banner851

banner955

AYAKLANAN VELİLER OKULU BASTI

Uzun Mustafa İlkokulu’nda adeta öfke patlaması yaşayan öğretmen sınıfta ortalığı yıktı, döktü. 3-G sınıfı öğretmeni Aslıgül Ergürak, iddiaya göre; yaramazlık yapan öğrencilere sinirlenip önce etrafı yumrukladı ardından hızını alamayıp öğrencilere şiddet uyguladı. Durumdan haberdar olan veliler ayaklanıp soluğu okulda alınca yaptığını kabul etmek zorunda kalan 27 yıllık öğretmen, akran zorbalığından dert yanıp, ‘Kendimi kaybettim. Niye gülüyorsun dediğimde cevap alamayınca Pandora’nın kutusu açıldı’ sözleriyle kendisini savundu. Okul müdürü, öğretmen ve velilerin yaptığı toplantıda öğretmenin ‘Siz de çocuklarınıza vuruyorsunuz’ demesi velileri çileden çıkarttı. Bu yakışık almaz olay, Düzce eğitiminde hem öğrenci hem de öğretmen odaklı sorunlara acilen çözüm bulunması gerektiğini ortaya koydu.

Eğitim 04.04.2022, 14:45 04.04.2022, 22:02
17716

Uzun Mustafa İlkokulu 3-G sınıfı öğrencilerinin velileri, öğretmen Aslıgül Ergürak’ın öğrencilere fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı iddiasıyla ayaklandı. Kabul edilemez durum bir öğrencinin okulda olanları ‘Anne korkudan altıma yapacaktım’ sözleriyle velisine anlatmasıyla ortaya çıktı. 1 Nisan Cuma günü kontrolünün kaybettiği ve 33 mevcutlu sınıftaki çok sayıda çocuğa vurduğu iddia edilen öğretmenle yüzleşmek için okula gelen velileri, okul müdürü sakinleştirmek için çabaladı.

Kendini böyle savundu: ‘27 yıldır ilk defa oldu’

Okulu müdürü, öğretmen ve veliler ortak toplantıda bir araya geldi. Çocuklarının hem psikolojik hem de fiziksel şiddete maruz kaldığını belirten veliler, öğretmene tepki gösterdi. Öğretmen Aslıgül Ergürak ise 27 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını savunarak suçunu kabul etti. 1 Nisan Cuma günü azarlamak için bazı öğrencileri tahtaya kaldırdığını ancak sonrasında öğrencilerden birinin gülmesi üzerine kendisine hâkim olamadığını şu sözlerle anlattı:

‘Niye gülüyorsun dediğimde cevap alamayınca Pandora’nın kutusu açıldı’

“27 yılda ilk defa böyle bir şey oldu. Geçen sene zaten doğru dürüst ders yapamadık. İlk dönem okula adapte olsunlar diye çok sabırlı davrandım. İkinci dönemde de gerekli gördüğüm verileri çağırdım, bazı öğrencileri de rehberlik servisine gönderdim. Çoğunda da çocuklarla görüştüm. O gün sadece azarlamak için 2-3 çocuğu tahtaya kaldırdım. Çocuklardan biri de benim yaptığım gibi gülerek çıktı. Ben de sizin verdiğiniz tepkiyi verdim. ‘Niye gülüyorsun?’ dediğimde cevap alamıyorum. Sonra da Pandora’nın kutusu açıldı. Ödev yapmayanlar, kitap getirmeyenler… Falancanın kitabı gelmediyse ben falancanın veliye yazıyorum.”

‘Kendimi kaybettim’

Sınıfta bulunan dolabı da kıran ve öğrencilere korku dolu anlar yaşatan öğretmen Ergürak, “Olmasaydı iyiydi. Kendime hâkim olamadım. Orada suçluyum. İşin açıkçası bu. Ama zaten kontrolü zor, birbirlerine karşı zorbalık yapan bir sınıf. Akran zorbalığının çok fazla olduğu bir sınıf. Onunla ayrı, bununla ayrı konuşuyorum. Kendimi kaybettim. 27 yıldır ilk defa oldu. Ben dolabı kırmadım. Dolabın kırılacağı varmış. Sadece kapağı ittirdim. Ben niye dolaba vurayım?” sözleriyle kendisini savundu.

‘Siz de çocuklarınıza vuruyorsunuz’ deyince veliler çileden çıktı

Öğrenci verilerinin çözüm beklentisine karşı ise bundan sonra öğrencilere ve velilere karşı resmi olacağı yanıtını veren öğretmen, “Haklı bulmasanız bile en azından anlamanızı ve arkamda durmanızı beklerdim. Çocukların okul kurallarına uymaları için çaba ve sabır gösterdim. Ama bakıyorum ikinci dönem benim yapmalarını istediğim hiçbir şeyi yapmıyorlar. Birbirlerine karşı zulmediyorlar. Bu sefer haklı olarak öyle bir diyaloğa giriyorsun. Siz de çocuklarınıza vuruyorsunuz…’ sözleri ise velileri iyice çileden çıkarttı.

Müdürün ortamı yatıştırma çabaları sonuç vermezken, öğretmenin çözüm olarak sunduğu ‘O zaman her gün bir veli derslere girsin, nasıl ortamda eğitim verildiğini görsün.’ talebi de kabul görmedi.

Öğretmen, okul müdürü velilerle yapılan toplantıda orta yol bulunmazken, veliler çocuklarının okula gitmekten korkar hale geldiğini savunarak öğretmenden şikâyetçi oldu. 

Yorumlar (55)
Beyza 4 ay önce
Hiçbirşey şiddeti haklı göstermez. Ben ilkokuldayken uzun Mustafa’da okudum Meryem çatana öğretmenimizdi çok saygılı ve pozitif bir çocuktum sadece hiperaktifliğine bana defalarca kez vurmuştu kafamda kalem kırmıştı Tokat atıp beni suçlamıştı saçlarımla dalga geçmişti birde kız öğrenciydim ki cinsiyetin bir önemi yok. Psikolojin iyi değilse öğretmen olmamalısın çocukların psikolojisini bozmaya hakkın yok gitmediğim psikolog almadığım terapi kalmadı böyle berbat öğretmenler yüzünden ölseniz dünya daha iyi bir yer olur.
Fatma 9 ay önce
Bir yıl sonra okula başlayacak çocuğum var. Problemi şikayet edenle öğretmeni bir araya getirip problemi çözemeyen bütün sınıfı toplayıp olayın basına verilmesine neden olan başarısız bir idareciye çocuğumu teslim edemem
Eski öğrenci 9 ay önce
öğretmenim ben sizin eski öğrencinizim. sizden asla şiddet görmedik. mükemmeliyetçi bir kişiliksiniz. Bir iki cahil ve hadsiz veli yüzünden sakın üzülmeyin. Altın yere düşmekle bakır olmaz. Ellerinizden öperim.
Veli 9 ay önce
Benim çocuğuma dokunsaydi, 27 yıllık ilki sonu olurdu...
Batuhan 9 ay önce
YILLAR ÖNCE BU HOCA BİZEDE ÇOK ÇEKTİRDİN ASLIGÜL ERGÜRAK BİDE 27 yıldır böyle bişey olmadı demişssin bide yalan konuşuyosun yazıklar olsun sana
Hamdi 9 ay önce
Öncü haber ağdalı, abartılı ve gereksiz isim soyisim kullanmaktan vazgeç , bu habercilik değil
ihtiyar 9 ay önce
emekli zamanı gelmiş geçmiş daha niye beklersin.çağ değişti 2+2=4 dönemi bitti.pırıl pırıl gençlerimizin önünü açabilmek için zamanı gelenleri emekli etmek en hayırlısı
Selin 9 ay önce
Hiç yakışmadı böyle bir olay bu okula . Akran zorbalığı varsa idare neden bakmıyor bu duruma normal şartlarda ya sınıflara paylaştırılır hepsi bir arada zaptı kolay olmaz diye ya da tedavi sürecine gidilir ki öncelikle gerçekten böyle bir durum var mı tespit edilir . Okulda rehberlik de mi yok haftada bir rehberlik dersi koyulsun çocuklarla sohbet adı altında kişisel gelişim hoşgörü iletişim bunlar sağlansın . Idarenin çözüm üretmesi gerekirdi bu raddeye gelene kadar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız