banner851

banner614

"AYLARDIR CEPLERİNE KURUŞ GİRMİYOR"

banner619

Düzce'de okulların kapanması ile birlikte işleri duran servisçi ve kantinci esnafına acil destek verilmesi için girişimler başladı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan ve zor günlerden geçen kantinci ve servisçilerin sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaptı.

banner846
Eğitim 19.08.2020, 12:09
2063
"AYLARDIR CEPLERİNE KURUŞ GİRMİYOR"
banner844

80 ilde olduğu gibi Düzce'de de koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin başladığı mart ayından bu yana okul servisleri ve kantinleri iş yapmıyor. Bu durum servisçi ve kantinci esnafının sıkıntılı günler yaşamasına neden olurken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu evine ekmek götüremez hale gelen esnaflar için önemli bir çağrı yaptı.

"Kısa çalışma ödeneği desteği verilmeli"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Pandemi nedeniyle örgün eğitim-öğretime ara verildiği için 6 aydır iş yapamayan servisçi ve kantinci esnafımız yeni eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitimle başlayacak olmasıyla çok zor günler geçirmektedir. Yüz yüze eğitimin 21 Eylül itibariyle başlayacak olması sektörde çalışan yaklaşık 200 bin servisçi esnafı ile onların yanlarında çalışan şoförlerin ve 100 bine yakın kantinci esnafını mağdur edecektir. Altı aydır çalışamayan servisçi ve kantinci esnafı için de çalışanlarda olduğu gibi kısa çalışma ödeneği desteği verilmelidir.” dedi.

"Servisçi ve kantinci esnafımız evine ekmek götüremiyor"

Aylardır iş yapamayan servisçi, kantinci ve kahveci esnafının evine ekmek götüremediği gibi özellikle bankalara verilen teminat mektubu faizini dahi karşılayacak gücünün olmadığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Korona virüs salgının ardından okulların kapanması ile faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan servisçi ve kantinci esnafımız zor günler geçiriyor. Mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan esnafımız evine ekmek götüremiyor. Kantinci esnafımız da birikmiş iş yeri ve ev kirasını, elektrik, su, ısınma, vergi ve işçi ücreti, Bağ-kur, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Zor günlerden geçen kantinci ve servisçi esnafımızın sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve tüm hükümet yetkililerinden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Apaydın: Servisci esnafımızın cebine kuruş girmiyor

Salgın nedeniyle kapanan birçok işyerinin tamamen bazı meslek gruplarının ise kısmen açıldığını, ancak servisçi esnafının mart ayından bu yana hiç siftah yapamadığı gibi ödemek zorunda olduğu birçok zorunlu ödemelerinin bulunduğunu ifade eden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Servisçi esnafımız araç sigortasını, vergisini, vize, Bağ-kur ve SSK ödemelerini yapmak zorunda. Aynı zamanda 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yüz yüze eğitimin başlayacağı bildirildiğinden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan taşımalı eğitim ihalelerine giren esnafımız bir de teminat mektubu vermek zorunda. Çalışmadığımız halde verilen teminat mektupları için bankalara faiz ödüyoruz. Diğer önemli bir konu ise bazı servisçilerimiz araçlarının yaşı dolduğu için kredi ile yeni servis aracı alan esnafımız borçlarını ödeyemez halde. Bu durumda acilen devlet bankaları faizsiz yeni kredi vererek özel bankalara olan borçlar kapatılmalı.” şeklinde konuştu.

Haber: C. Üstüner

Yorumlar (2)
fabrikalar tam kadro 13 ay önce
okul kantine söz yok ama servis tarafı fabrikalar tam kadrıo artı mesaili çalışıyor
Hamdi 13 ay önce
Yalan..kocaman bir yalan..munubusler son model..varlikdan aglayan esnaflar..