banner851

banner614

CİDDİYE ALINMALI

“İyi akşamlar Düzce“ programının ilk konuğu Prof.Yusuf Oğuzoğlu oldu. Programda 23 Nisan ve Ulusal Egemenlik kavramı üzerinde duruldu.

banner619
Eğitim 17.04.2014, 10:08
155
CİDDİYE ALINMALI

 

 

 

Öncü televizyonunda çarşamba akşamları yayınlanmaya başlanan ve Gültekin Tekinalp'in sunduğu iyi akşamlar Düzce programının ilk konuğu Düzce üniversitesinden Profesör Yusuf Oğuzoğlu oldu.Milli hakimiyet ve Türk milletinin istiklal savaşını ne şartlarla hazırlanıp kazandığını akıcı bir dille anlatan Oğuzoğlu tarihi gerçekleri saptırmadan bilimsel veriler ışığında öğrenmek gerektiğinin altını çizdi.

 

Tarih ciddiye alınmalı

Oğuzoğlu, 23 Nisan ve Ulusal Egemenlik kavramının üzerinde durulduğu programda kitalarda anlatılan tarihe Resmi tarih olarak yaklaşılmaması gerektiğinin altını çizerek „ Ciddiye alınmalı.“ Dedi.


Başta Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak olmak üzere görev yapan tüm komutanların öncelikle osmanlı ordusunun askerleri olduğunu imparatorluğu korumak amacıyla önemli savaşlar verdiklerini belirten Oğuzoğlu, birinci dünya savaşından sonra işgal edilen yurt topraklarını savunmak ve kurtarmak adına bir organizasyon yaparak önce Erzurum ve Sivas kongreleri ardından 23 Nisan 1920 de Ankara'da meclisi açarak milli hakimiyeti tesis ettiklerini ve Kurtuluş savaşının tüm kararlarını mecliste tartışarak aldıklarını hatırlattı.


Kurtuluş savaşı dönemini anlatan Oğuzoğlu, „Doğu Anadolu’nun Ermenilerden çok çekti“ kazalarda birçok mezar ortaya çıktı.“ifadesini kullandı.

Bu açıdan 23 Nisan tarihinin Türkiye Cumhuriyeti açısından dönüm noktalarından biri olduğunu ifade etti.


Tarİhİ gerçeklerin öğrenilmesinde üniversitelerin önemine işaret Eden „Oğuzoğlu, „Tarihimize sahip çıkmalıyız.“dedi. 
 

 

 

 

 

Haber;G.Tekinalp

Yorumlar (0)