurtdışına hammadde olarak ihraç edilen fındığın dolar bazındaki kilogram değeri ağustos ayında 3 dolar 8 cent’ken bu rakam 2 dolara kadar geriledi. Bugünkü kurla kilogram fiyatı 46 lira 50 kuruşa denk gelen fındıkta aradaki 14 lira kuruş aldığı her kilogram fındıkta üretim sürecine hiçbir katkısı olmayan ithalatçının cebine girmeye devam ediyor.

Fındık üreticisi hükümetten, kısa süre önce 50 alım merkezinden 37’sinin kapısına kilit vuran TMO eliyle fiyatlarda revizyon ve kotada iyileştirme yaparak piyasaya girilmesini ve kendisine sahip çıkılmasını bekliyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN