banner851

banner614

DERSANELERİN RUHSATLARINA İPTAL

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershane tartışmasına son noktayı koydu: "1 Ocak 2014'ten itibaren dershanelerin ruhsatları yenilenmeyecek. Dershaneler artık yasal olarak da Milli Eğitim sistemi içerisinde yer almayacak."

banner619
Eğitim 07.10.2013, 10:49
221
DERSANELERİN RUHSATLARINA İPTAL


"MEB'İN İÇİNDE BÖYLE BİR KURUM OLMAYACAK"


Uzun bir süredir kapanıp kapanmayacağı tartışma konusu olan dershanelerin durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı net tarih verdi. Vatan'ın haberine göre Bakan Avcı, 2014-2015 öğretim yılında Meb sistemi içinde dershanelerin olmayacağını belirtti: "2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. Meb sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada Meb'in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak Meb sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız."


"OCAKTA RUHSATLAR İPTAL"


Bakan Avcı dershanelerin ruhsatlarının Ocak 2014'ten itibaren yenilenmeyeceğini belirtti: "Dershaneler Ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl hazirana kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak ocakta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler."


'ETÜT MERKEZİ'NE DE İZİN YOK


Bakan Avcı dershanelerin Milli Eğitim sistemi içerisinde 'etüt merkezi' adı altında faaliyet yürütmesine de izin vermeyeceklerini söyledi.


ÖZEL OKUL OLMAK İSTEYENE 3 YIL SÜRE

 
Özel okul olmayı kabul eden dershanelere 3 yıl süre verilecek. Meb bu kurumlara ilk 3 yıl yasal özel okul şartlarını tamamlayamasalar bile göz yumacak. Ancak 3 yılın sonunda tüm şartları tamamlaması istenecek.

 

Haber; S.KAŞKIR

Yorumlar (0)