banner851

banner614

AÇIK DERS UYGULAMASINDA “BAĞIMLILIK” KONUŞULDU

banner619

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen ve kişisel gelişim için eşsiz fırsat sunan Açık Ders uygulamasında bu hafta “Bağımlılıklar” konuşuldu.

banner846
Eğitim 21.12.2020, 15:30 21.12.2020, 15:36
494
AÇIK DERS UYGULAMASINDA “BAĞIMLILIK” KONUŞULDU
banner844

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nejla Özmen’in moderatörlüğündeki programda, Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBAM) Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen bağımlılıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Bağımlılığı, “Fazla miktarda madde almak değil, istediğinde durduramamaktır.” sözleriyle açıklayan Öğr. Gör. Dilek Demirezen, bağımlılığın maddesel ve olgusal olmak üzere ikiye ayrıldığını sözlerine ekledi. Maddesel bağımlılığa sigara, alkol, eroin kullanımı gibi örnekler veren Demirezen, olgusal bağımlılık türlerini ise internet, teknoloji ve spor bağımlılığı gibi örnekler üzerinden açıkladı.

Kişilerin içindeki boşluk hissini doldurmak için bu maddeleri kullandığını belirten DÜBAM Müdürü, bağımlılık yapıcı maddelerin kişilerde sahte iyi oluş hali sağladığına işaret etti. Bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu, iradesizlik veya ahlaki bir sorun olmadığını söyleyen Öğr. Gör. Dilek Demirezen, kişilerin bağımlı olma potansiyelini; kullanım sıklığı, genetik, kullanım yolu ve psikolojik durum gibi faktörlerin belirlediğine dikkat çekti.

İlk deneme, sonrasında aralıklı kullanım ve sonrasının bağımlılık olduğunu ifade eden Demirezen, herkesin bağımlı olma potansiyeli olduğunun altını çizdi. Son olarak stres konusuna da değinen Öğr. Gör. Dilek Demirezen, stresin baskılanmaya çalışıldığında güçleneceğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (1)
Halla halla 6 ay önce
Zaten kafam dumanli, yazdiinizi anlamiyom okuyamiyom bile.
17°
açık