banner851

banner955

“ÇOCUKLARIMIN ÇEYİZLERİ HAZIR”

Düzce Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) Ev Tekstili Ürünleri Kursu’na katılan kadınlar çocuklarının çeyizlerinin yanı sıra satış yaparak aile bütçesine katkı sağladıklarını belirtti.

Eğitim 14.05.2022, 10:00 15.05.2022, 14:55
973
“ÇOCUKLARIMIN ÇEYİZLERİ HAZIR”

Düzce Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın uzun zamandır devam eden eğitimlerinden biri olan Ev Tekstili Ürünleri’ne katılan kadınlar aile bütçelerine katkı sağlıyor. Kursiyelerin meslek edinmesi, beceri kazanması ve kendilerini geliştirmesi için yılın her günü eğitimlerine devam eden BELMEK, özellikle kadınların ekonomik kazanç sağlamasına da olanak sağlıyor.

BELMEK kurslarından biri olan Ev Tekstili Ürünleri Kursu’na katılan kadınlarla röportaj gerçekleştiren Düzce Belediyesi, yaptığı açıklamada, kursiyerlerin, kurstan çok memnun olduklarını vurguladı.  

Ev hanımlarının tercihi ev tekstili”
15 yıldır Ev Tekstili Ürünleri eğitmenliği yapan Hatice Koç’un “Masa, yatak örtüleri, nevresimler, mutfak takımları üretiyoruz. Haftanın 5 günü yaz-kış kursumuz açık. Genelde ev hanımları kursumuza katılıyor.” ifadelerine yer verildi.

“Çocuklarının çeyizlerini hazırladı”

Düzce Belediyesi Basın Birimi’ne verdiği röportajda, kursa 6 yıldır devam ederek çocuklarının çeyizlerini hazırladığını kaydeden kursiyer Nuriye Duman, “Oğlumun ve kızımın çeyizlerini hazırladım. Şimdi de dışarıya çalışıyorum. Yaptığımız fazla el işlerini satarak aile bütçesine katkı sağlıyorum. Şu anda yün işi kırlent yapıyorum. Salon, bohça takımları oluyor ve bunları da 1-2 ayda çıkartabiliyoruz. Belediyemiz sağ olsun, hem hocamızdan hem de kursumuzdan çok memnunuz.” ifadelerini kullandı.
“Yurtdışında el işi yok”

Düzce’ye uzun yıllar önce Mısır’dan gelen kursiyer İman Acaroğlu’nun Mısır’da çeyiz ve ev tekstillerinin olmadığını, bu tür ihtiyaçların hazır olarak alındığını belirttiği aktarıldı. Acaroğlu’nun şunları kaydettiği belirtildi: “Mısırlıyım, Düzce’ye evlendim. Kursu geldikten sonra çevrem oldu. Arkadaşlar edindim. Hocam sayesinde öğrendim. Mısır’da çeyiz diye bir şey yok. Burada her şeyi öğrendim. Bazen dışarı da satıyorum bana gelir oluyor.”

Annesinin kendisinin çeyizlerini hazırladığını belirten Dilara Konca da kursun ücretsiz olmasından dolayı memnun olduklarını söylediği aktarıldı.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız