banner851

banner614

ARTIK ZORUNLU!

banner619

Servis şoförü ile rehber personele, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle zorunlu hale getirilen sertifikalı eğitimler, 81 ilde kasım ayında verilecek. Düzce ve ilçelerinde halk eğitim merkezlerinde verilecek eğitimlere katılmayanlar, ikinci ders yılında servis şoförlüğü yapamayacak.

banner846
Eğitim 26.10.2017, 13:50 26.10.2017, 17:47
1529
banner844

Millî Eğitim, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme ile İçişleri bakanlıklarınca hazırlanan ve Resmi Gazete´de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile tüm şoförler ve rehber personele eğitimin zorunlu hale getirildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, "Türkiye genelinde tüm servis şoförlerini, belli periyotta eğitimden geçireceğiz. Nihayetinde sertifikası olmayanlar, ikinci ders yılında servis şoförlüğü yapamayacak. Dolayısıyla tüm servis şoförlerinin ve rehber personelin eğitimden geçmesini sağlamış olacağız." şeklinde konuştu.
 
Eğitim sınıfları 50 kişiyi geçmeyecek
Eğitimlerin il ve ilçelerdeki halk eğitim merkezlerinde verileceğini anlatan Altunel, şöyle devam etti: "Halk eğitim merkezlerine ve okullara duyuru yapacağız. Özel okul ve devlet okullarında servis taşımacılığı yapanların tamamının isimleri halk eğitim merkezlerine bildirilecek. Her sınıfta maksimum 50 kişiyi geçmeyecek şekilde planlama yapmayı hedefliyoruz. Türkiye´nin bütün il ve ilçelerinde 988 yerde halk eğitim merkezinde günde 650 bin dolayında kişiye eğitim verecek kapasitemiz bulunuyor. Dolayısıyla formatör eğitimlerinden sonra okul servis şoförleri ve rehber personelin eğitimlerini kasım içerisinde tamamlamayı planlıyoruz."
 
Program süresi 30´ar saat olacak
Servis şoförleri ve rehber personele yönelik ayrı ayrı planlanan programın süresinin 30´ar saat olacağını kaydeden Altunel, derslerde iş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bildirme kuralları ile okul taşıtları gibi konulara yer verileceğini bildirdi.  

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (7)
Servisci 4 yıl önce
Hep isteyin. Nerde para pazarlık yaparsınız. Para vermezsiniz. Bide şöförü beğenmezsiniz. Oh meala
HALK 4 yıl önce
sadece psikoteknik yetmez her 6 ayda bir toplu taşıma araçları kullanan tüm sürücülerin kan testi yaptırılmsı zorunlu kılınmalıdır.ne içtikleri belli değil !!!
Şoför 4 yıl önce
Sen çok biliyorsun biri bir halt işledi diye tüm şoförleri zan altında bırakmak da ne derece doğru
Eğitim 4 yıl önce
Sene başında da eğitim var dediler, sadece bir şoför gelmişti.Aslında valilik o şoförü bulup takdir etmeli.
Yuri 4 yıl önce
Şoförlere psikoteknik her yıl aldırılmalı!
Osman 4 yıl önce
Parasını sen mi vereceksin ??
Holygan 4 yıl önce
alinan önlemler umarim ise yarar. ama bu önlemler ölümlü sonuclar olmadan önce alinsa olmuyor güzel ülkemde. ilk birilerinin cani yanacak sonra cözüm aranacak...