banner851

banner614

DÜZCE'YE YAZI ULAŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul servis araçlarına ilişkin belirlenen usul ve esaslar Düzce'ye ulaştı. Yeni düzenlemelerde en dikkat çeken konular, "15 dakika kuralı" ve "Bir muhtaç öğrenciyi ücretsiz taşıma" oldu. Öğrenciler artık ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edilecek, okula daha erken bırakılmayacak.

banner619
Eğitim 21.01.2018, 13:33 21.01.2018, 15:54
8480

81 ile gönderildi
İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile ilgili çeşitli yetkiler verilmesinin ardından belirlenen Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar 81 ile gönderildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde servis sürücüleri ve rehber personel, öğrencilerle uygun şekilde muhatap olacak, aralarında tartışmayacak. Hareketleri ve bakışlarıyla öğrencileri taciz etmeyacak. Aksi halde ihtara gerek kalmadan Taşımacıyı Tespit Komisyonu tarafından görevinden uzaklaştırılacak.

Serviste zorunlu bilgilendirme dışında görüntü ve ses sistemlerini çalıştırmayacak. Güzergahlar, Taşımacıyı Tespit Komisyonu ve sürücü tarafından belirlenecek. 

"15 dakika kuralı"
En dikkat çeken düzenleme ise "15 dakika kuralı getirilmesi" oldu. Buna göre; okul servis araçları, okula uzaklık, coğrafi ve iklim şartları dikkate alınarak öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Öğrenciler evden daha erken alınarak okula erken bırakılmayacak, 15 dakikadan daha fazla bir süre bekletilmeyecek, ders bitiminde okuldan bekletilmeden alınarak evlerine bırakılacak. Okul servis araçlarının öğrencileri, okul açılış saatinden 15 dakika önce okula bırakmak ve okul kapanış saatinden 15 dakika sonra okuldan almış olmaları gerekecek.

Taksitle ödenebilecek
Ayrıca ücretler yıllık olarak ödenebileceği gibi en fazla 9 taksit olmak üzere taksitlerle de  ödenebilecek.

Bir muhtaç öğrenci ücretsiz taşınacak
Bir diğer yenilikse "Bir muhtaç öğrencinin ücretsiz taşınması" kuralı oldu. Her okul servisi, Taşımacıyı Tespit Komisyonu'nca belirlenen bir muhtaç öğrenciyi ücretsiz olarak taşımakla yükümlü olacak.

Yorumlar (19)
Servisci 4 yıl önce
Bu işler karar almayla yürümez. Öncelikle servisci lehinede birşeyler yapılmalı
Esnaf 4 yıl önce
Bak arkadasim neguzel soylemis ver 300tl tek servis yapalim 15 dakika kuralinada uyariz baska ne kurali koymuslarsa onada uyariz 80 tl den ögrenci tasiyoruz ilk donem bitmis 3 aylik alacagim halen duruyor siz neyden bahsediyorsunuz.
Servisci 4 yıl önce
Kimse iğneyi kendine batırmiyor firmalar arabacıyı..,firmaların anlaşma yapmadığı okullarda da rekabet herkes tuttuğunu..,1000 aracın olduğu ilde ruhsat f sormadan satılan 1800 plaka yoneticilerde arabacıyı...ondan sonra yok şöyle yok böyle
Vatandas 4 yıl önce
Aydın pınar yolu sabah okul servislerinden ralli yolu gibi çocuklar yarim saatten daha erken birakiliyo bi ri buna dur sesin sn ekrem çakır abimiz herşey senin elinde bu yollarda el kadar çocukların haklarına girmee
Kadet 4 yıl önce
Veli. arkadaşa katılıyorum doğru söylüyor denetimler az
Vatandaş 4 yıl önce
İki oğlum yaklaşık 10 seneye yakın birbirine bağlı servis şirketiyle okula gittiler memnun kaldım.Fakat merkez dışında mahalle okullarında servis şoförleri yakın diye zannedersem daha tedbirsiz bunlar denetlensin lütfen.Dışardan baktığımda
Vatandaş 4 yıl önce
Okulun ilk haftaları servisler de hostes emniyet kemeri tam.Sonrasında yok... çocuklar şoförün tepesinde son ses müzikle yola devam ediyorlar.İşini iyi yapanlara lafım yok.Tabi ki çocuklarımızıda uyarmamız lazım.
Servisci 4 yıl önce
Vurun servisciye yakında servisci bulamayacaksıniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın