banner851

banner614

81 ilden 81 yıldız seçilecek.

81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi ile Türkiye genelinden seçilecek 81 başarılı öğrencinin eğitimine destekte bulunulacak.

banner619
Eğitim 15.05.2009, 17:51
203
81 ilden 81 yıldız seçilecek.

Bir sosyal sorumluluk projesi olan “81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül önderliğinde gerçekleştirilecek. Bu proje ile 81 ilden; eğitimlerinde ve/veya sporda başarılı, maddi imkansızlık içinde bulunan orta öğretim kurumları 9, 10, 11. sınıf öğrencileri arasından seçilmiş 81 yıldız gencin eğitimine destek olunacak.

Projenin başlıca amaç ve hedefleri ise şöyle sıralanıyor:
Türkiye’nin 81 ilinden seçilmiş maddi imkansızlıklar içinde bulunan, eğitimde ve/veya sporda başarılı, liselerde okuyan gençlerin eğitimlerine katkı sağlamak,
Eğitime katkı konusunda toplumsal bilinçlendirmeyi arttırmak; bu konuda bireysel ve kurumsal açıdan topluma örnek olmak,

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın önemine vurgu yaparak; sağlıklı nesiller yetiştirmenin temel şartlarından biri olan spora dikkat çekmeyi, gençlerimizi bu anlamda destekleyerek yol gösterici bir misyon edinilmesi,
Ülkemizi uluslar arası alanda başarı ile temsil edecek sporcuların yetiştirilmesinin önemine dikkat çekmek ve bu konuda anne baba başta olmak üzere tüm ilgililerin teşvik edilmesi olarak belirlenmiştir.

Proje, Valilikler ve il milli eğitim müdürlüklerinin işbirliğinde, birlikte yürütülecektir.
İllerdeki öğrenci seçimi Valilikler tarafından yapılmıştır. Maddi durumu yetersiz, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelere sahip; derslerinde veya sporda başarılı olan gençler arasından 1 asil, 1 yedek öğrenci seçilmiştir.

Projenin tanıtımı, 18 Mayıs 2009 Pazartesi günü saat 11.00’de Çankaya Köşkü’nde; öğrencilerin ve il milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirilen sorumlu proje müdürlerinin yanı sıra eğitim, spor ve basın çevrelerinden misafirlerin de katılacağı bir tanıtım toplantısı ile yapılacaktır.

Yorumlar (0)