banner851

banner955

DÜZCE SANAYİSİNE İYİ HABER

Millî Eğitim Bakanlığı'nca, illerde sektörün ihtiyacı doğrultusunda, belirli bir alanda ihtisaslaşmış mesleki ve teknik anadolu lisesi açılması için çalışma başlatıldı. Bu çalışma, sanayi kesimi tarafından kalifiye eleman sıkıntısının sık dillendirildiği Düzce'de sektörün arzuladığı nitelikli iş gücüne kavuşulmasına kapı aralayacak.

Eğitim 01.08.2016, 13:15
2496
DÜZCE SANAYİSİNE İYİ HABER

Mesleki eğitimi önceliğe alan ihtisaslaşmış meslek liseleri ile Düzce'de sektörün ihtiyacı karşılanacak. Mesleki eğitime olan farkındalığın arttırılması ve alanında markalaşmış okulların açılması amaçlayan bu yeni uygulama, Düzce sanayisi açısından büyük önem taşıyor. Düzce'de en fazla hangi sektörde nitelikli iş gücüne ihtiyaç varsa o sektöre cevap verecek olan ihtisaslaşmış meslek lisesi eğitilmiş iş gücünün sağlanmasında kilit rol oynayacak. 

Bu eğitim yılında açılması planlanıyor


Bu okulların öğretmen, öğrenci ve sektör desteğiyle tek bir alanda meslek eğitimine yoğunlaşmaları, arzulanan kalitede mesleki ve teknik eğitime ulaşmada okulların önünü açacağı bekleniyor. Mesleki ve teknik anadolu liselerinde sektör desteği ile belirli bir alanda ihtisaslaşmanın gerekli olduğu görülürken, her ilde tematik eğitime zemin hazırlaması açısından belirli bir alanda ihtisaslaşmış mesleki ve teknik anadolu lisesi açılması hedefleniyor.

 

Dönüşüm de yapılabilecek

Buna göre, bu okullarda, mevcut alana ait birbirini tamamlayan en fazla 3 dalda program uygulanacak, tek alanı olan mevcut okulların bu kapsama alınması veya yeni açılacak okulların tek alan üzerine açılması sağlanacak. İllerde yapılacak bu çalışmalar değerlendirilerek ihtisaslaşmış meslek liselerine dönüşümü sağlanacak. Bu kapsamda, onayları alınan mesleki ve teknik anadolu liselerinin, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde açılması planlanıyor.

 Haber; C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (1)
abi onu 6 yıl önce
düzcede bulamazsınız. herkes fındıkçı, yeri belli olsun sigorta yatsın diye takılıyorlar fabrikalarda
Yeni Sayımız