banner851

banner614

DÜZCE DOĞA’DA TATBİKAT

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Düzce Doğa Okulları’nda deprem ve yangın tahliye tatbikatı düzenlendi. Gerçeği aratmayan tatbikatta konuşan Düzce Doğa Okulları Kurucusu Önder Tonyalı, “Afet olacakmış gibi her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Tek dileğimiz, yaşadığımız o acı günleri hiçbir zaman yaşamamaktır.” dedi. Öğrencilerin tatbikat anında afeti yaşıyormuş gibi müdahale ettiği gözlendi.

banner619
Eğitim 03.03.2016, 17:51 04.03.2016, 17:49
1711
DÜZCE DOĞA’DA TATBİKAT
 1-7 Mart Deprem Haftası etkinliği kapsamında Düzce Doğa Okulları’nda öğrenim gören öğrencilerin bilinçlendirilmesi amacıyla Deprem, Yangın ve Tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Deprem ve yangın tahliye tatbikatı öncesi okuldaki mevcut söndürme, kurtarma, koruma ve ilk yardım ekipleri kendi bünyelerinde gerekli hazırlıkları yaparken öğrenciler yangın, deprem ve tahliye konusunda bilgilendirildi. Tatbikat İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD Arama Kurtarma Ekibi, İl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün (UMKE) katılımları ve koordinasyonu ile gerçekleşti.


Senaryosunu Doğa Okulları Sınıf Öğretmeni ve aynı zamanda AFAD Üyesi olan Hülya Eroğlu’nun yazdığı Tesis Müdürü Filiz Özten’in koordine ettiği tatbikat, Özten’in Tatbikat Olay Komutanı olarak ‘Tahliye Başlamıştır’ komutuyla başladı. Tatbikatla birlikte öğrenciler tahliye kat sorumluları olan öğretmenlerinin gözetiminde okulu tahliye etti. Kampüs bahçesine çıkarılan öğrenciler, emniyet ve kılavuz birimlerince şerit çekilerek oluşturulan güvenli bölgeye alındı. Öğrencilerin sınıf listeleriyle kontrolleri sırasında binadan çıkamayan öğrenciler, Okul Kurtarma Servisi tarafından kurtarıldı. Okul İlkyardım Servisi, yaralı halde çıkarılan öğrencilere ilk müdahaleyi yaptı. Binanın zarar gören bölümlerinden çıkarılamayan öğrenciler için İl Kriz Merkezinden AFAD, 112 Acil Servisinden yardım istedi.


Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün (UMKE) ekipleri, binadaki öğrencileri kurtararak sedye yardımıyla 112 Acil Servis ambulansına taşıdı. Binanın mutfak kısmında çıkan yangında mahsur kalan okul personeli itfaiye ekiplerince binadan çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

Yangın itfaiye ekiplerince başarılı bir şekilde söndürüldü. Tatbikat ailesi gelmeyen çocukların, emniyet ekipleri ve sosyal hizmetler ekiplerine tutanakla teslim edilmesiyle tatbikat sona erdi.

“Afet olacakmış gibi her an hazırlıklı olmamız gerekiyor”

Düzce Doğa Okulları Kurucusu Önder Tonyalı, tatbikat sonrası açıklamalarda bulundu. Düzce’nin deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Tonyalı, “Tatbikat beni duygulandırdı. Araç, gereç ve donanım olarak ülkemizin geldiği noktanın ne kadar iyi olduğunu gördük. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm birim ekiplerimizin çalışmalarında ne kadar profesyonelleştiğini gördük. Böyle talihsiz afetlerle karşılaşmak istemeyiz. Ancak burası bir okul öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin her an afet olacakmış gibi fakat hiçbir zamanda olmayacakmış gibi yaşamaları gerekiyor. Afet olacakmış gibi her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Tek dileğimiz, yaşadığımız o acı günleri hiçbir zaman yaşamamaktır. Tedbir bizden takdir Allah’tandır. Takibatta emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. Gurur vericiydi.” dedi.

Tatbikatta koordineli bir şekilde görev yapan ekiplerin yetkilileri öğrencilere afetler ve tedbirler hakkında açıklamalar yaptı.

Tatbikat, Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin yangın tatbikatıyla tamamlandı. Düzenlenen yangın tatbikatında öğrencilerin yangınlara karşı nasıl tedbir almaları ve nasıl müdahale etmeleri konusunda eğitimler verildi. Eğitimlerde, yangın tüplerinin nasıl kullanılacağı, yangın sırasında neler yapılacağı gösterildi. Ayrıca okul görevlilerinin çıkan yangında, yangın tüpü ile nasıl müdahale edileceği konusunda uygulamalı ders verildi.


Tatbikat öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi. Başarılı tamamlanan tatbikat sonunda ekipler öğrencilerden alkış aldı.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (1)
Veli 6 yıl önce
Amacına uygun bır etkinlik olmuş. Her şeyi layıkıyla yapan okulumuza teşekkür ederim..