Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım'daki Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada özellikle zincir marketlerdeki fiyatlar konusunda kendilerine ulaşan şikayetlere değinerek, “Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı’nın talimatıyla müdürlükler denetimlerini sıklaştırdı. Düzce Ticaret İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekipler, kent merkezinde marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde, sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi.

Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, ürünün etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı.

Ürün başına 615 lira ceza uygulandı

Ürünlerin fiyat etiketlerinin ilgili mevzuata uygunluğu, birim fiyat yazılması, değişim tarihi ile kasa ve raf fiyatlarının uygunluğunun kontrol edildiği denetimlerde, uygunsuzlukta ürün başına 615 lira ceza uygulandı.

Adnan Benli, denetimlere ilişkin basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi yaptıklarını söyledi.

Süreç nasıl işliyor?

Denetimlerde, seçtikleri ürünlerin alış ve satış fiyatlarını kontrol eden yetkililer sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

"İhtiyaç halinde bu ürünlerin alış ve satış faturalarını da düzenlediğimiz tutanağı ekleyerek bakanlığımız sorumluluğunda kurulu bulunan Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna intikal ediyoruz. Bu kurul, yaptığı incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda, mevzuata herhangi bir aykırılık varsa, fahiş fiyat yapıldığı tespit edilmiş ise bu işletmeler hakkında 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai işlem uygulamaktadır. Bu fiyatların yeniden değerleme oranı ile güncellenmesi durumunda 2023'te 33 bin lira ile 331 bin lira arasında fahiş fiyat cezası uygulanacaktır. Stokçuluk ile piyasa bozucu eylemlere yönelikte cezai işlem uygulanmaktadır. Piyasa bozucu eylemlerde alt sınır 100 bin lira, üst sınır 2 milyon lira olarak uygulanmaktadır. Bu rakamlar da güncellenecek olup, bu ceza 2023'te 222 bin lira ile 4 milyon 458 bin lira arasında uygulanacaktır."

 Düzceliler’den uygunsuzlukları şikayet etmesi istendi

Öte yandan Düzce’de ulusal ve yerel zincir marketler, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerinde denetim ve incelemelerin süreceği öğrenilirken, vatandaşların, karşılaştıkları etiket uygunsuzluklarında Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurabilecekleri, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı'nı arayabileceklerini vurgulandı.

MEVSİM FORMUNA GÖRE ÇALIŞMALAR SÜRECEK MEVSİM FORMUNA GÖRE ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Editör- Canan Üstüner